Wiadomości

Tenis stołowy. Wielkie zmiany w AZS AWFiS Gdańsk w Superlidze. Balta za Unię

AZS AWFiS Gdańsk

Patryk Chojnowski będzie grającym trenerem tenisistów stołowych z Gdańska, których w Lotto Superlidze zamiast Unii wspierać będzie Balta.
Patryk Chojnowski będzie grającym trenerem tenisistów stołowych z Gdańska, których w Lotto Superlidze zamiast Unii wspierać będzie Balta. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Wielkie zmiany zaszły w AZS AWFiS Gdańsk. W trzeciej drużynie ostatniego sezonu Lotto Superligi jest nowy sponsor tytularny, trener, dwaj tenisiści stołowi, w innej lokalizacji funkcjonować będzie baza treningowa, a także gruntownej modyfikacji poddano strategię działania i zakładane cele. Grającym szkoleniowcem będzie Patryk Chojnowski, a akademików zasilili: Bartosz Such i Khinhang Yu, Chińczyk z obywatelstwem Azerbejdżanu. Inauguracyjny mecz wyznaczony jest na 12 września.Przypomnij sobie, jak kończył się poprzedni sezon w Gdańsku: szantaż i brązPo trzech latach wyczerpała się formuła działania Unia AZS AWFiS Gdańsk. Przypomnijmy, że drużyna wraz ze sponsorem przejęta została z Grudziądza latem 2016 roku jako mistrz Polski. W pierwszym sezonie grała w rozgrywkach grupowych Ligi Mistrzów, a w Superlidze sięgnęła po srebro. w 2018 roku ligową rywalizację ukończyła na 5. miejsce, a w ostatnim sezonie sięgnęła po brązowy medal.

- Grupa Unia podziękowała nam za 3 lata współpracy. W tej sytuacji sponsorem tytularnym drużyny została gdańska firma Balta SA. Od lat wspomaga ona klub AZS AWFiS, ale w nazwie drużyny tenisa stołowego w żadnej lidze wcześniej nie była - mówi Bartosz Gajek, kierownik sekcji tenisa stołowego AZS AWFiS Gdańsk.

Przypomnij sobie, jakie były nadzieje związane z projektem Unia AZS AWFiS Gdańsk w 2016 rokuWraz ze sponsorem z klubem pożegnał się Piotr Szafranek. Trener, który wrócił do Gdańska wraz z Unią AZS AWFiS, w nowym sezonie ponownie pracować będzie w Grudziądzu. Jednocześnie zmienia się całkowicie koncepcja szkoleniowa.

- Wracamy do bazy tenisa stołowego na terenie AWFiS. Co prawda nie do historycznej sali nr 2, ale właśnie remont przechodzi hala, która będzie do naszej dyspozycji w przejętej przez uczelnię byłej szkole sportowej przy ul. Czyżewskiego. To w niej cała drużyna będzie trenować. Docelowo chcemy tam też rozgrywać mecze ligowe. Dotychczas było tak, że najlepsi ćwiczyli z trenerem Szafrankiem w ośrodku PZTS przy ul. Meissnera, a w AWFiS trenowała tylko młodzież - przypomina kierownik akademickiej sekcji.
W ostatnich latach Unia AZS AWFiS mierzy zawsze w najwyższe ligowe cele. Teraz tak nie będzie. Budżet zespołu jest niższy.

- Ci co walczą o tytuły muszą mieć budżet około miliona złotych. Natomiast zespoły z najmniejszymi pieniędzmi w Superlidze to 300-400 tys. zł. My nie zaliczamy się ani do jednych, ani do drugich. M.in. pomysł, aby Patryk Chojnowski był grającym trenerem wynika z przyczyn finansowych. Gdybyśmy chcieli zatrzymać Patryka tylko jako zawodnika, nie byłoby nas na to stać - przyznaje Bartosz Gajek.

Gdańsk ma mistrza Polski w singlu po 31 latach. Przeczytaj o sukcesie Patryka ChojnowskiegoAktualny mistrz Polski w singlu jest jedynym tenisistą stołowym, który został z podstawowego składu z poprzedniego sezonu. Nowymi twarzami w drużynie są: Bartosz SuchKhinhang Yu. Z jednej strony postawiono zatem na wielką rutynę, z drugiej na młodość i dużą niewiadomą.

Such ma 36 lat. Ostatni sezon spędził w Portugalii. Za nim wiele lat gry w reprezentacji Polski. Do profesjonalnej kariery startował właśnie z Gdańska, jako nastolatek trenował w ośrodku PZTS pod wodzą Leszka Kucharskiego. W 1999 i 2000 roku grał w drużynie, która zdobyła dwukrotnie złote medal mistrzostw Europy juniorów, a w tej pierwszej imprezie w singlu zdobył srebro.

Patryk Chojnowski odnosi także sukcesy w sporcie niepełnosprawnych. Przeczytaj o mistrzostwach świata 2018W seniorskiej karierze największym osiągnięciem Bartka jest brąz z drużynowych mistrzostw Europy w 2007 roku. Był też mistrzem Polski w singlu (2011) oraz aż pięć razy wygrywał rozgrywki krajowej Superligi (lata 2002-05) w barwach Odry Roeben Głoska Księginice.

- Yu jest Chińczykiem, który gra w barwach Azerbejdżanu. Na ostatnich mistrzostwach Europy juniorów zdobył srebrny medal. Dlatego na niego się zdecydowaliśmy, gdy nie udała nam się opcja zakontraktowania tenisisty stołowego z Danii. Będzie to dla niego pierwszy sezon w Polsce. Nie określamy z góry, czy ma być rakietą numer jeden, czy trzy. Zresztą przy żadnym zawodniku nie ma takiego założenia. Ustawienie będzie zależne od strategii na dany mecz. Wsparciem dla podstawowych zawodników będzie nasza młodzież, która ogrywać się będzie na co dzień w rozgrywkach I ligi - mówi Bartosz Gajek, kierownik sekcji tenisa stołowego.
O tym jak prezentuje się AZS AWFiS Balta Gdańsk będzie można się przekonać 12 września. O godzinie 18 na inaugurację Lotto Superligi akademicy zmierzą się z Energą Manekin Toruń. Wstęp do hali AWFiS przy ul. Górskiego dla kibiców będzie bezpłatny.

Kadra AZS AWFiS Balta Gdańsk na rozgrywki Lotto Superligi w sezonie 2019/2020

 • Patrtyk Chojnowski
 • Bartosz Such
 • Khinhang Yu (Azerbejdżan)
 • Tomasz Tomaszuk
 • Piotr Ferenc
 • Jakub Krawczyk
 • Mateusz Troka
 • Paweł Błąkała

Opinie (6) 1 zablokowana

 • Bardzo fajny artykuł (2)

  Hala pęknie w szwach od natłoku kibiców.

  • 4 4

  • Dlaczego taka zlosliwa ironia?

   • 5 1

  • Ja będę i wiele innych osób

   • 1 0

 • ping pong to taka niszowa dyscyplina (1)

  że większość ludzi po podstawówce nie ma z nią nic do czynienia. niestety kasy, sponsorów ani kibiców raczej nigdy tam nie bedzie.

  • 2 2

  • Ping pong

   Autor pomylił ping pong z tenisem stołowym. A tak na serio, to w życiu wielu społeczeństw gra ta odgrywa kluczową rolę. Tak jest w Niemczech, Francji, Chinach i w wielu innych krajach. Ale także i u nas tenis stołowy jest wszędzie. W szkołach, świetlicach TKKF, klubach sportowych, ośrodkach wczasowych. Tylko w wymiarze wyczynowym jest wiele do zrobienia.

   • 2 0

 • Czy kiedyś azs awfiS przypomni sobie, że jego chlubą był szczypiorniak, zwłaszcza żeński?

  • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane