• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

The Culture 2011 Tall Ships Regatta (34 opinie)

Żeglarski świat po raz kolejny spotka się w Gdyni na zlocie. Panoramę miasta, nad którą na co dzień górują wieże Sea Towers, w dniach 2-5 września ponownie zdominują wysokie maszty.

Niesamowity widok pełnego masztów gdyńskiego portu i malowniczej parady żagli na redzie na długo zostanie w pamięci milionów osób, które na żywo, bądź też za pośrednictwem mediów obserwowały zlot żaglowców w 2009 roku. Patrząc na majestatyczne piękno odpływającej floty, wielu z nostalgią zadawało sobie pytanie, jak długo trzeba będzie czekać na ponowną wizytę wielkich żaglowców w Gdyni.

Zapewne mało kto wówczas przypuszczał, że obiorą one kurs na miasto z morza i marzeń już w 2011 roku. Tym razem, motywem przewodnim zlotu, jak wskazuje nazwa - The Culture 2011 Tall Ships Regatta - jest promocja kultury krajów basenu Morza Bałtyckiego. Impreza organizowana jest pod egidą międzynarodowego związku Sail Training International jako jedno z głównych wydarzeń uświetniających pełnienie roli Europejskiej Stolicy Kultury 2011 przez fińskie miasto Turku, które podobnie jak Gdynia było gospodarzem zlotu przed dwoma laty. W ramach imprezy odbędą się dwa etapy regat; pierwszy - z litewskiej Kłajpedy do Turku, zaś drugi z Turku do Gdyni, gdzie odbędzie się wielki finał.Formuła zlotu będzie podobna do tej, którą znamy z 2009 roku. Żaglowce spędzą w Gdyni cztery dni, które wypełnią koncerty szantowe i jazzowe na plenerowych scenach oraz w gdyńskich klubach, barwny przemarsz załóg ulicami miasta, pokaz sztucznych ogni, czy wielki koncert na plaży. Przy kejach Basenu Prezydenta przycumuje kilkadziesiąt żaglowców - wśród nich największe na świecie - czteromasztowe Sedov i Kruzensztern, które oczywiście zaproszą do odwiedzenia swoich gościnnych pokładów. Szczególnym - honorowym gościem zlotu będzie legendarny gdyński szkuner Zawisza Czarny, który obchodzi 50-lecie podniesienia bandery.Punktem kulminacyjnym będzie niezwykle malownicza parada wszystkich jednostek pod pełnymi żaglami. 5 września na wodach okalających Gdynię zapanuje urokliwy tłok, a horyzont zapełniają setki małych jachtów i żaglówek, pośród których - niczym wyspy - wyrosną maszty największych żaglowców.

Zlot żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta i towarzyszące mu imprezy to wyśmienita okazja do przeżycia prawdziwej morskiej przygody. Warto już dziś zarezerwować czas by pożegnać lato w towarzystwie przepięknych fregat, barków i szkunerów.

Fryderyk Chopin zagra w zlotowej orkiestrze

fot. Krzysztof Romański
fot. Krzysztof Romański
Fryderyk Chopin, słynny polski bryg, przypłynie do Gdyni na zlot największych żaglowców świata The Culture 2011 Tall Ships Regatta, który w dniach 2-5 września odbędzie się w naszym mieście.

O żaglowcu było w ostatnim czasie głośno. Wszyscy pamiętamy wspaniały rejs "Chopin the Course" (z finałem oczywiście... w Gdyni), promujący Polskę w portach całej Europy z okazji roku chopinowskiego. Żaglowiec przemierzył tysiące mil morskich, wzbudzając żywe zainteresowanie polską kulturą dokądkolwiek zawinął - od Londynu po Sztokholm. Jednakże, w ostatnich miesiącach temat Fryderyka Chopina poruszany był również w dużo bardziej dramatycznym kontekście, z uwagi na wypadek, jakiego żaglowiec doświadczył u wybrzeży Wielkiej Brytanii, w wyniku którego stracił maszty. Perypetie, które statek przeżywał potem mogłyby posłużyć za kanwę do filmu sensacyjnego: aresztowanie w angielskim porcie Falmouth, problemy z ubezpieczycielem czy zamieszanie w kwestii portu macierzystego. Na szczęście wszystkie te kłopoty to już sprawa zamknięta. Żaglowiec po remoncie, z nowym właścicielem i z nową werwą i entuzjazmem, wrócił na morskie szlaki. By przekonać się w jak świetnej jest formie, najlepiej być w Gdyni w dniach 2-5 września na zlocie największych żaglowców świata.

Cieszymy się, że Fryderyk Chopin dołączył do "zlotowej orkiestry", w której obok niego w rolach głównych wystąpią m.in. dwa największe żaglowce świata: Sedov i Kruzensztern, ale też Dar Młodzieży, Mir czy Gulden Leeuw.


2 WRZEŚNIA - PIĄTEK


14.00
Oficjalna Ceremonia Otwarcia - Basen Prezydenta

20.00
Koncert na scenie głównej na plaży Śródmieście
w programie:

Taneczne show AFROCARNAVAL
CALLE SOL
AFROMENTAL


prowadzenie - Olivier Janiak

23.00
Widowiskowy pokaz sztucznych ogni

3 WRZEŚNIA - SOBOTA

10.00-15.00
Festyny sportowe dla załóg na plaży Śródmieście

15.30
Koncert szantowy na scenie głównej na plaży Śródmieście - zespół KLANG

17.00
Parada Załóg ulicami Gdyni z udziałem orkiestr ulicznych
Trasa:
Molo Południowe (okolice Akwarium Gdyńskiego) - al. Jana Pawła II - Skwer Kościuszki - ul. 10 Lutego - ul. Władysława IV - ul. Armii Krajowej - scena główna na plaży Śródmieście

18.00
Ceremonia wręczenia nagród The Culture 2011 Tall Ships Regatta

20.00
Impreza dla załóg - Namiot przy Sea Towers (impreza zamknięta)


4 WRZEŚNIA - NIEDZIELA


Koncerty i atrakcje na scenach plenerowych i w klubach gdyńskich

5 WRZEŚNIA - PONIEDZIAŁEK

od godz. 15.00
Żaglowce opuszczają Gdynię

ok. godz. 17.00
Wielka Parada Żaglowców pod pełnymi żaglami na wodach wokół Gdyni

Zwiedzanie jednostek podczas postoju w porcie odbywać się będzie na zasadach i w godzinach ustalonych przez armatorów żaglowców.


Imprezy towarzyszące:


Koncerty na scenie szantowej przy Sea Towers:

1 września - czwartek

17:00 - Własny Port
Bydgoska grupa założona w 2003 r. Skład Własnego Portu to muzycy artystycznie dojrzali, tworzący własny styl grania piosenki żeglarskiej mocno osadzony w tradycji.

19:00 - Formacja
Zespół powstał na początku 2009 r., po rozwiązaniu Gdańskiej Formacji Szantowej. To, co różni Formację od GFS to silny związek z muzyką folk (w jej skład wchodzą byli członkowie zespołów Connor, Smugglers, Krewni i Znajomi Królika)

2 września - piątek

16:00 - Shantymentalni
Zespół gra szeroko rozumiany folk morski wzbogacony o elementy muzyki irlandzkiej i country. Shantymentalni nie stronią też od takich gatunków muzycznych jak: poezja śpiewana i piosenka turystyczna

18:00 - O.D.N.
Orkiestra Dni Naszych zaliczana jest do ścisłej czołówki zespołów folkowych w Polsce. Zespół zdobył trzykrotnie Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Szantowym.

3 września - sobota

Obchody 50-tej rocznicy zwodowania Zawiszy Czarnego
(koncerty piosenki żeglarskiej od godz. 16.30 do 19.30)

4 września - niedziela


14:00 - Szanty dla dzieci - Janusz "Jasiu" Piotrowski i jego goście akompaniują najmłodszemu pokoleniu miłośników muzyki szant.

15:00 - B.O.R.Y.
Czyli ,,Bardzo Oryginalne Ryczące Indiwidua''. Składająca się z muzyków z całej Polski grupa na stałe zacumowała w Warszawie. Muzycy zespołu na czele z Tomkiem ,, Bory'' Borkowskim i Adamem "ENTRANT" Paplińskim w bardzo oryginalny sposób łączy piosenkę turystyczną z poezją śpiewaną i szantami.

17:00 - Atlantyda
Największe atuty grupy to wspaniali instrumentaliści i rewelacyjny głos Sławka Klupsia - autor takich takich przebojów szantowych jak ,,Marco Polo'', ,,Stara latarnia'' czy ,,Pożegnalny ton''.

19:00 - EKT Gdynia
EKT Gdynia to legenda polskiej sceny piosenki żeglarskiej, a utwory takie jak "Ludzie, nie sprzedawajcie swoich marzeń'', "Wreszcie płynę" czy "Morze, moje morze'' zna i śpiewa dzisiaj cała szantowa Polska.

5 września - poniedziałek

15:00 - Fucus
Grupa pochodząca i mocno związana z regionem wejherowskim i środowiskiem Kaszubskim, wykonująca muzykę folkową. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się szanty, pieśni morskie, a ostatnio także tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje.

2-5 września
Jarmark Regionalny - Kuchnie narodowe (Bulwar Szwedzki, Skwer Kościuszki), codziennie 11.00 - 21.00
Wielu turystów zwiedzających świat zazwyczaj szuka śladów rdzennej kultury materialnej i duchowej. Dlatego, poza licznymi pamiątkami żeglarskimi, na zlocie pojawią się także artyści i twórcy niebanalnych pamiątek, rzeźb oraz słynnych i bardzo pięknych wyrobów z bursztynu i ceramiki z Polski oraz Litwy.

Zaproszono także grono gospodyń wiejskich, drobnych producentów oraz firmy gastronomiczne ze swoimi oryginalnymi produktami:
- wędlinami produkowanymi tradycyjną metodą
- szerokim wyborem serów, w tym długo dojrzewających z mleka owczego
- tradycyjnymi przetworami z runa leśnego oraz owoców i warzyw, naturalnymi sokami, itd.
- miodami naturalnymi i produktami pszczelimi z Kaszub
- tradycyjnymi potrawami z Kaszub i Kociewia
- winami hiszpańskimi, greckimi, gruzińskimi, polskimi, miodami pitnymi oraz wódkami, rumami i nalewkami owocowymi
- szerokim wyborem dań na ciepło dla tradycyjnego lub wymagającego smakosza
- zimnymi przekąskami, słodyczami
- tradycyjnymi specjałami z Grecji, Bułgarii, Peru oraz Litwy.

Chcąc podkreślić obecność na zlocie załóg żeglarskich z wielu krajów Europy, przygotowano na ich cześć specjalną ofertę kulinarną. Wokół fontanny gdyńskiej na Skwerze Kościuszki pojawią się stanowiska ze specjałami kuchni rosyjskiej, hanzeatyckiej, śródziemnomorskiej oraz uniwersalnej kawiarnio-herbaciarni z wyborem deserów. Tutaj będzie można zrobić przerwę w zwiedzaniu żaglowców i złapać oddech, spożywając smaczne narodowe potrawy.

Pozostałe atrakcje
- Lotnicza Ekspedycja Historyczna - inscenizacja aktorska i pokaz repliki balonu Braci Montgolfier (Park Rady Europy)
2 września (piątek) ok. godz. 19:00
3 września (sobota) ok. godz. 19:00

- Studio radiowej "Trójki" na Darze Pomorza
2 września - na żywo Lista Przebojów Trójki prowadzona przez Marka Niedźwieckiego
3 września - na żywo Markomania prowadzona przez Marka Niedźwieckiego oraz Radiowy Dom Kultury, prowadzony przez Agnieszkę Szydłowską

- Okręty do zwiedzania
Dwa okręty polskiej Marynarki Wojennej zostaną udostępnione do zwiedzania 3 i 4 września na końcu Nabrzeża Kutrowego w Basenie Prezydenta przy skwerze Kościuszki w Gdyni.
Okręt podwodny ORP "Kondor" zostanie udostępniony 3 września w godz. 10:00 - 20:00 (przerwa 14:00-15:30), 4 września w godz. 10:00 - 18:00 (przerwa 14:00-15:30).
W tym samym czasie będzie można wejść także na pokład okrętu ratowniczego Marynarki Wojennej ORP "Piast" oraz dodatkowo już w piątek, 2 września, od godz. 12:00 do godz. 19:00 (z przerwą od godz. 16:00 do 17:00).
Ponadto w niedzielę, 4 września, okręt-muzeum ORP "Błyskawica" będzie udostępniony do zwiedzania za darmo.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany powyższego programu.


Przeczytaj także

Opinie (34) 3 zablokowane

 • kto zagra ? (2)

  Czy już coś wiadomo kto będzie gwiazdami koncertu na plaży 2 września ?

  • 5 5

  • AFROMENTAL BĘDZIE! (1)

   AFROMENTAL BĘDZIE!

   • 5 5

   • nie pasują oni na takiej imprezie.!

    • 8 3

 • Wanty zagrają

  Głównym wykonawcą będzie wiatr grający na wantach, fałach i rejach Żaglowców:)

  • 28 4

 • Fajnie, że będzie Afromental ;) (1)

  Statki tez z przyjemnoscia zobacze>

  • 14 17

  • to źle

   Gdzie i z skąd masz taką informacje ?

   • 1 5

 • Poszukuję miejsca na dowolnej jednostce pływającej dla 2 fotografów (1)

  Poszukuję miejsca na dowolnej jednostce pływającej dla 2 fotografów, podczas parady żaglowców.


  Kontakt na gadu : 7955355

  • 1 10

  • Mogę ci wypożyczyć ponton lub materac dmuchany albo ewentualnie kajak,ale to już nieco drożej wyjdzie

   • 8 2

 • (1)

  Załóż sobie jakieś czasopismo internetowe i będziesz dziennikarz. Tak wszyscy (w tym ja) robią :-)

  • 8 3

  • Wtedy to bedziesz najwyzej pseudopismak a nie dziennikarz ;)

   • 1 0

 • parada w poniedziałek???!!! (6)

  Potrzaskało kogoś? Wszyscy w pracy...

  • 22 7

  • ci którym zależy to i tak zobaczą (1)

   a ci którym się nie chce i tak będą marudzić

   • 3 8

   • Usilujesz byc kontrowersyjny a jestes co najwyzej pretensjonalny.

    Parada w poniedzialek to niewypal.

    • 3 1

  • no ja akurat w poniedziałek idę na nockę w cementowni (2)

   no ja akurat w poniedziałek idę na nockę w cementowni

   • 2 2

   • a kogo to obchodzi (1)

    ze idziesz na nocke w cementowni

    • 1 4

    • mnie

     bo odbieram ten cement później

     • 10 0

  • ...lub w szkole

   faktycznie dziwny termin wybrali

   • 2 0

 • impreza super ale koncert o godz 20 troche za pózno lato którego nie było sie skonczyło. (1)

  Ciemno sie robi juz o godz. 19 i na dodatek robi sie zimno.Gdyby koncert był 2 godziny wczesniej czyli od 18 było by idealnie a sztuczne ognie o 21 wygladały by tak samo dobrze jak o 23 dodatkowo lepsze połaczenia komunikacyjne.

  • 12 3

  • pitolisz głupoty...

   • 1 1

 • oferuję świetne miejsce do zrobienia zdjęć Żaglowcom (1)

  Na ul. Orłowskiej 2 - drugie piętro. Możliwość wyjścia na dach - tuż przy plaży w Gdyni-Orłowie. Kontakt 507 594 534. Zapraszam :)

  • 1 11

  • pisze sie

   browar jako bilet styknie?

   • 4 0

 • poronione (2)

  kogos czytaj Panów z Magistratu no może i kilka Pań puściło dobre myślenie. Impreza tego typu w tych godzinach mówiąc o wejściu jednostek do portu jjaki i paradzie , która ma się odbyć w poniedziałek to nonsens poparty absurdem. Gratulacje dla naszych władz prezentując nam koncert rodzinny z pokazem sztucznych ogni o godz.23.00
  :(:(:(:(:(:(

  • 8 6

  • (1)

   Dobre podejście ludzi to podstawa ;) Dla informacji nie są to postanowienia jakichkolwiek władz Gdyńskich, są to postanowienie organizatorów TSR. Ponad to wszystkie parady żaglowców odbywają się właśnie w poniedziałki a przypłynięcia w piątki. Taka już jest tradycja

   • 0 2

   • jaka tradycja?

    ciekawe, bo w 2009 na TTSR w Gdyni parada byla w niedziele

    • 1 0

 • Afromental

  Afromental się nie popisał, a sztuczne ognie piękne:)

  • 1 6

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27.09 g.14.00
POLSKA U-19
Włochy U-19
27.09 g.20.30
POLSKA
Tajlandia
28.09 g.20.30
POLSKA
Korea Południowa
29.09 g.20.30
POLSKA
Dominikana
24.09 g.18.00
POLSKA U-19
Estonia U-19
24.09 g.17.30
Twarde Pierniki Toruń
24.09 g.17.00
Azoty Puławy
24.09 g.13.00
Unia Swarzędz
23.09 g.18.00
Olimpia Grudziądz