• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

The Culture 2011 Tall Ships Regatta (34 opinie)

Żeglarski świat po raz kolejny spotka się w Gdyni na zlocie. Panoramę miasta, nad którą na co dzień górują wieże Sea Towers, w dniach 2-5 września ponownie zdominują wysokie maszty.

Niesamowity widok pełnego masztów gdyńskiego portu i malowniczej parady żagli na redzie na długo zostanie w pamięci milionów osób, które na żywo, bądź też za pośrednictwem mediów obserwowały zlot żaglowców w 2009 roku. Patrząc na majestatyczne piękno odpływającej floty, wielu z nostalgią zadawało sobie pytanie, jak długo trzeba będzie czekać na ponowną wizytę wielkich żaglowców w Gdyni.

Zapewne mało kto wówczas przypuszczał, że obiorą one kurs na miasto z morza i marzeń już w 2011 roku. Tym razem, motywem przewodnim zlotu, jak wskazuje nazwa - The Culture 2011 Tall Ships Regatta - jest promocja kultury krajów basenu Morza Bałtyckiego. Impreza organizowana jest pod egidą międzynarodowego związku Sail Training International jako jedno z głównych wydarzeń uświetniających pełnienie roli Europejskiej Stolicy Kultury 2011 przez fińskie miasto Turku, które podobnie jak Gdynia było gospodarzem zlotu przed dwoma laty. W ramach imprezy odbędą się dwa etapy regat; pierwszy - z litewskiej Kłajpedy do Turku, zaś drugi z Turku do Gdyni, gdzie odbędzie się wielki finał.Formuła zlotu będzie podobna do tej, którą znamy z 2009 roku. Żaglowce spędzą w Gdyni cztery dni, które wypełnią koncerty szantowe i jazzowe na plenerowych scenach oraz w gdyńskich klubach, barwny przemarsz załóg ulicami miasta, pokaz sztucznych ogni, czy wielki koncert na plaży. Przy kejach Basenu Prezydenta przycumuje kilkadziesiąt żaglowców - wśród nich największe na świecie - czteromasztowe Sedov i Kruzensztern, które oczywiście zaproszą do odwiedzenia swoich gościnnych pokładów. Szczególnym - honorowym gościem zlotu będzie legendarny gdyński szkuner Zawisza Czarny, który obchodzi 50-lecie podniesienia bandery.Punktem kulminacyjnym będzie niezwykle malownicza parada wszystkich jednostek pod pełnymi żaglami. 5 września na wodach okalających Gdynię zapanuje urokliwy tłok, a horyzont zapełniają setki małych jachtów i żaglówek, pośród których - niczym wyspy - wyrosną maszty największych żaglowców.

Zlot żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta i towarzyszące mu imprezy to wyśmienita okazja do przeżycia prawdziwej morskiej przygody. Warto już dziś zarezerwować czas by pożegnać lato w towarzystwie przepięknych fregat, barków i szkunerów.

Fryderyk Chopin zagra w zlotowej orkiestrze

fot. Krzysztof Romański
fot. Krzysztof Romański
Fryderyk Chopin, słynny polski bryg, przypłynie do Gdyni na zlot największych żaglowców świata The Culture 2011 Tall Ships Regatta, który w dniach 2-5 września odbędzie się w naszym mieście.

O żaglowcu było w ostatnim czasie głośno. Wszyscy pamiętamy wspaniały rejs "Chopin the Course" (z finałem oczywiście... w Gdyni), promujący Polskę w portach całej Europy z okazji roku chopinowskiego. Żaglowiec przemierzył tysiące mil morskich, wzbudzając żywe zainteresowanie polską kulturą dokądkolwiek zawinął - od Londynu po Sztokholm. Jednakże, w ostatnich miesiącach temat Fryderyka Chopina poruszany był również w dużo bardziej dramatycznym kontekście, z uwagi na wypadek, jakiego żaglowiec doświadczył u wybrzeży Wielkiej Brytanii, w wyniku którego stracił maszty. Perypetie, które statek przeżywał potem mogłyby posłużyć za kanwę do filmu sensacyjnego: aresztowanie w angielskim porcie Falmouth, problemy z ubezpieczycielem czy zamieszanie w kwestii portu macierzystego. Na szczęście wszystkie te kłopoty to już sprawa zamknięta. Żaglowiec po remoncie, z nowym właścicielem i z nową werwą i entuzjazmem, wrócił na morskie szlaki. By przekonać się w jak świetnej jest formie, najlepiej być w Gdyni w dniach 2-5 września na zlocie największych żaglowców świata.

Cieszymy się, że Fryderyk Chopin dołączył do "zlotowej orkiestry", w której obok niego w rolach głównych wystąpią m.in. dwa największe żaglowce świata: Sedov i Kruzensztern, ale też Dar Młodzieży, Mir czy Gulden Leeuw.


2 WRZEŚNIA - PIĄTEK


14.00
Oficjalna Ceremonia Otwarcia - Basen Prezydenta

20.00
Koncert na scenie głównej na plaży Śródmieście
w programie:

Taneczne show AFROCARNAVAL
CALLE SOL
AFROMENTAL


prowadzenie - Olivier Janiak

23.00
Widowiskowy pokaz sztucznych ogni

3 WRZEŚNIA - SOBOTA

10.00-15.00
Festyny sportowe dla załóg na plaży Śródmieście

15.30
Koncert szantowy na scenie głównej na plaży Śródmieście - zespół KLANG

17.00
Parada Załóg ulicami Gdyni z udziałem orkiestr ulicznych
Trasa:
Molo Południowe (okolice Akwarium Gdyńskiego) - al. Jana Pawła II - Skwer Kościuszki - ul. 10 Lutego - ul. Władysława IV - ul. Armii Krajowej - scena główna na plaży Śródmieście

18.00
Ceremonia wręczenia nagród The Culture 2011 Tall Ships Regatta

20.00
Impreza dla załóg - Namiot przy Sea Towers (impreza zamknięta)


4 WRZEŚNIA - NIEDZIELA


Koncerty i atrakcje na scenach plenerowych i w klubach gdyńskich

5 WRZEŚNIA - PONIEDZIAŁEK

od godz. 15.00
Żaglowce opuszczają Gdynię

ok. godz. 17.00
Wielka Parada Żaglowców pod pełnymi żaglami na wodach wokół Gdyni

Zwiedzanie jednostek podczas postoju w porcie odbywać się będzie na zasadach i w godzinach ustalonych przez armatorów żaglowców.


Imprezy towarzyszące:


Koncerty na scenie szantowej przy Sea Towers:

1 września - czwartek

17:00 - Własny Port
Bydgoska grupa założona w 2003 r. Skład Własnego Portu to muzycy artystycznie dojrzali, tworzący własny styl grania piosenki żeglarskiej mocno osadzony w tradycji.

19:00 - Formacja
Zespół powstał na początku 2009 r., po rozwiązaniu Gdańskiej Formacji Szantowej. To, co różni Formację od GFS to silny związek z muzyką folk (w jej skład wchodzą byli członkowie zespołów Connor, Smugglers, Krewni i Znajomi Królika)

2 września - piątek

16:00 - Shantymentalni
Zespół gra szeroko rozumiany folk morski wzbogacony o elementy muzyki irlandzkiej i country. Shantymentalni nie stronią też od takich gatunków muzycznych jak: poezja śpiewana i piosenka turystyczna

18:00 - O.D.N.
Orkiestra Dni Naszych zaliczana jest do ścisłej czołówki zespołów folkowych w Polsce. Zespół zdobył trzykrotnie Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Szantowym.

3 września - sobota

Obchody 50-tej rocznicy zwodowania Zawiszy Czarnego
(koncerty piosenki żeglarskiej od godz. 16.30 do 19.30)

4 września - niedziela


14:00 - Szanty dla dzieci - Janusz "Jasiu" Piotrowski i jego goście akompaniują najmłodszemu pokoleniu miłośników muzyki szant.

15:00 - B.O.R.Y.
Czyli ,,Bardzo Oryginalne Ryczące Indiwidua''. Składająca się z muzyków z całej Polski grupa na stałe zacumowała w Warszawie. Muzycy zespołu na czele z Tomkiem ,, Bory'' Borkowskim i Adamem "ENTRANT" Paplińskim w bardzo oryginalny sposób łączy piosenkę turystyczną z poezją śpiewaną i szantami.

17:00 - Atlantyda
Największe atuty grupy to wspaniali instrumentaliści i rewelacyjny głos Sławka Klupsia - autor takich takich przebojów szantowych jak ,,Marco Polo'', ,,Stara latarnia'' czy ,,Pożegnalny ton''.

19:00 - EKT Gdynia
EKT Gdynia to legenda polskiej sceny piosenki żeglarskiej, a utwory takie jak "Ludzie, nie sprzedawajcie swoich marzeń'', "Wreszcie płynę" czy "Morze, moje morze'' zna i śpiewa dzisiaj cała szantowa Polska.

5 września - poniedziałek

15:00 - Fucus
Grupa pochodząca i mocno związana z regionem wejherowskim i środowiskiem Kaszubskim, wykonująca muzykę folkową. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się szanty, pieśni morskie, a ostatnio także tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje.

2-5 września
Jarmark Regionalny - Kuchnie narodowe (Bulwar Szwedzki, Skwer Kościuszki), codziennie 11.00 - 21.00
Wielu turystów zwiedzających świat zazwyczaj szuka śladów rdzennej kultury materialnej i duchowej. Dlatego, poza licznymi pamiątkami żeglarskimi, na zlocie pojawią się także artyści i twórcy niebanalnych pamiątek, rzeźb oraz słynnych i bardzo pięknych wyrobów z bursztynu i ceramiki z Polski oraz Litwy.

Zaproszono także grono gospodyń wiejskich, drobnych producentów oraz firmy gastronomiczne ze swoimi oryginalnymi produktami:
- wędlinami produkowanymi tradycyjną metodą
- szerokim wyborem serów, w tym długo dojrzewających z mleka owczego
- tradycyjnymi przetworami z runa leśnego oraz owoców i warzyw, naturalnymi sokami, itd.
- miodami naturalnymi i produktami pszczelimi z Kaszub
- tradycyjnymi potrawami z Kaszub i Kociewia
- winami hiszpańskimi, greckimi, gruzińskimi, polskimi, miodami pitnymi oraz wódkami, rumami i nalewkami owocowymi
- szerokim wyborem dań na ciepło dla tradycyjnego lub wymagającego smakosza
- zimnymi przekąskami, słodyczami
- tradycyjnymi specjałami z Grecji, Bułgarii, Peru oraz Litwy.

Chcąc podkreślić obecność na zlocie załóg żeglarskich z wielu krajów Europy, przygotowano na ich cześć specjalną ofertę kulinarną. Wokół fontanny gdyńskiej na Skwerze Kościuszki pojawią się stanowiska ze specjałami kuchni rosyjskiej, hanzeatyckiej, śródziemnomorskiej oraz uniwersalnej kawiarnio-herbaciarni z wyborem deserów. Tutaj będzie można zrobić przerwę w zwiedzaniu żaglowców i złapać oddech, spożywając smaczne narodowe potrawy.

Pozostałe atrakcje
- Lotnicza Ekspedycja Historyczna - inscenizacja aktorska i pokaz repliki balonu Braci Montgolfier (Park Rady Europy)
2 września (piątek) ok. godz. 19:00
3 września (sobota) ok. godz. 19:00

- Studio radiowej "Trójki" na Darze Pomorza
2 września - na żywo Lista Przebojów Trójki prowadzona przez Marka Niedźwieckiego
3 września - na żywo Markomania prowadzona przez Marka Niedźwieckiego oraz Radiowy Dom Kultury, prowadzony przez Agnieszkę Szydłowską

- Okręty do zwiedzania
Dwa okręty polskiej Marynarki Wojennej zostaną udostępnione do zwiedzania 3 i 4 września na końcu Nabrzeża Kutrowego w Basenie Prezydenta przy skwerze Kościuszki w Gdyni.
Okręt podwodny ORP "Kondor" zostanie udostępniony 3 września w godz. 10:00 - 20:00 (przerwa 14:00-15:30), 4 września w godz. 10:00 - 18:00 (przerwa 14:00-15:30).
W tym samym czasie będzie można wejść także na pokład okrętu ratowniczego Marynarki Wojennej ORP "Piast" oraz dodatkowo już w piątek, 2 września, od godz. 12:00 do godz. 19:00 (z przerwą od godz. 16:00 do 17:00).
Ponadto w niedzielę, 4 września, okręt-muzeum ORP "Błyskawica" będzie udostępniony do zwiedzania za darmo.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany powyższego programu.


Przeczytaj także

Opinie (34) 3 zablokowane

 • kto zagra ?

  Czy już coś wiadomo kto będzie gwiazdami koncertu na plaży 2 września ?

  • 5 5

 • Wanty zagrają

  Głównym wykonawcą będzie wiatr grający na wantach, fałach i rejach Żaglowców:)

  • 28 4

 • AFROMENTAL BĘDZIE!

  AFROMENTAL BĘDZIE!

  • 5 5

 • Fajnie, że będzie Afromental ;)

  Statki tez z przyjemnoscia zobacze>

  • 14 17

 • to źle

  Gdzie i z skąd masz taką informacje ?

  • 1 5

 • nie pasują oni na takiej imprezie.!

  • 8 3

 • Poszukuję miejsca na dowolnej jednostce pływającej dla 2 fotografów

  Poszukuję miejsca na dowolnej jednostce pływającej dla 2 fotografów, podczas parady żaglowców.


  Kontakt na gadu : 7955355

  • 1 10

 • Załóż sobie jakieś czasopismo internetowe i będziesz dziennikarz. Tak wszyscy (w tym ja) robią :-)

  • 8 3

 • Mogę ci wypożyczyć ponton lub materac dmuchany albo ewentualnie kajak,ale to już nieco drożej wyjdzie

  • 8 2

 • parada w poniedziałek???!!!

  Potrzaskało kogoś? Wszyscy w pracy...

  • 22 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01.12 g.16.00
Chorwacja
Belgia
01.12 g.16.00
Kanada
Maroko
01.12 g.17.30
Enea Zastal BC Zielona Góra
01.12 g.18.30
Gwardia Opole
01.12 g.19.00
Ironi Ness Ziona
30.11 g.20.00
Arabia Saudyjska
1:2
Meksyk
30.11 g.20.00
POLSKA
Argentyna
30.11 g.16.00
Australia
1:0
Dania
30.11 g.16.00
Tunezja
1:0
Francja
29.11 g.20.00
Iran
0:1
USA