Wiadomości

To musisz wiedzieć o niedzielnym maratonie

Piotr Szpigiel (na zdjęciu) zwyciężył 1. PZU Gdańsk Maraton. W tym roku biegacza zabraknie na starcie.
Piotr Szpigiel (na zdjęciu) zwyciężył 1. PZU Gdańsk Maraton. W tym roku biegacza zabraknie na starcie. fot. Michał Jelionek/trojmiasto.pl

Ponad 2000 uczestników wybiegnie w niedzielę o godz. 9 spod AmberExpo zobacz na mapie Gdańska na trasę 2. PZU Gdańsk Maratonu. U nas sprawdzisz, które ulice będą zamknięte, jakie akcje towarzyszące przygotowali organizatorzy oraz przypomnisz sobie, jak impreza przebiegała rok temu.1. PZU Gdańsk Maraton uzyskał tytuł Złoty Bieg 2015 w głosowaniu zorganizowanym przez maratonypolskie.pl. Użytkownicy portalu mogli oddać głos tylko i wyłącznie na biegi, w których sami brali udział. Siła głosu była tym większa, im więcej biegów dany użytkownik miał na swoim koncie. Przypomnijmy, że w premierowej edycji gdańskiej imprezy wzięło udział ponad 1800 osób.

UDANY DEBIUT PZU GDAŃSK MARATON

Do tej pory swój start w imprezie opłaciło ponad 2000 osób. Oprócz nich są również biegacze, którzy wciąż nie uiścili niezbędnej kwoty. Oznacza to, że w niedzielny poranek o godz. 9:00 na starcie 2. PZU Maratonu może stanąć ponad 2600 uczestników.

Sprawdź, jak przebiegała premierowa odsłona PZU Gdańsk Maraton15 minut później na trasę wybiegną sztafety. To idealny pomysł dla tych, którzy jeszcze nie czują się na siłach, by samodzielnie pokonać dystans 42 km 195 m. W sztafecie maratońskiej biorą udział rodziny, przyjaciele czy koledzy z pracy.

W GDAŃSKU POBIEGNĄ RÓWNIEŻ SZTAFETY

Charakterystyczne i ulubione miejsce plażowiczów z całej Polski, czyli molo w Brzeźnie, urokliwy Park im. Rolanda Reagana zobacz na mapie Gdańska, z malowniczymi alejkami, ścieżkami rowerowymi i spacerowymi, ciągnącymi się wzdłuż gdańskich plaż, industrialne wnętrza Europejskiego Centrum Solidarności zobacz na mapie Gdańska oraz Plac Solidarności wraz z historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, piękne Stare Miasto wraz z ul. Długą i Fontanną Neptuna, Ergo Arena zobacz na mapie Gdańska czy bursztynowy Stadion Energa Gdańsk to najbardziej znane miejsca w mieście, przez które biegnie trasa maratonu. Na trasie zaplanowanych jest kilkanaście punktów kibicowania, gdzie mieszkańcy i bliscy startujących będą wspierać biegnących okrzykami, motywującymi transparentami oraz muzyką.

Trasa 2. PZU Gdańsk Maraton
Trasa 2. PZU Gdańsk Maraton fot. materiały prasowe


W sobotę 14 maja o godzinie 15 wystartują biegi dla dzieci. Organizatorzy chcą, by Maraton stał się w ten sposób sportowym świętem również dla najmłodszych. Start i meta zlokalizowane będą w Amberexpo. Przewidziane są cztery kategorie z dystansami do pokonania o długości od 130 do 1500 metrów.

DZIECI ROZBIEGAJĄ GDAŃSK PRZED MARATONEM

W sobotę o godz. 17 organizatorzy przygotowali motywujący set muzyczny, na który zaprosi Jacek "Mezo" Mejer wraz z DJ'em. Poznański raper weźmie również udział w panelu dyskusyjnym poświęconym różnym aspektom biegania. Gośćmi spotkania będą również olimpijczyk Adam Korol oraz mistrz Polski w maratonie, Radosław Dudycz. Jego początek zaplanowano na godz. 17:30.

RADOSŁAW DUDYCZ RADZI JAK PRZEBIEC MARATON

Przy okazji imprezy PZU organizuje akcję "Podziel Się Kilometrem". Polega ona na zachęcaniu Polaków do pomagania innym. Zgodnie z propagowanym hasłem, zadaniem każdej osoby, która odwiedzi strefę "Podziel się kilometrem", będzie pokonanie przynajmniej jednego kilometra na mechanicznej bieżni, orbitreku lub rowerku.

Za każdy przebiegnięty kilometr firma PZU przeznaczy 10 złotych na Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Strefa Podziel się Kilometrem działać będzie w hali Amberexpo w sobotę w godz. 10:00 - 20:00 oraz w niedzielę od godz. 9:00 do 14:30.

Pierwszy raz w historii gdańskich biegów ulicznych podczas 2. PZU Gdańsk Maratonu sportowcy będą się nawadniać wodą... z kranu. Dostarczy ją firma Saur Neptun Gdańsk, która na co dzień zaopatruje w wodę mieszkańców Gdańska i Sopotu.

- Dostarczenie wody maratończykom to dla nas olbrzymie wyzwanie, ale i prestiż. Wodę będziemy podawać w 14 z 15 punktów nawadniających na trasie i dostarczymy biegaczom 60 000 kubków - podkreśla Guy Fournier, prezes Saur Neptun Gdańsk.
Orientacyjne czasy kaskadowego wyłączania lub ograniczania ruchu na poszczególnych ulicach:
Żaglowa, Pokoleń Lechii Gdańsk (strefa START/META - zamknięcie całkowite) - 6.00 - 17.00
Marynarki Polskiej (kierunek Centrum) - 8.45-15.00
Jana z Kolna (kierunek Centrum) - 8.45-9.45
Łagiewniki, Heweliusza, ulica Rajska - 8.45-10.15
Pańska, Węglarska, Kołodziejska, Tkacka - 9.00-10.30
Długa, Długi Targ - 9.00-11.00
Ogarna, Bogusławskiego - 9.15-11.00
Targ Węglowy, Targ Drzewny - 9.20-12.00
Kowalska, Heweliusza, Rajska - 9.20-12.00
Wiadukt Błędnik, Zwycięstwa - 9.30-12.30
Aleja Grunwaldzka Wrzeszcz - 9.35-12.35
Aleja Grunwaldzka Przymorze - 9.40-12.45
Aleja Grunwaldzka Oliwa - 9.40-13.00
Aleja Grunwaldzka Żabianka - 9.45-13.30
Droga Zielona - 9.45-13.45
Gospody - 9.45-14.00
Chłopska - 9.45-14.15
Aleja Rzeczypospolitej - 10.00-14.15
Pomorska, Piastowska - 10.15-14.30
Jantarowa, ciąg pieszy na przedłużeniu Alei Jana Pawła II - 10.15-14.30
Czarny Dwór, Droga Zielona - 10.30-14.45
Marynarki Polskiej - 10.45-15.00 (od Nowego Portu do ronda turbinowego przy wjeździe do tunelu)

Opinie (54)

 • napięcie rośnie.

  świetnie. mój pierwszy maraton. Mam nadzieję, że dobiegnę ;)
  Oby słońce za mocno nie grzało bo będzie ciężko.
  Pozdrowienia dla biegaczy, Zaplanowali przepiękną trasę.

  • 24 14

 • nie podoba mi się ten maraton

  Niech biegają uboczem np. plażą lub drogą kapslową a nie w środku miasta, na Przymorzu mieszka wielu starszych ludzi, do których trzeba często dotrzeć w krótkim czasie. Nie tylko karetki, ale też dzieci i wnuki. W ub. roku było dużo nerwowych sytuacji, nie jeździła komunikacja miejska, nie przepuszczano przez przejścia dla pieszych - mimo, że biegło 1-2 zawodników co 50 m.

  • 26 20

 • Nie martw się, karetkę przepuszczą jak będzie trzeba.

  • 8 7

 • takie biegi to do lasu albo na plaże a nie dla pajaców miasto paraliżować

  • 10 12

 • owszem, karetkę tak

  ale mnie nie chcieli przepuścić, a za ,,wtargnięcie'' na przejście dla pieszych mimo, że żadnego biegacza nie było w odległości co najmniej 50 metrów, krzyku było co nie miara. Dobrze, że nie mieli uprawnień do wystawiania mandatu. Drogę z Zaspy na Przymorze trzeba było pokonywać pieszo, bo niczym przejechać się nie dało. Drogę do chorych rodziców. A choroba to nie tylko grypa i przeziębienie, w starszym wieku miewa się choroby przewlekłe. Oczywiście wiem, że karetkę przepuszczą, ale ty chyba nie wiesz, że czasem 2 minuty opóźnienia to w konsekwencji nieodwracalna utrata zdrowia (np: przy zawale, udarze). Poza tym, w niedziele każdy ma prawo odpocząć, i w tym celu wyjechać sprzed własnego bloku. Gdyby droga była zamknięta przez godzinę, to można byłoby to jakoś dopasować, ale 6 godzin? A niby dlaczego trzeba biegać po ulicach? W plenerowych okolicznościach przyrody byłoby też zdrowiej dla biegaczy!

  • 7 8

 • I znowu oczywiście, gdy jest jakiś bieg okazuje się, że akurat tego dnia ktoś musi pojechać do chorych rodziców, akurat tego dnia ktoś tam ma u kogoś wizytę, itp.
  Po to jest wcześniej informacja, aby do rodziców pojechać 2 godzinki wcześniej, itp., itd.
  A i rozumiem, że podczas szczytu komunikacyjnego to karetki nie mają problemu z przejazdem?

  • 10 7

 • święto biegaczy

  rozumiem nerwy kierowców, którzy utknęli na trasie, bo maraton. tym bardziej rozumiem pieszych, którzy spotkali się z krzykiem, gdy chcieli przejść pieszo przez trasę (każdy widzi, czy biegacze się zbliżają i powinien móc odpowiedzialnie przejść). jednak proszę wziąć pod uwagę jak wielki zysk niesie ze sobą coraz większa popularność sportów biegowych (i nie tylko!). wiele osób za sprawą tej pasji wybrało zdrowy tryb życia, zrezygnowało z nałogów, niezdrowych przyzwyczajeń. a maraton, królewski dystans, jest szczególnym zwieńczeniem wielotygodniowych przygotowań i wyrzeczeń. jako biegacz, proszę o zrozumienie i wyrozumiałość.
  pozdrawiam serdecznie tych biegających, jak i nie biegających!

  • 22 8

 • a KOD srod bedzie?

  • 4 2

 • 2000 zakompleksionych 30+ zablokuje miasto

  • 7 11

 • własnie przedstawiłeś sie i widać kto ma kompleksy

  powiedzmy sobie szczerze, nie masz jaj aby zmierzyc sie z takim wyzwanie, lepiej pier... przed kompem.

  • 8 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane