• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Torus Wybrzeże. Piłkarze ręczni zostają na dwa lata. Licencja na PGNiG Superliga

Rafał Sumowski
7 lipca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (16)

Torus Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Torus Wybrzeże Gdańsk Torus Wybrzeża Gdańsk sięgnął po kolejnego Serba. To nowy obrotowy
Piotr Papaj (z lewej) i Mateusz Kosmala (z prawej) zostają w Torus Wybrzeże na dwa kolejne sezony. Piotr Papaj (z lewej) i Mateusz Kosmala (z prawej) zostają w Torus Wybrzeże na dwa kolejne sezony.

Torus Wybrzeże Gdańsk po raz pierwszy otrzymało bezwarunkową licencję na występy w PGNiG Superlidze piłkarzy ręcznych 2021/22. Jednocześnie dotychczasowe kontrakt o dwa kolejne sezony przedłużyli skrzydłowi: kapitan zespołu, Piotr PapajMateusz Kosmala. Ten drugi był dotychczas wypożyczony z MMTS Kwidzyn.Torus Wybrzeże Gdańsk pomyślnie przeszło proces licencyjny i otrzymało uprawnienia do gry w PGNiG Superlidze piłkarzy ręcznych w kolejnym sezonie. To postęp, bo w poprzednich latach klubowi udzielano licencji warunkowych. Na przykład przed rokiem klub musiał uzupełnić dokumentację dotycząca gwarancji finansowych w postaci umów ze sponsorami. Tym razem gdańszczanie spełnili wszystkie wymogi od razu i otrzymali licencję bez dodatkowych uwag.

- Plan naprawczy klubu, ale nade wszystko zaangażowanie przyjaciół oraz sponsorów doprowadziło do tego, ze jesteśmy dzisiaj klubem stabilnym i wypłacalnym, a także wiarygodnym dla zawodników oraz kontrahentów. Ogromnie cieszy nas fakt, że po trudnych latach klub wyszedł na prostą, o czym świadczy właśnie przyznana nam licencja bezwarunkowa. Chcemy nadal podążać w tym kierunku, aby cały nasz wysiłek procentował przez kolejne lata - mówi Jacek Pauba, prezes Torus Wybrzeże.

Torus Wybrzeże Gdańsk rozpocznie przygotowania 19 lipca. Zobacz plan sparingówDo kolejnych rozgrywek PGNiG Superliga przystąpi w identycznym składzie, co w minionym sezonie. O punkty zagra czternaście drużyn. Oprócz Wybrzeża, będą to: Łomża Vive Kielce, Orlen Wisła Płock, Azoty Puławy, Górnik Zabrze, Gwardia Opole, Energa Kalisz, Chrobry Głogów, Sandra Spa Pogoń Szczecin, Zagłębie Lubin, MMTS Kwidzyn, Grupa Azoty Tarnów, Piotrkowianin Piotrków Trybunalski i Stal Mielec. Ostatni zespół to spadkowicz, który zostanie w lidze dzięki przyznaniu "dzikiej karty", którą oferowano także Ostrovii.

Wybrzeże w dalszym ciągu przedłuża kontrakty z zawodnikami. Na dwa kolejne sezony z klubem związał się jego kapitan Piotr Papaj. Niespełna 29-letni skrzydłowy występuje w Gdańsku nieprzerwanie od 2013 roku. W poprzednich rozgrywkach nie opuścił ani jednego spotkania ligowego, a w dodatku zaliczył występ w meczu Pucharu Polski. Sezon skończył z dorobkiem 56 bramek i 13 asyst.

Boisko z finałów Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych dla Torus Wybrzeże Gdańsk. Poznaj szczegóły- Bardzo cieszy mnie fakt, że przez nadchodzące dwa lata nadal będę reprezentował barwy Torus Wybrzeża Gdańsk. Najbliższy sezon będzie dla mnie dziewiątym spędzonym w Gdańsku, który przez ten czas zdążył stać się moim drugim domem. Większość składu drużyny pozostała bez zmian, co powinno zaprocentować w zbliżających się rozgrywkach. Będziemy ciężko pracować każdego dnia, by osiągać lepsze wyniki, niż w ostatnich latach, co mam nadzieję sprawi wiele radości naszym kibicom - mówi Papaj.
Dwuletnią umowę podpisał też Mateusz Kosmala, który był wypożyczony z MMTS Kwidzyn. Wybrzeże zdecydowało się na transfer definitywny prawoskrzydłowego, który w minionym sezonie debiutował w PGNiG Superlidze. 22-latek zagrał w sumie w 25 meczach ligowych oraz jednym Pucharu Polski. Zdobył 100 bramek i 18 asyst, co uczyniło go jednym z najbardziej efektywnych graczy minionych rozgrywek.

- Ciężka praca w poprzednim sezonie się opłaciła. Jestem zadowolony ze swoich dokonań indywidualnych, ale najważniejsze było, żeby drużyna prezentowała się dobrze. Wynik nas nie zadowala i chcemy znacznie więcej, bo wiemy, że stać nas na dużo więcej. Dla mnie nowy kontrakt jest impulsem do jeszcze większej pracy, bo otrzymałem tutaj ogromny kredyt zaufania, który będę chciał spłacić swoją postawą na parkiecie. Wierzę mocno, że z tym składem i tym trenerem, jesteśmy w stanie zaskoczyć każdego rywala - powiedział Mateusz.
Ponadto w najbliższych dniach mają zapaść finalne decyzje co do przyszłości Jakuba PowarzyńskiegoDawida Wodzińskiego. Gdy klub zamknie kwestie kontraktowe z dotychczasowymi zawodnikami, przyjdzie czas na kolejne transfery. Oprócz wypożyczonego z Kielc Miłosza Wałacha, ma dojść jeszcze trzech zawodników.

Ruchy kadrowe Torus Wybrzeże Gdańsk przed sezonem 2021/22


Przyszedł: Miłosz Wałach (pozycja: bramkarz, wypożyczenie z Łomża Vive Kielce)

Przedłużyli kontrakty: Mateusz Kosmala (prawy skrzydłowy, koniec wypożyczenia z MMTS Kwidzyn, transfer definitywny, umowa do 31 maja 2023 roku) Piotr Papaj (lewoskrzydłowy, do 31 maja 2023), Jacek Sulej (rozgrywający, do 31 maja 2022), Krzysztof Gądek (rozgrywający, do 31 maja 2023), Santiago Mayo Mosquera (rozgrywający, narodowość: Kolumbia, do 31 maja 2023), Artur Chmieliński (bramkarz, do 31 maja 2022), Damian Woźniak (obrotowy, do 31 maja 2023), Kelian Janikowski (obrotowy, do 31 maja 2023), Mariusz Jurkiewicz (trener, do 31 maja 2024)

Ważne kontrakty: Mateusz Jachlewski (skrzydłowy/rozgrywający), Mateusz Wróbel (lewy rozgrywający), Jeremi Stojek (lewoskrzydłowy), Patryk Pieczonka (lewy rozgrywający), Leonardo Comerlatto (prawy rozgrywający, Brazylia), Daniel Leśniak (skrzydłowy)

Może zostać: Jakub Powarzyński (rozgrywający)

Odeszli: Przemysław Witkowski (bramkarz, nowy klub: Falken HSG Bieberau/Modau, Niemcy), Kamil Adamczyk (rozgrywający), Franco Gavidia (rozgrywający), Maciej Filipowicz (obrotowy, wszyscy koniec kontraktów)

Może odejść: Dawid Wodziński (bramkarz, wypożyczenie)

Torus Wybrzeże Gdańsk - aktualna kadra

Opinie (16)

 • (6)

  Dwie bardzo dobre informacje. Licencja bezwarunkowa i podpisanie kontraktu z Kosmalą. Mimo sceptycznego nastawienia do tego skrzydłowego, zdecydowanie się sprawdził i mimo wielu wpadek był wyróżniającą się postacią w drużynie. Niestety nie obejdzie się bez łyżki dziegciu. Super, że jest licencja, ale co z halą? Informacje o tym, że hala AWF ledwo spełnia wymogi, pojawiają się od swobodnie dwóch lat. Co raz głośniej, słychać informacje o sprzedaży gruntów na których hala stoi, a co za tym idzie żadne inwestycje w infrastrukturę nie zostaną poczynione. Dodatkowo co to za plan naprawczy i sukces nowego zarządu, że po 3 latach spłacania długów, akurat w minionym sezonie ich spłacanie się zakończyło? Na pewno fajnie, że pojawił się taki sponsor jak Port Gdańsk, ale chyba nagle nie spowodowało to spłaty wszelkich zadłużeń, no chyba, że trzeba było naprawiać budżet po pani prezes, to faktycznie zasługa nowego zarządu. Swoją drogą ciekawe, że człowiek, który będąc prezesem wpędził klub w duże długi przez swoje i**otyczne decyzję, w dalszym ciągu pojawia się na meczach i jest traktowany jako jeden z gości klubu.

  • 15 2

  • Nie marudź

   Budżet zaraz będzie 6 mln netto to długi to nie problem

   • 2 11

  • Jdfj (4)

   Zgadza się że Kosmala był wyróżniającą się postacią, ale czy to dobry skrzydłowy?

   • 11 1

   • (3)

    Na tle tego zespołu był wyróżniającym się skrzydłowym ale dobrym nie jest. To jeden ze słabszych skrzydłowych ligi.

    • 7 2

    • A Moryto dobry? (2)

     Chłop rzucił 100 bramek a i tak będą gadać że słaby. Pewnie prochu nie wymyśli ale ma solidność i powtarzalność. Jest pracowity i fajnie idzie do kontry. Nie zraża się potknieciami. Wolę gościa który zagra równy sezon na solidnym poziomie niż artystę co 4 kolejki. W tej kadrze to najlepszy skrzydłowy. Nie licząc Jachlewskiego który na skrzydle powinien grać.

     • 2 5

     • Moryto 100 bramek? No i ok. (1)

      Tylko zobacz na tle jakiego zespołu? Polwiedz ile bramek rzucił grający z nim 50/50 czasu gry Islandczyk. Ile rzuciili Sićko, Kulesz czy Dujszebaev. Całkiem realne jest, że Moryto grając w Wybrzeżu miałby z 200-250 bramek.

      • 6 0

      • Mialby, moglby...

       Takie gdybanie sluzyc ma czemu? Moryto zmienic klub moze tylko w obrebie Europy nie polskiej ligi wiec nie ma sensu takie gadanie. Jak na pewien poziom to Kosmala sobie radzi bardzo dobrze. Oczywiscie musi pracować i cisnac ale jest nadal mlody. Nie widze tutaj na przulyklaf uszczerbku po odejsciu komarzewskiego.

       • 1 3

 • Sulej, Gądek, Papaj przedłużone kontrakty. Widać więc, że pompowany balon o walce o wyższe cele zaczyna powoli pękać.

  • 14 1

 • tylko po co ta liga ?

  gdy kielce obligo pierwsze , a po sezonie "dzikie karty" , handel licencjami itp.

  • 3 5

 • Doczekać się nie mogę (2)

  Kiedy menadżer straci licencję?
  Czytamy o przedłużeniu z tymi zawodnikami, którzy raczej nigdzie indziej się nie złapią. Gdzie są transfery? Gdzie nowi zawodnicy? Gdzie wzmocnienia? Cały czas tylko obietnice, a hamulcowy cały czas zaciągnięty

  • 8 1

  • A Dyrektor Ryszard już na emeryturze? (1)

   • 8 0

   • Dożywotnio broni krzyża

    • 6 0

 • To raczej osłabienia, a nie wzmocnienia. Wleklak chyba traci pomysł jak ściągnąć tu dobrych zawodników... Może mu ktoś pomóc? albo podziękować za współpracę?

  • 8 2

 • Ujadanie z Gdyni (2)

  Na was zawsze można liczyć malkontenci. Zamiast się cieszyć, że jedyny klub w Trójmieście dobrze sobie radzi to ciągle narzekanie plus jechanie personalnie po ludziach zaangażowanych w projekt Wybrzeźe . Czujesz się niedoceniony czy sfrustrowany jeden z drugim to zbuduj sobie klub w Gdyni albo na Osowie i pokaż jakie tam masz rozeznanie w świecie piłki ręcznej, transferów i finansów.
  Albo po prostu spłać długi po wielkiej Spójni na początek

  • 0 11

  • Skąd wiesz, że z Gdyni? A może to z Brukseli?

   • 8 0

  • Naucz się "odmianów'" rodaku!

   Nie na Osowie, tylko na Osowej!

   • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Tabela

Piłka ręczna - PGNiG Superliga mężczyzn
Drużyny M Z Rz Rp P Bramki Pkt
1 Łomża Vive Kielce 26 25 1 0 0 932:649 77
2 Orlen Wisła Płock 26 24 0 1 1 850:601 73
3 Azoty Puławy 26 18 2 0 6 789:670 58
4 MMTS Kwidzyn 26 13 2 1 10 682:684 44
5 Górnik Zabrze 26 13 1 3 9 688:687 44
6 Energa Kalisz 26 11 3 1 11 731:713 40
7 Piotrkowianin Piotrków Tryb. 26 12 0 1 13 708:771 37
8 Chrobry Głogów 26 9 2 2 13 739:807 33
9 Gwardia Opole 26 8 4 0 14 642:711 32
10 Zagłębie Lubin 26 8 1 1 16 699:756 27
11 TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK 26 6 1 2 17 657:754 22
12 Grupa Azoty Unia Tarnów 26 6 1 2 17 643:731 22
13 Sandra Spa Pogoń Szczecin 26 6 0 3 17 664:768 21
14 Handball Stal Mielec 26 5 0 1 20 679:801 16
Każdy zespół rozegra po 26 meczów, na zasadzie mecz i rewanż. Nie będzie fazy play-off. Najlepsza drużyna sezonu zostanie mistrzem Polski, a ostatnia spadnie do Ligi Centralnej. Przedostatni zespół PGNiG Superligi rozegra dwumecz barażowy z drugim zespołem Ligi Centralnej.

Wyniki 26 kolejki

 • Zagłębie Lubin - TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK 33:32 (16:16)
 • Piotrkowianin Piotrków Tryb. - MMTS Kwidzyn 24:31 (13:16)
 • Azoty Puławy - Górnik Zabrze 29:29 (16:17), karne 4:3
 • Gwardia Opole - Energa MKS Kalisz 23:31 (11:15)
 • Sandra Spa Pogoń Szczecin - Chrobry Głogów 30:24 (18:13)
 • Grupa Azoty Unia Tarnów - Handball Stal Mielec 24:20 (10:8)
 • wtorek, 24.05, godz. 19:15
 • Orlen Wisła Płock - Łomża Vive Kielce 20:20 (12:10, k. 3:5)

Ostatnie wyniki

15 maja 2022, godz. 15:00
Hala widowiskowo-sportowa w Lubi
60% Zagłębie Lubin
3% REMIS
37% TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
Grupa Azoty Unia Tarnów
89% TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
2% REMIS
9% Grupa Azoty Unia Tarnów

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Emil P. 27 41 59.3%
2. Wojciech Koczyński 27 40 59.3%
3. Piotr Fritza 27 40 59.3%
4. Katarzyna Ziembicka 27 39 66.7%
5. Janusz Ciopciński 26 39 65.4%

Relacje LIVE