Torus Wybrzeże Gdańsk - Sandra Spa Pogoń Szczecin 24:25. Porażka z outsiderem

dak.
20 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Energa Wybrzeże Gdańsk - Gwardia Opole 31:29. Nie będzie bezpośredniego spadku
Torus Wybrzeże Gdańsk pozostaje bez zwycięstwa od 4 grudnia 2021 roku. Torus Wybrzeże Gdańsk pozostaje bez zwycięstwa od 4 grudnia 2021 roku.

Torus Wybrzeże Gdańsk przegrało u siebie z zespołem Sandra Spa Pogoń Szczecin 24:25 (12:12) w 16. kolejce PGNiG Superligi. Gdańscy piłkarze ręczni mieli idealną okazję na przełamanie, bo do hali AWFiS zawitała ostatnia drużyna w tabeli. Niestety nie wykorzystali jej, bo górą okazali się "portowcy". Natomiast Wybrzeże pozostaje bez zwycięstwa od 4 grudnia 2021 roku.

WYBRZEŻE: Chmieliński, Wałach - Powarzyński 6, Janikowski 4, Pieczonka 4, Sulej 2, Jachlewski 2, Wróbel 2, Papaj 2, Tomczak 2, Stojek

POGOŃ: Wiśniewski, Arsenić, Andrysiak - Krupa 10, Gierak 7, Bosy 2, Krysiak 2, Polok 2, Kapela 1, Jedziniak 1, Zaremba, Starcević

Torus Wybrzeże Gdańsk weszło świetnie w mecz, bo przed upływem 1. minuty dwie bramki na koncie miał już Kelian Janikowski. Prowadzenie mogło być jeszcze wyższe, ale rzutu karnego nie wykorzystał Piotr Papaj.

Mateusz Jachlewski: Nie ma gwarancji. Przeczytaj wywiad

Za odrabianie strat w zespole Pogoni wziął się Paweł Krupa. Po golu Mateusza Jachlewskiego goście rzucili 4 bramki z rzędu i tylko świetne interwencje Artura Chmielińskiego utrzymywały gospodarzy przy "życiu", bo gdańszczanie nie potrafili pokonać bramkarza przyjezdnych przez blisko 10 minut! Impas przełamał Jacek Sulej, a niedługo potem Wybrzeże złapało kontakt po trafieniu Mateusza Wróbla (5:6).

Miejscowi szukali swoich okazji, ale portowcy odpowiadali na ich trafienia. Szansa nadarzyła się, gdy dwukrotnie na listę strzelców wpisywał się Jakub Powarzyński, jednocześnie wykluczając z gry dwóch rywali: Łukasza GierakaPatryka Kroka. I zamiast pójść za ciosem, po czasie wziętym przez trenera Rafała Białego to goście podwyższyli prowadzenie.

Zacięcie było również w końcówce pierwszej połowy, bo najpierw rzut karny wykorzystał Jachlewski, a tuż przed syreną w kontrze wyrównał Patryk Pieczonka. Po 30 minutach było 12:12, ale taki wynik to w dużej mierze zasługa golkipera, który obronił w sumie 5 rzutów.

Taki obrót spraw przyniósł efekty na początku drugiej części gry, którą Torus Wybrzeże otworzyło od dwóch trafień. Kolejne minuty nie były pokazem skuteczności, ale gospodarze utrzymywali się na prowadzeniu, mimo że Jachlewski nie wykorzystał rzutu karnego. Szybkie kontry wykorzystali za to: Wróbel i Pieczonka, przez co trener Biały zmuszony został do poproszenia o czas (17:14).

Torus Wybrzeże Gdańsk pożegnał piłkarza ręcznego z Brazylii. Wzmocnień nie będzie. Przeczytaj więcej o rozstaniu z Leonardo Comerlatto

Przerwa pomogła, bo przyjezdni odpowiedzieli 5-bramkową serią, a jakby tego było mało na ławce kar usiąść musieli: Sulej i Jeremi Stojek. Niemoc przełamał Powarzyński, a "wkrętką" popisał się Janikowski. Jednak to rywale wciąż byli na dwubramkowym prowadzeniu.

Wybrzeże zdołało wyrównać dopiero na nieco ponad 2 minuty przed końcem. Na 23:23 z prawego rzucił Wiktor Tomczak, ale szybko odpowiedział Krupa. Podobnie było zresztą, gdy trafił Pieczonka, tylko że tym razem Chmielińskiego pokonał Gierak. Jak się okazało zdobył on zwycięskiego gola, bo gospodarze nie zdążyli oddać rzutu. Z linii 9 metrów próbował jeszcze co prawda Wróbel, ale nie znalazł sposobu na mur złożony z przeciwników.

Pogoń swoje zwycięstwo potwierdziło w oddanych rzutach, których było o 7 więcej od przeciwnika. Warto podkreślić, że przyjezdni grali też agresywniej, bo zanotowali o 15 fauli więcej, co również kończyło się większą liczbą kar.

14 Sandra Spa Pogoń Szczecin 16 3 0 1 12 401:490 10
Każdy zespół rozegra po 26 meczów, na zasadzie mecz i rewanż, bez fazy play-off. Najlepsza drużyna zostanie mistrzem Polski, a ostatnia spadnie do I ligi. Przedostatni zespół PGNiG Superligi rozegra dwumecz barażowy z drugim uprawnionym zespołem I ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-02-25