Torus Wybrzeże Gdańsk - Zagłębie Lubin 24:28. Porażka w ostatnim domowym meczu

Torus Wybrzeże Gdańsk

Torus Wybrzeże Gdańsk zanotowało trzecia porażkę z rzędu.
Torus Wybrzeże Gdańsk zanotowało trzecia porażkę z rzędu. fot. M.Słodkowski/Torus Wybrzeże Gdańsk

Torus Wybrzeże Gdańsk przegrał u siebie z Zagłębiem Lubin 24:28 (12:12) w rozgrywanym awansem meczu 26. kolejki PGNiG Superligi. Było to ostatnie domowe spotkanie gdańskich piłkarzy ręcznych w tym sezonie i zarazem pierwsze w tym roku przy udziale publiczności. Porażka sprawiła, że podopieczni Michała Jurkiewicza wciąż nie mogą być pewni utrzymania w ekstraklasie.

WYBRZEŻE: Witowski, Chemiliński - Kosmala 7 bramek, Jachlewski 5, Gądek 3, Leśniak 2, Janikowski 2, Pieczonka 2, Sulej 1, Papaj 1, Mosquera 1

ZAGŁĘBIE: Schodowski, Bartosik, Wiącek - Stankiewicz 7, Moryń 5, Marciniak 5, Hajnos 4, Gębala 3, Kupiec 2, Chychykalo 2, Adamski

Torus Wybrzeże Gdańsk wreszcie zagrał domowy mecz przy udziale publiczności. Kibice jednak nie mieli powodów do zadowolenia, gdyż po długo wyczekiwanym powrocie obejrzeli porażkę swoich ulubieńców. Był to zarazem ostatni w tym sezonie mecz piłkarzy ręcznych w gdańskiej hali AWFiS.

Oba zespoły zaczęły dość nerwowo. W 3. minucie po żółtej kartce na koncie mieli już: Tomasz Pietruszko z Zagłębia oraz Krzysztof GądekPiotr Papaj. Z kolei do 6. minuty utrzymywał się remisowy wynik 3:3.

Wtedy celowniki podopiecznych Mariusza Jurkiewicza się zacięły, czego nie można było powiedzieć o rywalach. Jakub Moryń w pojedynkę wyprowadził swoją drużynę na 3-bramkową przewagę.

Torus Wybrzeże musi skończyć z przeciętnością. Przeczytaj wywiad z prezesem Jackiem Paubą

Szczypiorniści z Gdańska czym prędzej chcieli odwrócić losy spotkania. Jednak przeciwnik odpowiadał na każde ich ich trafienie, dlatego w 17. minucie szkoleniowiec Wybrzeża poprosił o czas. Jednak tendencja pozostała niezmieniona. Miejscowi nie potrafili pomniejszyć przewagi, mimo, że rywale 3-krotnie siadali na ławce kar.

Do remisu doprowadzili dopiero przed końcem pierwszej połowy. Tuż przed zejściem do szatni 2 rzuty karne na bramki zamienił Mateusz Kosmala, a 1 skuteczny rzut dołożył Daniel Leśniak. Mieliśmy zatem sytuację odwrotną do tego, co działo się przed tygodniem, gdy Torus Wybrzeże grało z Gwardią Opole. Piłkarze ręczni wynik 9:12 zamienili na 12:12.

W drugiej części pojedynku Zagłębie odskoczyło gdańszczanom po niewykorzystanym karnym Kosmali. Udało się jednak wyrównać po dwóch bramkach Keliana Janikowskiego. Mateusz zrehabilitował się za to przy kolejnej próbie. Wówczas o przerwę poprosił trener Jaroslaw Hipner.

Gwardia Opole - Torus Wybrzeże Gdańsk 27:18. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

W 47. minucie podobnie zareagował Mariusz Jurkiewicz, gdy jego podopieczni pozwolili rywalom na objęcie 2-bramkowej przewagi. Niewiele jednak dała, bo po chwili swoje trzecie z rzędu trafienie dołożył Michal Stankiewicz.

Pojedynek zbliżał się do końca, a obraz gry nie ulegał poprawie. Wymiana ciosów trwała w najlepsze, a jakby tego było na niespełna 2 minuty przed końcem Mateusz Jachlewski ujrzał czerwoną kartkę.

W całym starciu Wybrzeże oddało o 1 rzut celny mniej. Byli także mniej skuteczni, gdyż bramkarze rywali obronili w sumie 16 rzutów, a gospodarze - 10.

Porażka niewiele zmieniła w kontekście utrzymania. Jeśli Stal Mielec wygrałaby ostatnie mecze sezonu, to Torus wciąż może trafić do barażowej gry o pozostanie w elicie.

14 Stal Mielec 25 4 2 1 18 622:736 17

Końcową kolejność wyłoni runda zasadnicza (mecz i rewanż każdy z każdym). Nie będzie play-off. Ostatni zespół spadnie do I ligi, a drużyna, która zajmie drugie miejsce od końca, rozegra baraż o utrzymanie w PGNiG Superlidze z drugim zespołem I ligi.

Tabela wprowadzona: 2021-06-02