Tradycji stało się zadość

19 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Energa Bałtyk Gdynia

Na Narodowym Stadionie Rugby piłkarze Bałtyku nadal nie mogą wygrać. Dzisiaj gdynianie po raz piąty nie zdobyli na tym obiekcie kompletu punktów, a po raz trzeci zremisowali. W meczu z pretendującym do I ligi Zawiszą Bydgoszcz nie było goli. Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z trzydziestego występu biało-niebieskich w tym sezonie w grupie zachodniej II ligi

.

BAŁTYK: Grubba - Siezieniewski, Benkowski, Martyniuk, Król - Granosik, Pietrzyk, Trochim, Adamus (83 Byczkowski) - Nadolny (46 Drzymała), Michałek (72 Kudyba).

ZAWISZA: Witan - Stefańczyk, Dąbrowski, Łukaszewski, Midzierski - Podgórski, Szczepan, Piętka (39 Rybski), Tarnowski (73 Szal) - Maziarz (82 Batata), Sobczak (84 Magdziński).

Sędzia: Lizak (Poznań). Żółte kartki: Trochim (Bałtyk), Sobczak (Zawisza). Widzów: 800.

Schodzących do szatni piłkarzy Bałtyku żegnają oklaski, a w kierunku bydgoszczan było skandowanie "Zawisza zero awansu"

90+4' sędzia złapał piłkę w ręce i zakończył mecz. Bałtyk zremisował z Zawiszą 0:0

90+2' po rzucie rożnym tym razem dla Bałtyku Trochim sfaulował Witana i za ten faul gdynian otrzymał żółtą kartkę

90+1' po rzucie rożnym strzelał pozostawiony bez opieki Midzierski. Grubba pewnie złapał piłkę

90' sędzia doliczył cztery minuty

88' fatalny błąd Granosika, który wycofał piłkę prosto na nogę Magdziarza, ten podał do Bataty, a strzał Brazylijczyka z 18. metra minął cel

84' czwarta zmiana w Zawiszy. Magdziński za Sobczaka

83' trzecia zmiana w Bałtyku. Byczkowski zastąpił Adamusa

82' nieudana pułapka ofsajdowa Zawiszy. Trochim z Kudybą zaatakowali bramkę rywali, ale podanie Wojtka przecięli obrońcy i był tylko róg

81' trzecia zmiana w Zawiszy. Batata za Maziarza

81' szybka odpowiedź Bałtyku. Drzymała strzelał z pięciu metrów, ale wprost w Witana!

80' składna akcja Zawiszy zakończona celnym strzałem Szala. Pewna interwencja Grubby

78' Grubba tym razem dobrym piąstkowaniem strącił piłkę z głowy Rybskiego

77' błąd Siezieniewskiego, który przy wyprowadzaniu piłki stracił ją na rzecz Szala, ale dobra interwencja Grubby zażegnała niebezpieczeństwo

76' natychmiastowa odpowiedź piłkarzy na to skandowanie. Z bliska główkował Kudyba, ale Witan zdołał sparować piłkę na róg.

75' z trybun "Walczyć Bałtyk, walczyć"!

74' Grubba pewnie broni strzał Rybskiego

73' zmiana także w Zawiszy, ale na prawym skrzydle. Szal zastąpił Tarnowskiego

72' druga zmiana w Bałtyku. Piotr rzepka wymienia napastników. Za Michałka wszedł Kudyba

70' tym razem już wszystko z przepisami. Dobry strzał Trochima i jeszcze lepsza parada Witana

68' szybka odpowiedź Bałtyku, ale w walce o górną piłkę Trochim fauluje Witana

67' Grubba na raty łapie piłkę po strzale głową Tarnowskiego

66' przed polem karnym Sobczak wygrał pojedynek główkowy, piłkę pietą wycofał Rybski i Sobczak strzelał z 17. metra. Piłka poszybowała wysoko nad poprzeczką

63' bolesna kontuzja Trochima. Wojtek zderzył się głową z rywalem

60' znów strzał Sobczaka. Tym razem po nogach obrońców na róg

59' wielkie szczęście przy Bałtyku. Z pola bramkowego strzelał szczupakiem Sobczak, ale posłał piłkę obok słupka!

57' strzał Trochima z okolic pola karnego, ale za słaby, aby pokonać Witana

55' Po dośrodkowaniu z wolnego Stefańczyka w dobrej sytuacji był Sobczak. Napastnik Zawiszy główkował nad poprzeczką

52' zablokowany strzał Dąbrowskiego i tylko róg dla Zawiszy. Po dośrodkowaniu z kornera bydgoszczan sytuację wyjaśniło piąstkowanie piłki przez Grubbę

50' Michałek strzelił jednak nad poprzeczką

49' kontra Bałtyku 2 na 3 przerwana faulem na Trochimie około 25 metrów od bramki Zawiszy. "Już za chwilę, za chwileczkę Bałtyk strzelił pod poprzeczkę" - skandowali kibice

46' goście zapewne ruszą do ataku na informację, że mogą awansować na trzecie miejsce w tabeli, bo niespodziewanie przegrało wyprzedzające ich Zagłębie Sosnowiec, gdzie trenerem został były szkoleniowiec Arki, Marek Chojnacki

46' kilkanaście sekund po wznowieniu gra została wstrzymana. Trzeba było uprzątnąć serpentyny, który rzucili na boisko kibice gospodarzy

46' Drugą połowę rozpoczął Zawisza. W Bałtyku jedna zmiana. Za kontuzjowanego Nadolnego wszedł Drzymała. Oznacza to, że do ataku przeniesie się zapewne Trochim

45+2' wybicie piłki w trybuny Martyniuka zakończyło pierwszą część spotkania przy bezbramkowym remisie

45+1' ostatnia minuta będzie dłuższa, gdyż pomocy masażystów wymaga Nadolny

45' sędzia dolicza minutę

42' Sobczak z 5 metrów strzelał głową, ale posłał piłkę nad poprzeczką

39' kontuzja Piętki otworzyła drogę na boisko Rybskiemu

34' wrzutka kolejna Adamusa, tym razem Witan uprzedził Nadolnego

32' szybka odpowiedź Zawiszy. Niecelny strzał Podgórskiego

31' Sieziniewski strzelał z ostrego kąta, Witan odbił piłkę. Przed polem karnym dopadł do niej Michałek. Strzelił natychmiast, bo bramkarza nie było między słupkami. Piłkę ostatecznie zablokował Dąbrowski

31' wrzutka Adamusa na 8. metrów od bramki Zawiszy, Witan ubiegł Michałka

30' tym razem Granosik strzelał z narożnika pola karnego, uderzył niecelne i słuszne pretensje miało dwóch napastników, którzy czekali na podanie w "16"

29' tym razem wolny sprawił zamieszanie w "16" Zawiszy. Wrzucał Adamus, piłkę zbyt krótko odbili obrońcy, a Granosik strzelił nad poprzeczką

27' strzał z 18. metra Piętki, ale słaby i niecelny. Niepokojące jest tylko to, że w ostatnich minutach zarysowała się przewaga Zawiszy

26' bardzo dużo pracy mają miejscowi stoperzy. Martyniuk i Benkowski raz po raz muszą skakać do pojedynków główkowych

24' pod bramką Bałtyku na razie najwięcej zamieszania jest po dośrodkowaniach ze stałych fragmentach gry Podgórniaka. W ciągu dwóch ostatnich minut ten pomocnik wrzucał piłkę z wolnego i czterokrotnie z kornerów. Gdynianie zostali zamknięci niczym w hokejowym zamku, ale w końcu z opresji wywabił ich faul rywala

22' Powinna być bramka dla Bałtyku. Adamus wyłożył idealnie piłkę Siezieniewskiemu. Ten był sam 10 metrów od bramki rywali. Spróbował uderzyć z pierwszej piłki, ale najwyraźniej zarył nogą w podłoże, bo strzał był bardzo słaby i Witan pewnie złapał piłkę

21' Witan pewnie broni strzał Adamusa, do którego trafiła piłka po zgraniu jej głową przez Michałka

19' Król nie przeciął piłki i w dobrej sytuacji był Tarnowski, ale na szczęście dla gospodarzy prawoskrzydłowemu gości futbolówką odskoczyła od nogi i uciekła poza boisko

17' Nieuznany gol dla gości i przedwczesna radość Sobczaka. Napastnik Zawiszy skierował piłkę głową do siatki, ale sędzia dopatrzył się, że wcześniej bydgoszczanin faulował Grubbę. Bramkarz Bałtyku próbował przejąć piłkę, którą głową odbił Martyniuk po wrzutce z wolnego Podgórskiego

15' za nami inauguracyjny kwadrans. Na razie gra toczy się pod dyktando Bałtyku, który często próbuje atakować długimi podaniami, z pominięciem drugiej linii

14' Nadolny biegł sam z piłką 20 metrów od bramki Zawiszy, ale sędzia przerwał tę akcję, bo boczny podniósł chorągiewkę

13' Król kolejne długie zagranie przed pole karne. Trochim próbował dograć piłkę piętą do wychodzącego sam na sam z bramkarzem Michałka, ale obrońcy przecięli lot piłki

12' z rzutu wolnego Król posłał piłkę w pole karne Zawiszy, ale zdecydowanie za mocno, bo mógł ją złapać tylko bramkarz gości

11' żółta kartka dla Sobczaka za faul w pobliżu środka boiska na Trochimie

10' dobry przechwyt Króla na linii środkowej. Obrońca pociągnął z piłką w pole karne rywali, ale widać było, że nie ma pomysłu jak skończyć tę akcję. Próbował wymusić faul, a skończyło się stratą piłki

9' po raz pierwszy słyszalny doping Zawiszy. Do tego czasu śpiewali tylko kibice Bałtyku

8' rzut wolny dla Zawiszy, wrzutka w pole karne Podgórskiego i pewne wybicie piłki przez gdyńskich stoperów

7' Granosik zagrał głową do Michałka, ten również głową próbował strzelać, ale sędzia odgwizdał pozycję spaloną

4' pierwsza groźna akcja Bałtyku. Adamus dośrodkował w pole karne. Z ośmiu metrów strzelał Pietrzyk, a piłkę z bramki wybili obrońcy Zawiszy

2' w drużynie Zawiszy z piłkarzy z trójmiejską przeszłością na boisku jest tylko stoper Tomasz Midzierski, który tym razem jest ustawiony na lewej obronie. Na ławce zaś miejsca zajęli inny eslechista, Andrzej Rybski i były bramkarz Arki, Tomislav Basić. Na trybunach również były wiceprezes i dyrektor sportowy Arki, obecnie pracujący w Zawiszy, Piotr Burlikowski.

1' spore zainteresowanie tym meczem wśród trójmiejskich trenerów. Na trybuny bilety rezerwowali m.in. trenerzy Arki Dariusz Pasieka i Jacek Dziubiński oraz Lechii Tomasz Kafarski i Piotr Gruszka, choć ten pierwszy pewnie nie będzie do końca gry, gdyż o 19.00 ma spotkanie z kibicami Arki

1' mecz rozpoczął Bałtyk. W pierwszej połowie gdynianie atakują na tę bramkę, za którą siedzą kibice Zawiszy. W miejscowej "11" jedna zmiana w porównaniu z meczem sobotnim. Od początku gra Pietrzyk, a na ławkę odesłany został Drzymała

0' Przypomnijmy, że Zawisza grała już na tym stadionie. W lutym, w sparingu zremisowała z Arką 1:1

0' jeszcze rano nie było pewne, czy mecz obejrzą kibice Zawiszy. Bydgoszczanie nie dokonali bowiem stosownej zapłaty za bilety przelewem. Jednak przed meczem goście przywieźli pieniądze, a Bałtyk obniżył dla nich ceny wejściówek z 20 do 15 złotych i tym samym do sektora dla przyjezdnych weszło około 100 kibiców. Za stadionem są ustawione spore siły policyjne.

0' Przed meczem wiele wskazuje na to, że pojedynek zakończy się remisem. Na to wskazuje m.in. historia. Z 27 ligowych potyczek tych drużyn aż 15 zakończyło się remisami.

0' To ostatnia zaległa kolejka (nosi numer 26) w grupie zachodniej II ligi. Miała być rozegrana 17 i 18 kwietnia, ale z uwagi na ceremonie pogrzebowe po katastrofie smoleńskiej została o miesiąc opóźniona.

Pozostałe wyniki:
Lechia Zielona Góra - Zagłębie Sosnowiec 3:0 (0:0), Miedź Legnica - Polonia Słubice 2:1 (1:0), Olimpia Grudziądz - Jarota Jarocin 2:0 (1:0), Ślęza Wrocław - Czarni Żagań 0:2 (0:0), Górnik Polkowice - Nielba Wągrowiec 2:2 (2:2), Unia Janikowo - Raków Częstochowa 2:4 (0:2); Ruch Radzionków - Elana Toruń i Tur Turek - GKS Tychy (odwołane).