• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Transfery w rugby. Nowi cudzoziemcy w Trójmieście. Vaha w Ogniwie Sopot

jag.
22 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (34)
aktualizacja: godz. 15:26 (23 marca 2023)
Okno transferowe w rugby otwarte jest do końca marca. Trójmiejskie kluby penetrują głównie rynki zagraniczne, a Ogniwo Sopot pozyskało reprezentanta Polski rodem z Tonga. Siokihava Taufui Halaifonua na zdjęciu pierwszy z prawej. Okno transferowe w rugby otwarte jest do końca marca. Trójmiejskie kluby penetrują głównie rynki zagraniczne, a Ogniwo Sopot pozyskało reprezentanta Polski rodem z Tonga. Siokihava Taufui Halaifonua na zdjęciu pierwszy z prawej.

Dopiero w najbliższy weekend wszystkie trójmiejskie drużyny zaprezentują się w ekstralidze rugby. Nieco dłużej, gdyż do końca miesiąca otwarte będzie okno transferowe. Ogniwo Sopot, które ma już komplet cudzoziemców, dokonało transferowego hitu. Pozyskany został Siokivaha Taufui Halaifuana, czyli Tongijczyk, który od 2020 roku reprezentuje Polskę. Natomiast Arka Gdynia i Lechia Gdańsk wzmacniają się głównie zagranicznymi zawodnikami, choć staje się to coraz trudniejsze przez zmianę przepisów wizowych w... RPA.

Aktualizacja, 23.03.2023

Siokihava Taufui Halaifonua w Ogniwie SopotOgniwo Sopot dopięło swego. Siokivaha Taufui Halaifuana podpisał kontrakt z wicemistrzami Polski do końca bieżącego sezonu. Będzie mógł zadebiutować już w sobotnim meczu z Orkanem Sochaczew, co bardzo wzmocni miejscowy młyn.

Przypomnijmy, że popularny "Vaha" pochodzi z Nuku'alofa, stolicy Tonga. Nim trafił do Polski grał w: Rumunii, Anglii i Francji. W naszym kraju rozpoczynał od występów w Orkanie, a ostatnio był zawodnikiem Skry Warszawa.

Polska - Belgia 17:18 w Amsterdamie. 8. miejsce w Rugby Europe Championship Polska - Belgia 17:18 w Amsterdamie. 8. miejsce w Rugby Europe Championship

We wrześniu 2020 roku rugbista spełnił wymogi formalne World Rugby, aby grać w reprezentacji Polski. W podstawowym składzie biało-czerwonych zagrał choćby w ostatnim meczu o 7. miejsce w Rugby Europe Championship z Belgią (17:18).

Z racji tego że jest reprezentantem Polski, to i w rozgrywkach ekstraligi traktowany jest jako Polak.

Ogniwo Sopot przygotowuje hit transferowyTanatswa Keith Chiwara z Zimbabwe oraz Wayne Smith z RPA zdążyli już w tym roku zadebiutować w Ogniwie Sopot. W ostatnim meczu w Siedlcach klub wystawił nawet 6 zagranicznych zawodników, choć przepisy pozwalają na pięciu. Wykorzystano jednak casus mówiący o tym, że ten limit można zwiększyć, jeśli klubowy zawodnik nabawił się kontuzji podczas zgrupowania lub meczu reprezentacji Polski, a tak było z Piotrem Zeszutkiem.

Sensacja w ekstralidze rugby. Ogniwo Sopot przegrało w Siedlcach. Wpisy sędziego Sensacja w ekstralidze rugby. Ogniwo Sopot przegrało w Siedlcach. Wpisy sędziego

Dlatego Ogniwo już nie myśli o wzmocnieniach zagranicznych, ale penetruje krajowy rynek. Jako że obaj pozyskani rugbiści to łącznicy ataku lub centrzy, teraz jest próba wzmocnia ataku. Na finiszu są rozmowy z reprezentantem Polski. Jeśli się powiodą, będzie to hit transferowy.

Sprawa jest o tyle delikatna, że chodzi o zawodnika Skry Warszawa, która zapewne zostanie wykluczona z rozgrywek ekstraligi, ale jeszcze decyzji Polskiego Związku Rugby w tej sprawie nie ma. O należy decydować nie tylko o statusie zawodników, ale także o tym, czy wyniki uzyskane na boisku przez Skrę zostaną utrzymane, a za kolejne mecze przyznawane będą walkowery, czy też wszystkie rezultaty z udziałem tego zespołu zostaną unieważnione.Arka Gdynia stawia na zagranicznych rugbistów i powrotyDo Arki Gdynia po przerwie wrócili: Radosław RakowskiKacper Krużycki. Klub szuka jeszcze zawodników do formacji ataku. Do obsadzenia jest choćby jeszcze jedno miejsce dla zawodnika zagranicznego.

Z jesiennego zaciągu pozostanie tylko Williams De Angelo Chevaan. Po młyna pozyskano Gruzina Nodara Shvelidze, który może grać w drugiej i trzeciej linii. Natomiast atak, włącznie z pozycjami łącznika jak i obrońcy, wzmocnili: Eujaan BothaRethabile Mzamo (obaj z RPA).

Arka Gdynia stawia na hybrydę. Łukasz Szostek nowym trenerem rugbistów Arka Gdynia stawia na hybrydę. Łukasz Szostek nowym trenerem rugbistów

Natomiast "Buldogi" nie zamierzają korzystać wiosną z całkiem długiej listy cudzoziemców zgłoszonych do rozgrywek wcześniej, a którzy ostatecznie nie zadebiutowali. To Ukraińcy: Witalij Orłow i Wadym Milanko oraz Gruzini: Levan Robakidze, Giorgi Tserava i Ilia Zoidze.

Lechia Gdańsk stawia na wzmocnienia z RPALechia Gdańsk pierwszy mecz wiosny, w niedzielę, 26 marca rozegra na boisku AWFiS przy ul. Górskiego. Na swoim tradycyjnym stadionie GOS przy al. Zwycięstwa jeszcze nie może trenować.

Grzegorz Buczek zwycięzcą 11. Plebiscytu na Najlepszego Ligowca Roku 2022 w Trójmieście Grzegorz Buczek zwycięzcą 11. Plebiscytu na Najlepszego Ligowca Roku 2022 w Trójmieście

Biało-zieloni z zagranicznych zawodników, którzy występowali jesienią, zostawiła tylko Zaviena Klaasena. Do rugbisty formacji młyna dołączyli dwaj jego rodacy z RPA: filar Marcel Nel oraz wiązacz Menzi Mabaso.

Na tym ma się nie skończyć, choć pozyskiwanie zawodników z tego kraju utrudnia zmiana przepisów wizowych. By otrzymać wizę w RPA, trzeba liczyć na... szczęście. Odbywa się bowiem losowanie, gdyż liczba pozytywnie załatwianych w danym tygodniu wniosków jest ograniczona.Znany jest przypadek, że jeden z rugbistów, który miał zagrać w polskiej ekstralidze, został wylosowany dopiero po pięciu tygodniach. Podczas oczekiwania na wizę zatrudnił się w tamtejszej policji. Ta praca spodobała mu się do tego stopnia, że gdy wreszcie otrzymał wizę, zrezygnował z wyjazdu.

Typowanie wyników

LECHIA Gdańsk
Juvenia Kraków

Jak typowano

98% 242 typowania LECHIA Gdańsk
0% 0 typowań REMIS
2% 5 typowań Juvenia Kraków

Twoje dane

OGNIWO Sopot
Orkan Sochaczew

Jak typowano

92% 222 typowania OGNIWO Sopot
0% 0 typowań REMIS
8% 19 typowań Orkan Sochaczew

Twoje dane

25 marca 2023, godz. 14:00
1 pkt.
Edach Budowlani Lublin
ARKA Gdynia

Jak typowano

98% 174 typowania Edach Budowlani Lublin
0% 0 typowań REMIS
2% 4 typowania ARKA Gdynia

Twoje daneTabela po 10 kolejkach

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 10 8 1 1 374:135 42
2 Ogniwo Sopot 10 8 0 2 388:142 40
3 Edach Budowlani Lublin 10 7 1 2 255:160 36
4 Orkan Sochaczew 10 7 0 3 525:190 35
5 Lechia Gdańsk 9 4 0 5 299:277 22
6 Up Fitness Skra Warszawa 9 6 0 3 367:134 18
7 Juvenia Kraków 9 2 0 7 210:311 12
8 Arka Gdynia 9 2 0 7 167:424 10
9 Awenta Pogoń Siedlce  10 2 0 8 110:438 9
10 Posnania Poznań 10 1 0 9 146:656 5
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
Nikt nie spada bezpośrednią. Ostatnia drużyna gra baraż z mistrzem I ligi. Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
Tabela wprowadzona: 2023-03-19

Wyniki 10 kolejki

  • Awenta Pogoń Siedlce - OGNIWO SOPOT 21:20 (15:5)
  • ARKA GDYNIA - LECHIA GDAŃSK (przełożony na 3.06, godz. 16)
  • Budo 2011 Aleksandrów Łódzki - Edach Budowlani Lublin 30:22 (19:9)
  • Posnania - Orkan Sochaczew 12:80 (0:47)
  • Juvenia Kraków - Up Fitness Skra Warszawa (nie odbył się, goście nie stawili się na mecz)
jag.

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (34)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ostatnie wyniki

Orlen Orkan Sochaczew
19 maja 2024, godz. 15:30
97% Orlen Orkan Sochaczew
0% REMIS
3% ARKA Gdynia

Relacje LIVE

Najczęściej czytane