Trefl Gdańsk 2. w Suwałkach. Michał Winiarski, Mariusz Wlazły w Alei Gwiazd

18 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Trefl Gdańsk

Siatkarze Trefla Gdańsk zajęli 2. miejsce w Memoriale Józefa Gajewskiego w Suwałkach. Siatkarze Trefla Gdańsk zajęli 2. miejsce w Memoriale Józefa Gajewskiego w Suwałkach.

Trefl Gdańsk zajął 2. miejsce w Memoriale Józefa Gajewskiego w Suwałkach. W  półfinale pokonał Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (25:22, 25:17, 28:30), a w finale po dramatycznym meczu uległ miejscowej drużynie Ślepsk Malow 2:3 (26:24, 18:25, 25:23, 30:32, 11:15). Najlepszym libero zawodów został Maciej Olenderek. Z uwagi na te rozgrywki Michał Winiarski i Mariusz Wlazły nie mogli uczestniczyć w uroczystościach w Katowicach, gdzie przyznano im miejsce w Siatkarskiej Alei Gwiazd. Był to przedostatni sprawdzian przed inauguracją PlusLigi, która przewidziana jest na pierwszy weekend października.

Siatkarska Aleja Gwiazd funkcjonuje wzdłuż al. Korfantego w Katowicach od maja 2017 roku. W  sobotę, 17 września wśród wybitnych polskich postaci w tej dyscyplinie sportu znaleźli się: Michał WiniarskiMariusz Wlazły.

Nie mogli osobiście wziąć udziału w uroczystościach, gdyż z Treflem Gdańsku uczestniczyli w turnieju w Suwałkach. Zastępowali ich bliscy. Trenera reprezentowali rodzice - Grażyna i Jerzy Winiarscy. Natomiast atakującego - syn Arkadiusz Wlazły, który chce zostać jeszcze lepszym siatkarze niż tata, a na razie jest mistrzem Polski w mini siatkówce.

Memoriał Józefa Gałeckiego, Suwałki, 17-18.09.2021

Półfinały:
Ślepsk Malow Suwałki - Barkom-Każany Lwów 3:1 (25:18, 23:25, 26:24, 25:23)
TREFL GDAŃSK - Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (25:22, 25:17, 28:30)
TREFL: Kozub 2 punkty, Łaba 11, Crer 7, Wlazły 9, Lipiński 12, Mordyl 10, Olenderek (libero) oraz Sasak 4, Kampa 1

Ślepsk Malow - TREFL (24:26, 25:18, 23:25, 32:30, 15:11)
TREFL: Kampa 2, Łaba 22, Crer 8, Wlazły 5, Lipiński 20, Mordyl 2, Olenderek (libero) oraz Sasak 14, Kozub, Zaleszczyk 3, Pruszkowski (libero)

o 3. miejsce
Indykpol AZS - Barkom-Każany 3:1 (25:17, 25:23, 18:25, 25:22)

W Memoriale Józefa Gajewskiego, byłego prezydenta Suwałk, za którego kadencji powstała w tym mieście ligowa drużyna siatkarzy, Trefl mierzy się z dwoma rywalami. W półfinałach dość gładko wygrał z Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (25:22, 25:17, 30:28). Tylko w trzecim secie było więcej emocji, a nawet przez większą część tej partii prowadzili akademicy.

O wyższości Trefla przesądził przede wszystkim bardziej wyrównany skład, choć w pierwszym secie warto też zauważyć pozytywne przyjęcie na poziomie 68 procent.

Gdy w Indykpolu: Torel Defalco (23 punkty) Karol Butryn (12) musieli wspólnie wykonać łącznie aż 54 ataki, to gdańscy rozgrywający mogli swobodnie wystawiać zarówno na skrzydła jak i na środek, gdyż zwłaszcza przyjmujący i środkowi atakowali na wysokim procencie skuteczności. Aż pięciu siatkarzy zdobyło od 7 do 12 punktów, a w pierwszym secie skuteczność w ataku wynosiła 65 procent.

A dodajmy, że w Treflu wciąż brakuje Moritza Reicherta. Reprezentant Niemiec po tym, gdy ukończył ze swoją drużyną narodową mistrzostwa Europy na ćwierćfinale, otrzymał jeszcze kilka dni wolnego, a w Gdańsku spodziewany jest w najbliższym tygodniu.

W finale przy 19:19 Kewin Sasak upadł i skręcił staw skokowy. Na szczęście uraz nie okazał się groźny. Atakujący w trzecim secie do gry wyszedł w podstawowej "6" i pozostał w niej do końca spotkania. Łącznie zdobył 14 punktów.

Trener Winiarski zareagował po raz pierwszy przy 14:15, gdy jego podopieczni stracili trzy punkty z rzędu, a po raz drugi zdarzyło się to przy 21:23, gdy znów jego zespół przegrał trzy kolejne akcje. Seta udało się wygrać, gdyż gospodarzy atomową zagrywką rozbił Patryk Łaba.

W drugim secie gospodarze odskoczyli na 16:11, a kluczowa była długa wymiana, która doprowadziła do tego wyniku, zakończona autowym zbiciem Bartłomieja Lipińskiego.

W trzeciej odsłonie miejscowi prowadzili już 21:16, ale Trefl odpowiedział 7 punktami z rzędu! Zafunkcjonował blok, a rywale coraz częściej się mylili. Ostatni punkt oddali po autowej zagrywce Łukasza Rudzewicza.

Kolejny set gdańszczanie rozpoczęli od 1:5, ale znów nie dali za wygraną. Doszło do pasjonującej gry na przewagi. Tym razem lepsi byli w niej gospodarze, a zatem o zwycięstwie w turnieju decydował tie-break.

Lepiej zaczęli miejscowi. Drużyny zmieniały się stronami boiska przy prowadzeniu Ślepska 8:5. I nic już się nie zmieniło. Mecz zakończył się asem serwisowym Mateusza Laskowskiego.

Najwięcej punktów dla Trefla zdobyli przyjmujący: Łaba 22 (59 proc. skuteczności w ataku) i Lipiński 20 (51). Z 14-osobowej kadry trener Winiarski skorzystał z 11 siatkarzy. Na parkiet nie wyszedł m.in. Mateusz Mika, który wróci do drużyny po operacji kolana.

Natomiast nie było Karola Urbanowicza. Środkowy bloku od 23 września do 2 października zagra z reprezentacją Polski w Bułgarii w mistrzostwach świata do lat 21.

Opinie (5) 1 zablokowana

• Eh ....co za czasy że nie ma już siatkarza, koszykarza, piłkarza, hokeisty.....tylko gwiazdy:)

Skoro już każdy może aspirować do miana gwiazdy to ja wolę się wyróżnić nie byciem gwiazdy. Z całym szacunkiem dla Panów wkładu dla siatkówki trójmiejskiej ale bez przesady. Czy miano gwiazdy aż tak jest im potrzebne? Odpwiem nie im tylko tym co to organizują i na tym zarabiają!

• 2 8

• Mateusz Mika (3)

Czy autor artykułu mógłby ustalić, czy w skaładzie zespołu na ten turniej był Mateusz Mika? Czemu nie było go na boisku? Dziękuję

• 1 3

• Siedział na lawce

Jest po kontuzji wiec na razie nie gra

• 0 1

• A co ty taki dociekliwy? Mateusz był w składzie, ale nie grał ze względu na decyzje trenera. W poprzednich meczach można było go zobaczyć na boisku, po kontuzji nie było widać śladu.

16 Enea Czarni Radom
  • Półfinały play-off (dwumecze, możliwy złoty set)
  • Jastrzębski Węgiel - Asseco Resovia (17 i 20 kwietnia)
  • Aluron CMC Warta Zawiercie - Projektem Warszawa (17 i 20 kwietnia)
  • Dwumecz o 9. miejsce (możliwy złoty set)
  • Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - PGE GiEK Skra Bełchatów (21 kwietnia, w pierwszym meczu 1:3)
  • Dwumecz o 11. miejsce (możliwy złoty set)
  • Ślepsk Malow Suwałki - Barkom Każany Lwów (21 kwietnia, w pierwszym meczu 3:0)
  • Dwumecz o 13. miejsce (możliwy złoty set)
  • GKS Katowice - KGHM Cuprum Lubin (22 kwietnia, w pierwszym meczu 3:0)
  • Klasyfikacja końcowa na miejscach 15-16 ustalona na podstawie wyników z sezonu zasadniczego
  • Degradacja z PlusLigi: Enea Czarni Radom