Trefl Gdańsk - LUK Lublin 3:0. Siatkarze pewnie rozprawili się z beniaminkiem

Sebastian Zwiewka
12 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Trefl Gdańsk

Trefl Gdańsk pokonał w Ergo Arenie beniaminka PlusLigi - LUK Lublin. Trefl Gdańsk pokonał w Ergo Arenie beniaminka PlusLigi - LUK Lublin.

Trefl Gdańsk pokonał w Ergo Arenie drużynę LUK Lublin 3:0 (25:20, 25:22, 25:16) w meczu 11. kolejki PlusLigi. To drugie zwycięstwo podopiecznych Michała Winiarskiego z rzędu. Mariusz Wlazły powoli potwierdza, że wraca do dobrej formy. Doświadczony atakujący zdobył najwięcej punktów w zespole (15). Nadmorskiej publiczności przypomniał się Bartosz Filipiak, którego niezła gra nie pomogła beniaminkowi wygrać choćby jednego seta. Gdańszczanie zgarnęli pełną pulę, dzięki czemu awansowali w tabeli z 12. na 9. miejsce. Przed nimi są właśnie lublinianie.

TREFL: Kampa 0, Mika 11, Crer 8, Wlazły 15, Lipiński 10, Mordyl 8, Olenderek (libero) oraz Łaba 0, Reichert 0, Pruszkowski (libero), Zaleszczyk 0

LUK: Pająk 1, Włodarczyk 10, Nowakowski 8, Filipiak 13, Wachnik 8, Sobala 4, Watten (libero) oraz Romać 0, Gniecki 0, Jóźwik 0, Stajer 0, Gregorowicz (libero)

Mateusz Mika: Odpaliliśmy, więc łapmy wiatr w żagle

Trefl Gdańsk zmierzył się w Ergo Arenie z beniaminkiem, ale LUK Lublin to beniaminek tylko z nazwy. Drużynę prowadzi przecież doświadczony szkoleniowiec, a w kadrze są zawodnicy z doświadczeniem w PlusLidze. Idealnym przykładem jest Bartosz Filipiak, który występował w gdańskim zespole w sezonie 2019/2020 i był to najlepszy okres w jego dotychczasowej karierze. Początek pierwszego seta był wyrównany, jednak przez chwilę to goście wyszli na dwupunktowe prowadzenie (12:10 dla LUK). Od tego momentu grę poprawili siatkarze Trefla, którzy kończyli ataki, blokowali rywali, a także robili "różnicę" serwisem.

Udane akcje zaowocowały pewnym zwycięstwem (25:20). Końcówka seta nie należała do stresujących, gdyż już wcześniej podopieczni trenera Michała Winiarskiego wypracowali sobie bezpieczną przewagę. Nie mieli żadnego przestoju, zatem nic złego nie mogło się im przydarzyć. Lukas Kampa rzadko wykorzystywał środkowych, niemiecki rozgrywający kierował piłki na skrzydła, gdzie punktowali Mateusz Mika, Bartłomiej Lipiński oraz Mariusz Wlazły. Druga odsłona także należała do miejscowych. Choć początkowo zespoły grały punkt za punkt, to w pewnym momencie Trefl odskoczył. Po potężnych zagrywkach Wlazłego - i skutecznych blokach innych zawodników - zrobiło się 15:8. Widać, że legenda siatkówki wraca do lepszej formy.

Siatkarze zażegnali kryzys? Lukas Kampa: Za wcześnie na takie słowa

Przy stanie 17:11 dla żółto-czarnych, nagle role się odwróciły i lublinianie zdobyli aż 6 punktów z rzędu. To oznaczało remis (17:17), rywalizacja o wygraną w drugim secie rozpoczęła się od nowa. Nie licząc tego jednego przestoju, gra gdańszczan była dobra. Szkoleniowiec nie dokonywał roszad. Zmiany były tylko taktyczne - na zagrywki wchodzili Moritz ReichertPatryk Łaba. Niemiec zrobił swoje, bo posłał kilka trudnych piłek. Jedną zepsuł, ale bliżej zwycięstwa wtedy był Trefl (21:19). Gospodarze drugi raz nie roztrwonili zaliczki, więc podwyższyli stan meczu na 2:0 w setach. Partia została przez nich wygrana 25:22.

Gdańszczanie szybko wytrącili rywalom wszystkie atuty z rąk. Od początku trzeciej odsłony wywalczyli zaliczkę, która sukcesywnie była powiększana. Gdy prowadzili 15:9, trener mógł powoli zacierać ręce i zastanawiać się, ile punktów straty będzie dokładnie do pierwszej "ósemki" gwarantującej udział w play-offach. Wygrana Trefla 3:0 przedłużyła ciekawą serię - to już siódmy mecz ekipy znad morza z rzędu zakończony w trzech setach. Rozpoczęło się 30 października, kiedy z Ergo Areny bez punktów odjechała Stal Nysa, później żółto-czarni doznali czterech porażek, ale przełamali się w Rzeszowie i poprawę dyspozycji potwierdzili w starciu z LUK Lublin.

Asseco Resovia Rzeszów - Trefl Gdańsk 0:3 - przeczytaj relację

Ostatni set to całkowita dominacja (25:16). Wlazły w całych zawodach atakował na 53 proc. skuteczności, Lipiński 56 proc., a Mika 50. proc. Bezbłędny był Bartłomiej Mordyl, choć on atakował tylko czterokrotnie. Trefl w następnej kolejce podejmie Ślepsk Malow Suwałki (19 grudnia).

Wyniki 11 kolejki

• TREFL GDAŃSK - LUK Lublin 3:0 (25:20, 25:22, 25:16)
  • Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (25:23, 25:20, 25:16)
  • Cuprum Lubin - Jastrzębski Węgiel 0:3 (28:30, 18:25, 17:25)
  • Cerrad Enea Czarni Radom - Stal Nysa 3:1 (25:18, 21:25, 25:23, 25:21)
  • GKS Katowice - Projekt Warszawa 2:3 (25:21, 22:25, 25:20, 18:25, 9:15)
  • Ślepsk Malow Suwałki - Asseco Resovia 0:3 (21:25, 18:25, 22:25)
  • Aluron CMC Warta Zawiercie - PGE Skra Bełchatów 3:2 (25:21, 10:25, 25:18, 23:25, 26:24)