• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trefl Gdańsk. Michał Winiarski nie wyklucza prowadzenia reprezentacji Polski

Czytelnicy Trojmiasto.pl
3 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Trefl Gdańsk

W wywiadzie czytelników Trojmiasto.pl, trener Michał Winiarski mówi m.in. o wydobywaniu potencjału z młodych siatkarzy, grze we Włoszech, ostatnich porażkach, cechach idealnego zawodnika oraz życiu nad morzem. W wywiadzie czytelników Trojmiasto.pl, trener Michał Winiarski mówi m.in. o wydobywaniu potencjału z młodych siatkarzy, grze we Włoszech, ostatnich porażkach, cechach idealnego zawodnika oraz życiu nad morzem.

- Jako zawodnik udało mi się wyjechać do Włoch, a także grałem z orzełkiem na piersi. Na początku przygody trenerskiej również mam swoje marzenia. Praca w Treflu Gdańsk jest teraz najważniejsza, a co przyniesie przyszłość zobaczymy - odpowiedział Michał Winiarski, spytany o prowadzenie reprezentacji Polski w dalszej karierze. Szkoleniowiec "gdańskich lwów" jako Ligowiec Listopada otrzymał pytania od naszych czytelników. Zdradził m.in. kulisy budowania obecnego składu, ale opowiedział również o aspektach pozasportowych, dzięki czemu jeszcze bardziej poznacie trenera.Jastrzębski Węgiel - Trefl Gdańsk w ćwierćfinale Pucharu Polski siatkarzydalix: Czy przy budowaniu składu na obecny sezon, podejrzewał pan, że sytuacja w tabeli może być tak dobra po pierwszej rundzie?

Zawsze bazuję na swojej pracy i intuicji. Budowanie zespołu to był dłuższy proces. Nie było tak, że wstałem i wymyśliłem, że będziemy mieli taką drużynę. Były rozmowy z menadżerami, określony budżet, konsultacje z prezesem oraz środowiskiem siatkarskim, ale po części miałem wizję zespołu. Są też aspekty charakterologiczne, których nie zawsze jesteśmy w stanie poznać, zatrudniając danego zawodnika. Myślę, że to jest też rola otoczenia i trenera, by stworzyć odpowiednią grupę. Dziś mogę powiedzieć, że jesteśmy drużyną, która dobrze się ze sobą czuje i codziennie ciężko pracuje po to, by dobrze grać.

Ania: Jakie cechy powinien mieć siatkarz, by mógł grać w pańskiej drużynie?

Przede wszystkim musi to być team player. Na pierwszym miejscu zawsze jest drużyna, a później on sam. Myślę, że udało mi się skompletować taki właśnie zespół i idziemy w dobrym kierunku. To jest sport drużynowy i musi być odpowiedni klimat, współpraca, komunikacja, bo tylko dążenie do wspólnego celu może pozwolić uzyskiwać dobre wyniki.

Zawodnik

Michał Winiarski

Michał Winiarski

ur.
1983
wzrost
200 cm
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


TreflFan: Które zwycięstwo w tym sezonie smakowało najlepiej, a która porażka zabolała najbardziej?

Każde zwycięstwo smakuje inaczej i każde daje wiele energii do pracy, ale porażki potrafią czasem jeszcze bardziej zmotywować. Ostatnia przegrana z Jastrzębskim Węglem była dla mnie najcięższą, bo w pewnym momencie zauważyłem, że rywal jest po prostu poza naszym zasięgiem. Rywal grał zbyt dobrze, a my nie potrafiliśmy się temu przeciwstawić. Ten mecz najbardziej przeżywałem, ale to jest sport i takie porażki są też wkalkulowane. W pozostałych spotkaniach była walka, dlatego jestem pozytywnie nastawiony do dalszej pracy.

Paweł Mrówka: W ostatnim meczu z Grupą Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle, po przegranym trzecim secie, zawodnicy z Gdańska stracili wiarę w możliwość wygrania całego meczu, co gołym okiem było widać z trybun. Czy uważa pan, że w tych młodych zawodnikach, da się wytrenować mentalność zwycięzców i poczucie, że nawet jeśli coś nie wyszło, to nadal ma wszystko we własnych rękach?

Oczywiście. Przegrywanie spotkań w taki sposób jest też częścią procesu. To jest doświadczenie, które nabywa się z liczbą rozegranych spotkań oraz końcówek setów. W pewnym sensie porażki są wkalkulowane w ten sport. Zespołowi, który jest mniej doświadczony i który ma swoje szanse w trzecim secie na zdobycie co najmniej punktu, ale ją zaprzepaszcza, ciężko jest wrócić do grania tak, jak na początku meczu.

fan prawie psycho: Czy wyciągnął pan wnioski z trzech przegranych, w identyczny sposób meczów? Mam na myśli rozegranie końcówek kluczowych setów.

Nie do końca zgodzę się z tym, że w identyczny sposób, ale zawsze wyciągam wnioski. Trzeba pamiętać, że to sport i czasami po prostu wygrywa lepszy. Dochodzi również aspekt szczęścia, które dopisało nam choćby w pierwszym secie w Będzinie, gdzie przegrywaliśmy wysoko i wygraliśmy. Była również masa spotkań, w których niekoniecznie wygrywaliśmy, pomimo zbudowanych przewag.Remek W: W jaki sposób udaje się panu wykrzesać potencjał w młodych siatkarzy w Treflu Gdańsk?

Mam taka filozofię pracy, że to, co przekazuję i obiecuję zawodnikom, musi być poparte argumentami. Nie ukrywam, że budżet dał mi szansę budowy zespołu w oparciu o młodych zawodników, którzy mają coś do udowodnienia. Na tym bazujemy i na treningach wciąż powtarzam, że może przyjść moment, gdy każdy będzie potrzebny drużynie i wszyscy taką szansę otrzymali.

Hania Jabłońska: Czy chciałby pan poprowadzić w przyszłości reprezentację Polski?

Tak, podobne marzenia miałem jako siatkarz. Kiedyś chciałem zagrać w lidze włoskiej i w kadrze Polski. Miałem 17 lat, gdy udzieliłem pierwszego podobnego wywiadu i to nie była oznaka mojej pewności siebie, czy głowy w chmurach, tylko powiedziałem o sferze marzeń. Jako zawodnik udało mi się wyjechać do Włoch, a także grałem z orzełkiem na piersi. Teraz na początku przygody trenerskiej również mam swoje marzenia. Praca w Treflu Gdańsk jest teraz najważniejsza, a co przyniesie przyszłość zobaczymy.

MarcinFx: Czy na przestrzeni pańskiej kariery jako zawodnika i trenera, jest jakaś narodowość, która wyróżnia się czym charakterystycznym i z której zaczerpnął pan jakąś pozytywną cechę?

Zdecydowanie Włochy dały mi najwięcej, ale też z tego względu, że grałem tam z zawodnikami wielu narodowości: Brazylijczykami, Bułgarami, Włochami czy Rosjanami. Każda ma swoją kulturę, swój sposób bycia i niektóre rzeczy można przechwycić, ale też odrzucić. Włosi charakteryzują się dużym profesjonalizmem i w tamtym okresie byli dużo przed nami, więc uczyliśmy się od nich siatkówki, czy też szkoły trenerskiej.AgaL: Czy ma pan dzieci? Czy również grają w siatkówkę?

Mam dwóch synów. Jeden ma 6, a drugi 13 lat. Starszy gra w siatkówkę, wcześniej grał w piłkę nożną i tak naprawdę wybrał sam. Przeprowadzka do Gdańsk ułatwiła mu bardziej profesjonalne trenowanie, bo ćwiczy w grupach młodzieżowych Trefla Gdańsk, gdzie klasa sportowa jest dostosowana stricte pod siatkówkę. Natomiast w moim domu nie ma żadnego ciśnienia i wychodzę z założenia, że trzeba robić to, co się lubi i cieszę się, że mojemu synowi podoba się sport i sprawia mu to przyjemność. Z kolei młodszy jest na etapie piłki nożnej i również uczestniczy w zajęciach dla młodych adeptów piłkarskich. Po części, siłą rzeczy, sport jest obecny w naszym życiu, bo mi tak naprawdę towarzyszy od 14. roku życia. Dzieci wychowują się w rodzinie sportowej i myślę, że ciągnie ich do tego.

Kasia: Czy ma pan zwierzęta?

Mam labradora. Kiedyś miałem rybki - Paletki, ale z racji braku czasu nie dałem rady podołać ich opiece, której wymagają bardzo dużo, akwarium trafiło do członków rodziny.

monia_lalala: Czy podoba się panu Trójmiasto? Jakie są pańskie ulubione miejsca?

Najlepszym miejscem, w którym zarazem spędzam najwięcej czasu jest Ergo Arena. To świetna baza treningowa. W Trójmieście mamy dużo zieleni, więc często z żoną spacerujemy po Parku Jelitkowskim. Lubimy też chodzić wzdłuż plaży, mamy psa, więc tereny nadmorskie są nam najbliższe. Szczerze mówiąc nie mam wielu okazji spędzenia czasu, np. w centrum.

Typowanie wyników

15 stycznia 2020, godz. 17:30
HIT
2 pkt.
Jastrzębski Węgiel
TREFL Gdańsk

Jak typowano

95% 273 typowania Jastrzębski Węgiel
5% 13 typowań TREFL Gdańsk

Twoje dane

Czytelnicy Trojmiasto.pl

Kluby sportowe

Opinie (9)

 • Ja tez nie wykluczam tego:) (1)

  A co tam nowy rok i nowe postanowienia...nie wykluczam trenowac mistrzów NBA a może i kadry USA:)
  Jak paswać to na wysokie szczeble:)
  Mimo wszystko zycze powodzenia w nowym roku trenerze:)

  • 18 0

  • Piękna puenta. Poniosło chłopaka, ale zawsze jeszcze może zabrać się za hokeistów w NHL

   • 4 3

 • Treneiro (2)

  Przecież jako trener on nic narazie nie osiągnął. Po 3 miesiącach chce trenować kadrę? Trochę skromności treneiro :-)

  • 6 28

  • Odpowiedział po prostu na zadanie pytanie i to w sposób bardzo skromny, bo wspomniał o swoich marzeniach. Niepotrzebnie się czepiasz. Odpowiedzi wyjątkowo wyważone.

   • 8 0

  • Co za ludzie

   Opowiedział o swoich marzeniach a tu od razu pojawia się hejter. Trzeba mieć w życiu marzenia - tak wyznacza się cele. Powodzenia trenerze!!!

   • 0 0

 • Bardzo dobrze wie jak to się robi. W końcu był najlepszy

  • 20 3

 • Wykonał to co zamierzał.
  Stworzył drużynę .
  To wcale niemało.

  • 17 0

 • kto wybiera ligowca miesiąca?

  Dlaczego nie wyróżnić koszykarzy?

  • 0 0

 • Lepiej by brzmiało : MW marzy o zostaniu trenerem reprezentacji, niż "nie wyklucza"

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

PSG Stal Nysa
17 grudnia 2023, godz. 20:30
10% PSG Stal Nysa
90% TREFL Gdańsk

Tabela

Siatkówka - PlusLiga mężczyzn
Drużyny M Z P Sety Pkt.
1 Jastrzębski Węgiel 11 10 1 31:6 30
2 Projekt Warszawa 11 10 1 31:8 29
3 Aluron CMC Warta Zawiercie 11 8 3 27:12 24
4 Asseco Resovia Rzeszów 10 8 2 26:11 22
5 Trefl Gdańsk 11 7 4 24:14 22
6 Indykpol AZS Olsztyn 10 6 4 21:16 18
7 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 6 5 22:19 18
8 BOGDANKA LUK Lublin 10 6 4 22:19 17
9 PSG Stal Nysa 9 4 5 20:18 16
10 Barkom Każany Lwów 11 5 6 17:25 13
11 Ślepsk Malow Suwałki 11 4 7 13:23 12
12 PGE GiEK Skra Bełchatów 10 4 6 17:23 10
13 Exact Systems Hemarpol Częstochowa 11 2 9 14:29 8
14 KGHM Cuprum Lubin 10 2 8 10:24 8
15 GKS Katowice 11 1 10 8:32 3
16 Enea Czarni Radom 10 1 9 5:29 2

Wyniki 11 kolejki

 • TREFL GDAŃSK - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:20, 25:20, 25:21)
 • GKS Katowice - PGE GiEK Skra Bełchatów 0:3 (21:25, 18:25, 20:25)
 • Ślepsk Malow Suwałki - Aluron CMC Warta Zawiercie 0:3 (22:25, 21:25, 22:25)
 • KGHM Cuprum Lubin - Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (23:25, 22:25, 14:25)
 • Projekt Warszawa - Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:22, 11:25, 25:23, 25:23)
 • Barkom Każany Lwów - Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:1 (20:25, 25:18, 25:16, 25:22)
 • poniedziałek
 • Bogdanka LUK Lublin - PSG Stal Nysa
 • Enea Czarni Radom - Asseco Resovia

Ostatnie wyniki

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
45% TREFL Gdańsk
55% Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Jastrzębski Węgiel
5 grudnia 2023, godz. 21:00
HIT
96% Jastrzębski Węgiel
4% TREFL Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Trefla

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Filippo Xyz 11 32 100%
2 Krzysztof Beksa 11 30 90.9%
3 Ada Bert 11 30 90.9%
4 Katarzyna Ziembicka 11 30 90.9%
5 Wojteks 23 11 30 90.9%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane