Trefl Gdańsk wygraną skończył grupę Ligi Mistrzów. Greenyard Maaseik pokonany 3:0

Trefl Gdańsk

Kewin Sasak pojawił się na boisku w trzecim secie i pokazał kilka ciekawych zagrań, przyczyniając się do zwycięstwa w tej partii. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Siatkarze Trefla Gdańsk nie odpuścili ostatniego meczu pierwszej fazy Ligi Mistrzów i rozbili na wyjeździe Greenyard Maaseik 3:0 (25:20, 25:21, 25:21). Przypieczętowali tym samym pozycję lidera grupy D. Niestety dla nich, inne wyniki sprawiły, że nie będą rozstawieni podczas losowania ćwierćfinału play-off, a więc trafią w nim na jednego z potentatów europejskiej siatkówki: Zenit Kazań, Zenit Saint Petersburg, Cucine Lube Civitanova lub Sir Colussi Sicoma Perugia. Losowanie odbędzie się w piątek.

Greenyard: Blankenau 2, Tammemaa 12, Maan 8, Cox 12, Grozdanow 8, Pupart 4, Dronkers (libero) oraz Wójcik 1, van Heyste, Baetens 1

TREFL: Janusz 1, Jakubiszak 7, Nowakowski 7, Muzaj 11, Schott 5, Niemiec 6, Olenderek (libero) oraz Kozłowski 1, Hebda 2, Grzyb 3, Sasak 6, Mijailović 3, Mordyl 2, Majcherski (libero)

Siatkarze Trefla Gdańsk lecieli do Belgii z misją, aby zagrać o rozstawienie w losowaniu par ćwierćfinałowych Ligi Mistrzów. O ostatnie miejsce w tej grupie toczyli korespondencyjny pojedynek z Zenitem Saint Petersburg. Drużyna z Rosji musiała jednak przegrać, a Trefl wygrać, aby to żółto-czarni byli rozstawieni. Mecz w Saint Petersburgu skończył się przed starciem gdańszczan, a Rosjanie wygrali spokojnie 3:0 z niemieckim Friedrichshafen. A to oznaczało brak rozstawienia dla Trefla.

To jednak nie sprawiło, że trener Andrea Anastasi odpuścił mecz z Greenyard Maaseik. Od pierwszej piłki posłał na boisko najlepsze ustawienie. A w nim, co nie może już dziwić, znalazł się Szymon Jakubiszak - choć do gry był już gotowy Nikola Mijailović, czyli etatowy przyjmujący wyjściowej szóstki. Świetna zagrywka Piotra Nowakowskiego oraz Macieja Muzaja, atak z kontry Jakubiszaka i zaczęło się od 6:1 dla Trefla. Przyjmujący pokazywał się z dobrej strony także przy odbiorze piłki, spokojnie przy siatce grali Nowakowski i Muzaj, więc żółto-czarni pewnie sięgnęli po pierwszego seta.

Drugi był bardziej wyrównany. Gospodarze odskakiwali na dwa punkty, a goście szybko doprowadzali do wyrównania. Później to żółto-czarni przejęli inicjatywę. Po ataku Muzaja zrobiło się 17:14 dla Trefla. Goście doszli jednak na 20:21. Jakubiszak, Patryk Niemiec, a także Muzaj zadbali o to, aby żółto-czarni prowadzili w setach 2:0.

Na trzeci set Anastasi wymienił cały skład. Na boisko powrócił po kontuzji Mijailović, znaleźli się na nim także: Michał Kozłowski, Miłosz Hebda, Bartłomiej Mordyl, Wojciech Grzyb, Kewin Sasak i na libero Fabian Majcherski. Trefl grał dobrze przy siatce, ale rywale mieli trochę szczęścia i prowadzili 13:10. Szybko do remisu doprowadziły dwa asy serwisowe Sasaka (13:13), a po chwili punkt blokiem zdobył Kozłowski. Goście wyszli na prowadzenie 14:13. Blok Mordyla powiększył je na 18:16, czyli takie, które doprowadzone do końca partii dałoby zwycięstwo. Za chwile to samo uczynił Hebda (19:16). Tego gdańszczanie nie roztrwonili i zwyciężyli w piątym z sześciu meczów Ligi Mistrzów w sezonie 2018/2019.

W losowaniu par ćwierćfinałowych nie będą rozstawieni i trafią na kogoś z czwórk: Zenit Kazań, Zenit Saint Petersburg, Cucine Lube Civitanova lub Sir Colussi Sicoma Perugia. Losowanie odbędzie się w piątek. Na tym etapie rozgrywek gra się mecz i rewanż, a lepsza drużyna wchodzi do półfinału. Mecz odbędą się 12/14 marca i 19/23 marca.

Siatkarze Trefla wracają do Polski i przygotowują się do sobotniego, wyjazdowego spotkania z Onico Warszawa. Co ciekawe, oba zespoły zagrają w nim poza domem. Stołeczna drużyna przeniosła mecz do łódzkiej Sport Areny. Początek starcia o godz. 17:30.