Trefl Sopot - Benfica Lizbona 67:76. Osłabieni koszykarze postraszyli w końcówce

sez
2 lutego 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Najnowszy artykuł o klubie Trefl Sopot Trefl Sopot nie zmieni trenera. Żan Tabak podjął decyzję

Trefl Sopot przegrał w Ergo Arenie z zespołem Benfica Lizbona 67:76 (10:25, 15:17, 23:20, 19:14) w meczu 5. kolejki fazy grupowej drugiego etapu FIBA Europe Cup. Trener Marcin Stefański nie miał do dyspozycji trzech koszykarzy: Dariousa Motena, Pawła Leończyka oraz Darrina Dorseya. Fatalna pierwsza kwarta zaprzepaściła szanse żółto-czarnych na zwycięstwo. W końcówce postraszyli jednak rywali. Porażka skomplikowała położenie sopocian, ale nadal mogą wyjść z grupy. Przed nimi jeszcze dwa spotkania, które muszą wygrać, by pozostać w grze o czołową "8".

TREFL: Young 17, Gruszecki 14 (4x3), Kolenda 14 (2x3, 6 zb.), Franke 13 (3x3, 8 as.), Sharma 6 (14 zb.) oraz Davis 3 (6 zb.), Łałak 0, Ziółkowski 0

Benfica: Ben Romdhane 5 (1x3, 6 as., 11 zb.), Broussard 12 (2x3, 6 as.), Gaines 25 (3x3), Gomes 4, Hallman 8 (7 zb.) oraz Barbosa 0, Farr 9, Munnings 7 (1x3, 7 zb.), Silva 6 (2x3)

Koszykarska środa dla trójmiejskich kibiców

Trefl Sopot w styczniu zmagał się z zakażeniami koronawirusem. Koszykarze powoli odzyskują rytm gry. W poprzednim tygodniu gościli w Lizbonie na wyjazdowym spotkaniu ze Sportingiem. Prowadzili, ale przegrali po słabej czwartej kwarcie. Siedem dni później w Ergo Arenie znów zmierzyli się z zespołem ze stolicy Portugalii. Tym razem ich rywalem była Benfica, która przyjechała do Polski zrewanżować się żółto-czarnym za grudniową porażkę na własnym parkiecie.

Od pierwszych minut lepiej prezentowali się goście. Szybko za dwa dla Trefla trafił Michał Kolenda, ale w kolejnych akcjach sopocianie nie byli w stanie zaskoczyć rywali. Benfica zdobyła kilka punktów z rzędu i wyszła na prowadzenie 9:2. Na chwilę przełamali się podopieczni Marcina Stefańskiego, w końcu znajdowali drogę do kosza, a po skutecznej próbie z dystansu Karola Gruszeckiego na tablicy wyników było tylko 13:10 dla lizbończyków.

WOŚP w Trójmieście na sportowo: koszulki, piłki, vouchery, gadżety, imprezy

Ostatnie cztery minuty pierwszej kwarty to katastrofalna postawa koszykarzy z Trójmiasta. Nie zdobyli choćby punktu. Z tego powodu przewaga przyjezdnych wzrosła do naprawdę wysokich rozmiarów - 25:10. W drugiej odsłonie Trefl poprawił zarówno grę w defensywie, jak i w ofensywie. Początek jednak znów był daleki od oczekiwań (12:30). Zawodnicy z Portugalii zdobyli więcej punktów za dwa i za trzy punkty. Ich liderem był aktywny Frank Gaines. Amerykanin w całym spotkaniu zdobył 25 punktów (9 na 20 z gry).

Takiego "strzelca" brakowało sopocianom, choć dwucyfrówkę wcześnie przekroczyli: Gruszecki oraz Yannick Franke. Długo byli jedynymi koszykarzami zagrażającymi Benfice z dystansu. Wspólnie zza łuku trafili aż 7 razy. Widoczna była nieobecność Dariousa Motena, Pawła LeończykaDarrina Dorseya. Pierwszego z gry wykluczyła kontuzja, natomiast dwóch pozostałych choroba. W trzeciej kwarcie ożywił się Brandon Young, dzięki któremu przewaga przyjezdnych stopniała do 14 punktów. A w czwartej o swoich mocnych przypomniał Kolenda.

Sporting Lizbona - Trefl Sopot 76:63 - przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Trefl na niespełna 5 minut przed końcem przegrywał tylko 60:67. Zablokowali się goście, a koszykarze Marcina Stefańskiego złapali wiatru w żagle, zdobywając 10 punktów z rzędu. Przy stanie 65:69 trener z Lizbonu poprosił o czas, by uporządkować grę swoich zawodników. Teraz to oni byli pod presją, a sopocianie uwierzyli, że niespodziewanie są w stanie odwrócić losy rywalizacji. Przerwa pozytywnie wpłynęła na Benfikę, która zdołała dowieźć wygraną do końca.

W sobotę, 5 lutego do Ergo Areny zawita CSM Oradea. Okazja do przełamania w FIBA Europe Cup nadejdzie więc bardzo szybko. Trefl będzie potrzebował wygranej, by pozostać w grze.