Trefl Sopot - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 103:78. Koszykarze rozbili lidera

mip.
20 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Tłumy kibiców na meczu Trefl Sopot - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk

Trefl Sopot pokonał Grupę Sierleccy Czarnych Słupsk 103:78 (37:16, 25:14, 19:17, 22:31) w meczu 26. kolejki Energa Basket Ligi. Żółto-czarni znakomicie rozpoczęli mecz, nokautując lidera w pierwszej połowie, kiedy to mieli już 32 punkty przewagi. Bardzo dobre zawody rozegrali Yannick FrankePaweł Leończyk. Obaj zdobyli po 19 punktów. Była to doskonała reakcja całego zespołu na ostatnią, czwartkową porażkę z Arged BM Stal Ostrów 77:101.

TREFL: Franke 19 pkt (3x3, 8 zb.), Leończyk 19, Moten 10, Kolenda 9 (1x3), Warner 8 (1x3, 10 as.) oraz Sharma 11, Davis 9 (1x3), Gruszecki 8 (2x3), Szlachetka 8 (1x3, 6 as.), Ziółkowski 2, Klawa 0

Czarni: Klassen 24 (3x3), Garrett 21 (2x3), Beach III 12 (2x3), Lewis 6 (5 as., 6 st.), Witliński 0 oraz Musiał 8 (2x3), Young 4, Słupiński 3, Jankowski 0, Szczepanek 0, Piątkowski 0, Oleksy 0

Trefl Sopot starcie z liderem Energa Basket Ligi rozpoczął w nieco innym zestawieniu niż czwartkowy mecz z mistrzem Polski (77:101). DeAndre Davisa zastąpił Darious Moten. Takie ustawienie dało efekt, bo już po nieco ponad dwóch minutach, żółto-czarni prowadzili 15:2.

Sprawdź wyniki trójmiejskich koszykarzy w mistrzostwach Polski do lat 19. Kto wygrał derby, czy był medal?

Gospodarze do bólu wykorzystywali wszystkie błędy słupszczan i pewnie wygrali pierwszą kwartę 37:16, mając imponujące 61 proc. skuteczności rzutów z gry. W drugiej odsłonie koszykarze Trefla kontynuowali natarcie i powiększali przewagę nad Czarnymi. Ostatecznie po pierwszej połowie sopocianie prowadzili różnicą 32 punktów (62:30), a zdobycz punktową miało na swoim koncie dziewięciu koszykarzy Trefla.

Gospodarze robili doskonały użytek ze strat Czarnych, których goście mieli do przerwy aż 11 (przy zaledwie 1 Trefla). Podopieczni Marcina Stefańskiego zdobyli w ten sposób 14 punktów.

Yannick Franke (na zdjęciu) do spółki z Pawłem Leończykiem rozbili defensywę lidera Energa Basket Ligi. Holender rzucił trzy "trójki", a na swoim koncie zapisał 19 punktów. Yannick Franke (na zdjęciu) do spółki z Pawłem Leończykiem rozbili defensywę lidera Energa Basket Ligi. Holender rzucił trzy "trójki", a na swoim koncie zapisał 19 punktów.

W trzeciej kwarcie na parkiecie zameldowali się gracze pierwszej "5", którzy na początku wypracowali znakomitą przewagę dla Trefla. Mimo tego tempo meczu wyraźnie zwolniło i mniej było efektownych i efektywnych akcji. Mimo tego przewaga żółto-czarnych znów urosła i po 30 minutach gry wynosiła 34 punkty (81:47).

Trefl Sopot - Arged BM Slam Ostrów Wielkopolski 77:101. Przeczytaj relację z ostatniego meczu, zobacz galerię zdjęć, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Ostatnią partię od serii 8:1 rozpoczęli koszykarze ze Słupska, zmniejszając nieco stratę. W grę Trefla wdało się za duże rozluźnienie i gospodarze w krótkim odstępie czasu aż czterokrotnie stracili piłkę. To wykorzystali koszykarze lidera, krok po kroku odrabiając różnicę. Ostatecznie sopocianie wygrali 103:78 i efektownie odbili sobie czwartkową porażkę z mistrzem Polski. Co ciekawe, dla Czarnych była to dopiero szósta ligowa przegrana.

Na uwagę zasługuje występ Pawła Leończyka. Kapitan Trefla trafił wszystkie 8 rzutów z gry, zachowując 100 proc. skuteczności rzutów. Natomiast drużynowo, żółto-czarni trafili 57 proc. rzutów z gry przy 46 proc. gości. Obie ekipy rzuciły po 9 "trójek". Trefl lepszy był "na tablicy", bowiem gospodarze zanotowali 37 zbiórek przy 27 Czarnych.

Całe spotkanie obejrzało 2789 kibiców na trybunach. Sporą część tworzyła grupa fanów drużyny przyjezdnej ze Słupska.

16 GTK Gliwice 25 4 21 1922:2188 29
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-03-24

Wyniki 26 kolejki

• Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - ASSECO ARKA GDYNIA 90:76 (31:13, 19:17, 22:21, 18:25)
  • TREFL SOPOT - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 103:78 (37:16, 25:14, 19:17, 22:31)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - HydroTruck Radom 91:78 (22:15, 22:30, 31:15, 16:18)
  • GTK Gliwice - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 77:82 (16:18, 21:23, 20:18, 20:23)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - King Szczecin 77:90 (24:20, 18:30, 23:22, 12:18)
  • Anwil Włocławek - Legia Warszawa 94:81 (16:19, 27:20, 32:18, 19:24)
  • Twarde Pierniki Toruń - Śląsk Wrocław 86:95 (21:27, 24:26, 22:17, 19:25)
  • PGE Spójnia Stargard - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 61:105 (20:34, 16:28, 16:26, 9:17)
  • Mecze zaległe z 22. kolejki:
  • TREFL - Arged BMSlam Stal 77:101 (21:20, 16:28, 23:27, 17:26)
  • Twarde Pierniki Toruń - Polski Cukier Pszczółka Start 81:55 (25:6, 16:14, 17:18, 23:17)