Trefl Sopot - Legia Warszawa 70:80. Dziurawa obrona w starciu z wicemistrzem

Mikołaj Pachniewski
16 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (20)

Koszykarze Trefla Sopot w starciu z wicemistrzem Polski mieli sporo luk w defensywie.

Trefl Sopot przegrał z Legią Warszawa 70:80 (23:21, 15:17, 16:24, 16:18) w meczu 27. kolejki Energa Basket Ligi. Żółto-czarnych grających bez swoich liderów, nawiedziły stare demony nieskuteczności. Podopieczni Żana Tabaka nie radzili sobie także w defensywie, dając sporo miejsca koszykarzom za stolicy na efektowne wsady i rzuty z czystych pozycji.

TREFL: Moten 19 pkt (3x3), Radić 13 (8 zb.), Jovanović 8 (5 st.), Zyskowski 6, Kolenda 2 oraz Pluta 13 (3x3, 8 as.), Freimanis 6 (2x3), Kulikowski 3 (1x3), Gordon 0

Legia: Vinales 21, Holman 18 (1x3, 7 zb.), Leslie 17 (1x3, 8 zb.), Berzins 3, Wyka 0 oraz Kamiński 8 (2x3), Koszarek 7 (1x3), Kulka 6, Grosselle 0

Koszykarze Trefla Sopot walczą o jak najlepsze rozstawienie przed fazą play-off. Podopieczni Żana Tabaka po porażce z mistrzem Polski podejmowali wicemistrza - Legię Warszawa. W składzie znów zabrakło Garretta Nevelsa, który w poprzednim meczu doznał urazu. Sopocianie rozpoczęli jednak od serii błędów.

Po tym, jak Legia uciekła na 9:4, Trefl zaczął wracać do gry. Chwilę później prowadził już 13:9. Obie ekipy postawiły na ofensywną grę. Wymiana ciosów trwała w najlepsze, choć po reakcjach Żana Tabaka widać było, że żółto-czarni nie realizują jego przedmeczowych założeń. Po 10 minutach gospodarze prowadzili jednak 23:21, gdyż równo ze syreną efektowym wsadem popisał się Ivica Radić.

Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 71:67. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu koszykarzy Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 71:67. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu koszykarzy

Druga kwarta to jednak popis nieskuteczności Trefla. Legia wykorzystała to i notując run 11:2, objęła prowadzenie. Sopocianie mieli problemy, by przełamać obronę "stołecznych". Dwiema "trójkami" zrobił to dopiero Darious Moten. Za jego przykładem poszedł Błażej Kulikowski i na minutę przed końcem pierwszej połowy był remis po 36.

Drugą część obie ekipy rozpoczęły przy stanie 38:38. Szybko jednak przewagę wypracowali sobie przyjezdni. Potrafili oni umiejętnie rozrzucić obronę Trefla, a także wyprowadzali szybkie kontry. Gdy na tablicy świetlnej zrobiło się 47:56, o przerwę poprosił trener Tabak. Ta jednak niewiele dała, bo na ostatnie 10 minut żółto-czarni wychodzili ze stratą 8 punktów, głównie z uwagi na bardzo niską skuteczność (jedynie 38 proc. z gry przy 60 proc. Legii).

Trefl Sopot - GTK Gliwice 98:79. Przypomnij sobie, co nie przeszkodziło koszykarzom w zwycięstwie Trefl Sopot - GTK Gliwice 98:79. Przypomnij sobie, co nie przeszkodziło koszykarzom w zwycięstwie

Choć Trefl próbował złapać kontakt, to ekipa ze stolicy umiejętnie rozbijała defensywę gospodarzy. Nieco nadziei w serca kibiców zgromadzonych w Ergo Arenie wlała "trójka" Andrzeja Pluty, jednak kolejne dwie nieudane akcje i punkty gości, sprawiły, że na nieco ponad 4 minuty przed końcem sopocianie przegrywali 61:74.

W samej końcówce gospodarze złapali kontakt i doprowadzili do stanu 70:76. Legia bezbłędnie wypunktowała jednak dziurawą obronę Trefla i wygrała 80:70, wyprzedzając sopocian w tabeli. O końcowym wyniku zadecydowała skuteczność. Gospodarze trafili zaledwie 38 proc. rzutów z gry, a warszawianie aż 56 proc. Goście zanotowali też 19 punktów po szybkim ataku przy zaledwie 6 pkt Trefla.

16 Arriva Twarde Pierniki Toruń 27 7 20 2181:2346 34
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż).
Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off.
Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego.
Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2023-04-18

Wyniki 27 kolejki

• TREFL SOPOT - Legia Warszawa 70:80 (23:21, 15:17, 16:24, 16:18)
  • SUZUKI ARKA GDYNIA - Śląsk Wrocław 87:70 (19:12, 20:11, 17:20, 31:27)
  • Arriva Twarde Pierniki Toruń - MKS Dąbrowa Górnicza 106:77 (30:16, 30:19, 21:23, 25:19)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - PGE Spójnia Stargard 101:82 (21:21, 27:17, 27:27, 26:17)
  • Polski Cukier Start Lublin - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 80:91 (24:19, 17:21, 18:27, 21:24)
  • BM Stal Ostrów Wielkopolski - Rawlplug Sokół Łańcut 87:75 (28:23, 17:21, 19:17, 23:14)
  • King Szczecin - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 88:80 (15:25, 21:13, 21:22, 31:20)
  • Anwil Włocławek - Tauron GTK Gliwice 88:63 (20:9, 20:18, 20:18, 28:18)