Trefl Sopot - Miasto Szkła Krosno 79:86. Marcin Stefański nie odmienił koszykarzy

Marcin Stefański w trenerskim debiucie nie zdołał uchronić koszykarzy Trefla Sopot przed spadkiem na ostatnie miejsce w tabeli Energa Basket Ligi. fot. Wojciech Figurski/ 058sport.pl

Koszykarze Trefla Sopot przegrali przed własną publicznością z Miastem Szkła Krosno 79:86 (14:25, 18:18, 23:20, 24:23). Nie pomogły aż 22 zbiórki Milana Milovanovicia. Rywale oddali żółto-czarnym ostatnie miejsce w tabeli Energa Basket Ligi po 21. kolejce. Marcin Stefański, dla którego był to trenerski debiut, przekonał się, jak wiele pracy pracy do czeka. A jeśli będzie chciał dokonać zmian w składzie, to czas ma do 22 marca. Wówczas zamyka się okienko transferowe.

Przeczytaj wywiad z Marcinem Stefańskim

TREFL: Milovanović 18 (22 zb.), Varanauskas 16 (1x3), Baker 15 (1x3, 6 st., 5 zb.), Leończyk 6, Śmigielski 4 oraz 5 (7 zb.) oraz Ł.Kolenda 15 (2x3), Flowers 5 (1x3), Jeszke, Kulka

MIASTO SZKŁA: Loveridge 24 (4x3), Hinds 20 (2x3), Bojanowski 18 (2x3), Krefft 13 (3x3), Alexis 5 oraz Sekulović 3 (1x3), Put 3, Oczkowicz, Grochowski

W trenerskim debiucie Marcin Stefański zdecydował się dokładnie na tę samą piątkę, którą rozpoczął swój ostatni mecz w Treflu Fin Jukka Toijala. Szkoleniowiec najwyraźniej chciał, by z tych samych zawodników wykrzesać pokłady rezerwy. Zamierzał dobrzeć do ich sfery mentalnej, a także chciał poprawić m.in. obronę.

Była znaczna przewaga na tablicach (41:22), ale niestety defensywa nie była lepsza, skoro straciła blisko 90 punktów, w tym 12 razy pozwolili zaskoczyć się rzutami za trzy punkty.

Jednak nie tylko dlatego sopockiej drużynie nie wystarczyło umiejętności, by wygrać z ekipą, która do 21. kolejki przystępowała z ostatniego miejsca. Gospodarzy pogrążyła także kiepska skuteczność (z gry 40 procent) i dużo strat (19). Ani razu nawet nie prowadzili oni w tym spotkaniu.

Przypomnij sobie ostatni mecz Trefla pod wodzą poprzedniego szkoleniowca

Na pierwszy celny rzut gospodarzy z gry przyszło nam czekać blisko 5 minut. Ta sztuka udała się wreszcie Pawłowi Leończykowi. Łącznie w inauguracyjnej kwarcie było ich zaledwie trzy. Pozostałe punkty w tej odsłonie Trefl zdobywał wyłącznie po wolnych. Nic dziwnego, że już w 8. minucie przegrywał 8:20 czy 10:22.

Na początku drugich 10 minut zaskoczyła wreszcie miejscowa defensywa. Rywale nie mogli ruszyć z 25. punktów, a Trefl zbliżył się na odległość 4 punktów. Jednak wówczas 8 puntów z rzędu zdobył Paweł Krefft, m.in. dwukrotnie trafiając za trzy i Miasto Szkła znów mogło kontrolować przebieg gry, gdyż odskoczyło na 33:21 w 15. minucie. Ostatecznie na przerwę drużyny zeszły przy prowadzeniu przyjezdnych 43:32.

Po przerwie zdobycze punktowe Trefla były wyższe. Nim jednak sopocianie zaczęli pościg, dali się zaskoczyć i musieli odrabiać straty z 36:51. W 29. minucie udało się zbliżyć na 7 puntów różnicy (53:60).

W ostatniej kwarcie z obu stron było dużo nerwów i niedokładności. Na niespełna 200 sekund przed końcem spotkania Milan Milovanović sprowadził wynik do 67:72. Na więcej nie pozwolił Jabarie Hinds, który trafił zza łuku, a po chwili Maciej Bojanowski poprawił na 77:67 dla gości.

W końcówce były faule sopocian, by jak najszybciej przerywać grę, ale koszykarze z Krosna nie mylili się na ogół przy wolnych. Wygrali z Treflem i oddali żółto-czarnym czerwoną latarnię w tabeli Energa Basket Ligi. Nie pomógł double-doble Milovanovicia, który zaliczył 18 punktów i aż 22 zbiórki, w tym 9 na atakowanej tablicy!

Wyniki 21 kolejki:

• TREFL SOPOT - Miasto Szkła Krosno 79:86 (14:25, 18:18, 23:20, 24:23)
  • ARKA GDYNIA - Stelmet Enea BC Zielona Góra 78:65 (19:18, 13:12, 13:18, 33:17)
  • Polski Cukier Toruń - Legia Warszawa 94:80 (24:21, 18:20, 30:19, 22:20)
  • TBV Start Lublin - Polpharma Starogard Gdański 104:91 (21:20, 30:21, 25:30, 28:20)
  • Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - GTK Gliwice 89:61 (26:18, 17:8, 22:14, 24:21)
  • Spójnia Stargard - HydroTruck Radom 80:83 (14:28, 22:20, 27:17, 17:18)
  • Anwil Włocławek - AZS Koszalin 77:80 (27:19, 9:21, 23:22, 18:18)
  • King Szczecin - MKS Dąbrowa Górnicza 99:84 (25:19, 30:13, 23:23, 21:29)