Trefl Sopot - PGE Spójnia Stargard 72:71. Koszykarze wygrali, choć przegrywali 0:19

9 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Trefl Sopot wygrał piąty mecz z rzędu w niesamowitych okolicznościach. Na zdjęciu Josh Sharma jeden z bohaterów boju z PGE Spójnią Stargard, który zdobył m.in. zwycięskie punkty. Trefl Sopot wygrał piąty mecz z rzędu w niesamowitych okolicznościach. Na zdjęciu Josh Sharma jeden z bohaterów boju z PGE Spójnią Stargard, który zdobył m.in. zwycięskie punkty.

Trefl Sopot wygrał z drużyną PGE Spójnia Stargard 72:71 (9:26, 21:13, 22:17, 20:15) w 18. kolejce Energa Basket Ligi. To niesamowity sukces podopiecznych trenera Marcina Stefańskiego. Nieobecni byli: Michał Kolenda, Yannick Franke i asystent pierwszego trenera - Krzysztof Roszyk. Gospodarze mecz rozpoczęli fatalnie, gdyż od 0:19. Trafili dopiero 14. rzut z gry.

TREFL: Dorsey 22 (5x3, 5 as.), Sharma 17 (7 zb.), Davis 7 (6 zb.), Gruszecki 5 (1x3, 6 zb.), Ziółkowski oraz Moten 14 (3x3, 10 zb.), Young 7 (1x3, 5 as.), Leończyk (6 zb.)

PGE Spójnia: Steele 21 (4x3, 6 zb.), Gray 18 (5x3, 5 as.), Gilder 15 (1x3, 7 zb., 5 as.), Spires 7 (2x3, 9 zb.), Śnieg 5 (6 as.) oraz Szymkiewicz 3, Młynarski 2

4.01.2022 Trojmiasto.pl. Przeczytaj, co pisaliśmy o zmianach w harmonogramie trójmiejskich koszykarzy w 18. kolejce EBL

Tref Sopot przed meczem przyznał, że jeden koszykarz jest zarażony i został odizolowany od reszty zespołu, która miała mieć negatywne wyniki testów na obecność koronawirusa. Nazwiska tego zawodnika klub nie ujawnił.

Jednak na spotkanie z PGE Spójnią Stargard gospodarze wyszli jeszcze bardziej osłabieni niż można było przypuszczać. Z podstawowych koszykarzy w składzie zabrakło: reprezentanta Polski - Michała Kolendy oraz Yannick'a Franke'a. Tak się składa, że właśnie tym zawodnikom wystawiliście najwyższe oceny za ostatni mecz w Gliwicach.

Odnotujmy też, że na ławce trenerskiej nie było jednego z dwóch asystentów - Krzysztofa Roszyka.

Przypomnij sobie, w jaki składzie Trefl Sopot odniósł zwycięstwo w Gliwicach

W tej sytuacji Marcin Stefański, który poprowadził Trefla do wygranych w czterech ostatnich meczach, znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Ostatecznie zdecydował się wyjść na PGE Spójnię tylko z dwoma koszykarzami, którzy rozpoczynali mecz z GTK (Darrin Dorsey, Josh Sharma), a do piątki wpisał m.in. Daniela Ziółkowskiego, który nie grał w ogóle w tym roku.

Jednak po niespełna 6 minutach gry sopocki szkoleniowiec dokonał od razu trzech zmian w składzie, a o pierwszą przerwę na żądanie poprosił już, gdy na tablicy było gry zaledwie 3:34.

10 stycznia gra u siebie Asseco Arka Gdynia. Przeczytaj więcej o tym meczu

Trefl spisywał się fatalnie w każdym elemencie. Na początku spotkania dał się zaskoczyć dwoma rzutami za trzy punkty. Gospodarze trafili do kosza dopiero na początku 8. minuty (dokładnie 7:02). Darious Moten przełamał niemoc rzutową miejscowych przy wyniku 0:19! Był to 14. oddany rzut przez sopocian z gry w tym spotkaniu.

Natomiast na 80 sekund przed końcem pierwszej kwarty przewaga gości osiągnęła rekordowe rozmiary. Po rzutach wolnych Daniela Szymkiewicza, który nie przebił się w Treflu w latach 2011-12, Spójnia prowadziła 26:5.

Od drugiej kwarty Trefl zaczął stopniowo wracać do gry. Mozolnie odrabiał straty. Odwołał się m.in. do "trójek", których trafił sześć. M.in. dzięki temu w 23. minucie sopocianie objęli pierwsze prowadzenie w tym meczu 47:46.

Nie poszli jednak za ciosem, gdyż na koniec trzeciej kwarty mieli 11 strat, przy tylko 5 rywali. Przed ostatnimi 10 minutami gry Trefl przegrywał 52:56.

W 33. minucie było jeszcze gorzej. Gdy Justin Gray, były reprezentant Wysp Dziewiczych, po raz piąty trafił zza łuku, goście odskoczyli na 64:55, a trener Stefański natychmiast poprosił o przerwę.

Rywalami jednak dobrze kierował Tomasz Śnieg, w przeszłości m.in. koszykarzy gdyńskich klubów: Startu i Asseco Arka Gdynia (sezon 2012/13). To m.in. jego zasługą było to, że goście oddalili się na odległość 13 punktów (71:58).

Czym bliżej końca meczu, tym większe znaczenie miało przygotowanie fizyczne. Trener Stefański grał bowiem "8", a Marek Łukomski zaledwie "7" koszykarzy. Zdecydowanie więcej do dorobku punktowego dorzucili rezerwowi Trefla (21:5).

Ale w końcówce ciężar walki o zwycięstwo wzięli na siebie ci z pierwszej piątki. Dorsey "trójką" zniwelował straty na 70:71, a na 26 sekund przed końcem gry przechwycił piłkę i wyprowadził na kontrę Sharmę. Środkowy Trefla został sfaulowany przez Kacpra Młynarskiego.

Sędziowie to przewinienie zakwalifikowali jako umyślne, a to oznaczało, że sopocianie mieli rzutu wolne, a następnie piłka pozostała przy nich. Sharma wolnymi wyprowadził miejscowych na prowadzenie 72:71.

Brandon Young nie trafił w następnej akcji i Spójnia miała 8 sekund, aby odpowiedzieć. Szkoleniowiec gości wziął czas, ale krzywdy Treflowi nie dał zrobić Deandre Davis, który przechwycił piłkę. Co prawda Moten pospieszył się z rzutem przez całe boisko i rywale mieli jeszcze jedną akcję, na której wykonanie dostali niespełna sekundę, ale losów meczów już nie odwrócili.

16 GTK Gliwice 17 3 14 1335:1540 20
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-01-11

Wyniki 18 kolejki

• ASSECO ARKA GDYNIA - Twarde Pierniki Toruń 90:101 (29:30, 18:23, 18:28, 25:20)
  • TREFL SOPOT - PGE Spójnia Stargard 72:71 (72:71 (9:26, 21:13, 22:17, 20:15)
  • King Szczecin - Polski Cukier Pszczółka Start Lublin 81:85 (17:23, 30:26, 17:15, 17:21)
  • Anwil Włocławek - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 107:88 (16:25, 29:22, 27:22, 35:19)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - HydroTruck Radom 76:72 (15:17, 20:25, 20:20, 21:10)