Trefl Sopot - PGE Spójnia Stargard 91:79. Defensywa "złamała" gości w 3. kwarcie

30 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Wesley Gordon zdobył 18 punktów i zaliczył 14 zbiórek. Wesley Gordon zdobył 18 punktów i zaliczył 14 zbiórek.

Trefl Sopot pokonał u siebie PGE Spójnię Stargard 91:79 (26:24, 14:19, 25:7, 26:29) w 6. kolejce Energa Basket Ligi. Double-double zaliczył Wesley Gordon. To już jego czwarte takie osiągnięcie w tym sezonie. Podopieczni Żana Tabaka opór rywali złamali w trzeciej kwarcie dzięki doskonałej defensywie. Goście, którzy w pierwszej kwarcie mieli blisko 70-procentową skuteczność z gry, potem mieli kłopoty nawet z trafianiem rzutów wolnych i przestrzelili ich aż 15.

Sprawdź, jak w 6. kolejce poszło Suzuki Arce Gdynia. Wystaw oceny

TREFL: Gordon 18 (11 zb.), Zyskowski 13 (2x3), Wells 13, Kolenda 7, Pluta 2 oraz Nevels 17 (1x3, 6 zb.), Watson 14 (2x3, 5 as.), Freimanis 7 (1x3), Kulikowski

PGE SPÓJNIA: Gruszecki 13 (3x3, 5 zb.), Jones 12 (8 zb.), Brown 11, Clarke 5, Fortson 3 (5 as.) oraz Mathews 18 (2x3, 5 zb.), Kikowski 14 (4x3), Brenk 2, Grudziński 1, Śnieg

Trefl Sopot mecz w Hali 100-lecia zaczął bardzo zespołowo. Do 10. punktu doszedł, gdy każdy z piątkowych graczy popisał się jedną skuteczną akcją. Najlepszy okres przed przerwą gospodarzy niespodziewanie wyzwolił były gracz żółto-czarnych. Po tym, gdy Karol Gruszecki popisał się trójką, Trefl zdobył 10 punktów z rzędu i odskoczył na 18:9.

PGE Spójnia nie odpuściła, bo choć już w pierwszej kwarcie popełniła aż 7 strat, to ratowała ją aż 69-procentowa skuteczność z gry w tym okresie. Dlatego po 10 minutach sopocianie prowadzili tylko nieznacznie (26:24).

Gospodarzom do przerwy "nie siedział" rzut za trzy punkty. Z 10 takich prób wykorzystali tylko jedną, a konkretnie uczynił to Roland Freimanis. Koszykarze ze Stargardu nie mieli natomiast zza łuku kłopotów. Właśnie po takim rzucie rutynowanego Pawła Kikowskiego wyszli na prowadzenie 29:28 w 13. minucie.

W ostatniej minucie przed zejściem na przerwę goście prowadzili nawet 43:38 i mieli kolejną akcję. Jednak podanie byłego koszykarza NBA - Courtneya Fortsona przejął Jarosław Zyskowski, a wynik po dwóch kwartach na 40:43 ustalił Garrett Nevels, choć nie bez kłopotu. Musiał ponowić akcję, bo przy pierwszym podejściu blokiem popisał się mierzący niespełna 180 cm - Fortson.

Suzuki Arka Gdynia i Trefl Sopot ukarane finansowo. Przeczytaj dlaczego?

Najwyraźniej w szatni Żan Tabak przypomniał podopiecznym na czym polega gra w defensywie. Po powrocie na parkiet przez 8 minut gościom tylko raz udało się trafić z gry. Na 47:44 wsadem popisał się Brody Clarke.

Sebastian Machowski, szkoleniowiec przyjezdnych, brał przerwy na żądanie, ale nic nie mógł wskórać. Trefl objął prowadzenie 61:48. Ten wynik był efektem 4 punktów w jednej akcji Glynna Watsona, który mimo faulu, trafił "trójkę", a po chwili wykorzystał i rzut wolny.

Czwarta kwarta była już tylko formalnością. Trefl nie mógł roztrwonić przewagi. Wesley Gordon podążył po double-double, czyli dwucyfrowy wynik punktów (18) i zbiórek (14). To już jego czwarte tego typu osiągnięcie w tym sezonie Energa Basket Ligi. W tym meczu rządzenie pod koszem przyszło mu tym łatwiej, gdyż wobec kontuzji Krzysztofa Sulimy, rywale dysponowali tylko jednym centrem.

Jednak czym dłużej trwał mecz, goście mieli coraz większe problemy ze skutecznością. Kłopoty były nawet na linii rzutów wolnych. Łącznie przestrzelili 15, a wykorzystali tylko 14 takich prób!

Wyniki 6 kolejki

• TREFL SOPOT - PGE Spójnia Stargard 91:79 (26:24, 14:19, 25:7, 26:29)
  • Tauron GTK Gliwice - SUZUKI ARKA GDYNIA 70:81 (15:17, 18:22, 16:25, 21:17)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - Polski Cukier Start Lublin 96:67 (26:16, 22:13, 25:22, 23:16)
  • BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 103:80 (17:21, 29:19, 27:10, 30:30)
  • Śląsk Wrocław - Twarde Pierniki Toruń 79:74 (26:13, 15:22, 24:17, 14:22)
  • Anwil Włocławek - King Szczecin 99:91 (23:26, 21:26, 30:17, 25:22)
  • Rawlplug Sokół Łańcut - MKS Dąbrowa Górnicza 60:68 (11:11, 18:18, 17:17, 14:22)
  • Legia Warszawa - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 70:63 (15:12, 12:18, 27:19, 16:14)

• W cuglach może wygra ale nie w sobotę w koszykówkę

Poza tym nie wiedziałem, że Arka ma sekcję cugli (nawet nie wiem jak się w to gra). Czy też powołano ją do życia od razu z 5 tytułami mistrzowskimi na zachętę?

• 5 0

• Opinia wyróżniona

Wtgrany, dobry mecz z neiobliczalną Spójnią (1)

Nieobliczalną bo w tym sezonie grają padakę z przebłyskami. Mieszkanka klubu emeryta z fantazją amerykańskich braci - róznie to do tej pory wychodzi ale kilka drużyn już się przekonało żeby Spójni mimo to nie lekceważyć. Trefl dzis miał duże kłopoty ze strzelaniem zwłaszcza w pierwszej połowie. Ale w zamian za to zadziała gra w pomalowanym i kilka szybkich kontr. Gordon to potwór podkoszowy pomimo brakujących centymetrów, nie spodziewałem sie że będzie z niego taki pozytek. Rolo nieco pod formą (zwłaszcza fizyzną). Reszta małych z amerykańskiego zaciągu na swoim poziomie - jak chwilowo jeden ma słabszy moment to dwóch pozostałych go uzupełnia, Tabak dobrze to poustawiał i fajnie to funkcjonuje.
    Powoli chyba wyklarowały się tez pozostałe role w zespole. Z Polaków Zyzio i Kolenda maja miejsce w rotacji, Andrzej Jr. będzie musiał ostro rywalizować o minuty a Blażej to raczej może liczyć je na palcach jendej ręki. Kuba - szkoda że go nie zgłosili przynajmniej do drużyny II ligi bo jak widać w pierwszej drużynie chyba już definitywnie został przyspawany. Pozostali moga liczyć na pojedyncze minuty "od święta". Pozostali raczej u Tabaka nie pograją.
    Pozostaje jeszcze poszukać jakiegos podkoszowego do wsparcia Gordona no i życzyć wszystkim zdrowia - a wtedyten sezon powinien być udany jak dawno żaden nie był.
    No i obowiązkowo za tydzień muszą być bęcki arczanom na ich parkiecie, przed ich własną kotarą