Trefl Sopot nie sprostał BM Slam Stali. Nerwowa druga połowa niekorzystna dla żółto-czarnych

31 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Filip Dylewicz był najskuteczniejszy w Treflu. W najważniejszej akcji meczu uciekła mu jednak piłka. Choć skrzydłowy sugerował sędziemu, że był faulowany, to ten dalej wskazywał, że piłka jest dla Stali. Filip Dylewicz był najskuteczniejszy w Treflu. W najważniejszej akcji meczu uciekła mu jednak piłka. Choć skrzydłowy sugerował sędziemu, że był faulowany, to ten dalej wskazywał, że piłka jest dla Stali.

Trefl Sopot przegrał w Ergo Arenie z BM Slam Stalą Ostrów Wielkopolski 82:86 (29:20, 14:22, 19:21, 20:23). Żółto-czarni nie dali rady utrzymać intensywności gry z pierwszej kwarty. Do tego kilka nerwowych sytuacji z drugiej połowy rozbiło zespół, a sopocianie, zamiast skupiać się na gonieniu rywali, czasami woleli kłócić się z sędziami.

TREFL: Dylewicz 20 (3x3), Love 18, Trotter 12, M. Kolenda 12 (2x3), Zack 9 (6 zb.) oraz Kulka 5, Ł. Kolenda 2, Karolak 2, Stefański 2, Śmigielski 0

BM Slam Stal: Johnson 18 (3x3), Skifić 10 (1x3, 5 zb.), Łukasiak 6, Holt 3 (1x3), Chyliński 0 oraz Carter 17 (2x3), Marković 16 (2x3, 5 zb., 5 as.), Kostrzewski 8, Surmacz 6, Majewski 2, Ochońko 0

ASSECO GDYNIA TEŻ PRZEGRAŁO - W CZWARTEJ KWARCIE ROZBIŁA ICH POLPHARMA

Koszykarze Trefla Sopot, przed meczem z BM Slam Stalą Ostrów Wielkopolski przerwali serię pięciu ligowych starć bez porażki. W Wielką Sobotę musieli powrócić na zwycięską ścieżkę, aby być coraz bliżej play-off. Z drugiej strony rywal jest w stanie wskoczyć na drugie miejsce w tabeli, co zapewne mocno motywuje zespół trenera Emila Rajkovikja.

W składzie Trefla zabrakło Artura Mielczarka, który przez problemy z pachwiną ma już sezon z głowy. Tym bardziej szczęśliwe okazało się ściągnięcie z wypożyczenia ze Stali Grzegorza Kulki. Było to możliwe, ponieważ do drużyny z Ostrowa Wielkopolskiego dołączył Nikola Marković, który sezon zaczynał w Treflu, następnie przeniósł się do Stelmetu Zielona Góra, skąd został zwolniony i ostatecznie wylądował w Stali. W barwach mistrza Polski zdążył zagrać już przeciwko żółto-czarnym, ale w Zielonej Górze. Rzucił im 6 punktów, a Stelmet uległ Treflowi 90:94. I tym razem liczono, że nie zrobi większej krzywdy sopocianom.

Zresztą gospodarze świetnie zaczęli mecz w Ergo Arenie. Po 4 pkt z rzędu Obiego Trottera prowadzili 8:3. Kiedy Amerykanin i Michał Kolenda mocno podkręcili tempo gry, w 4. min. zrobiło się już 17:8. Następnie zaczął punktować Filip Dylewicz, brak kontuzjowanego Adama Łapety wykorzystywał Steve Zack i zrobiło się 25:13 dla Trefla. Tylko brak celnego rzutu w ostatniej minucie kwarty sprawił, że gospodarze nie przekroczyli w niej progu 30 pkt (29:20).

Drugą celnym rzutem za trzy rozpoczął Dylewicz (32:20) i wydawało się, że gospodarze dalej będą dziurawić kosz Stali. Niestety do końca tej części gry dołożyli już tylko 11 pkt. Choć w 13. min prowadzili nawet 36:22 to zrobili sobie 3 min. bez trafienia, w tym czasie przyjezdni zredukowali straty do 30:36. Sporo problemów defensywie Trefla sprawiał lider Stali Aaron Johnson. I choć gospodarzy pobudziło w ataku 5 pkt Kulki, to trójki Amerykanina dalej redukowały stratę. W 18. min. było już tylko 41:38 dla sopocian. Mało tego, prowadzenie dla Stali przejął w 20. min. Łukasz Majewski, ale po chwili odzyskał je Dylewicz (43:42).

W trzeciej odsłonie starcia zaczęła się walka na noże. Najpierw odbywała się w czysto sportowy sposób, czyli przy wymianie kosz za kosz. Później górę zaczęły brać nerwy, a kwarta trwała blisko 30 minut. W 29. min. faul niesportowy zaliczył Jakub Karolak. Z decyzją sędziów nie mógł zgodzić się trener Trefla Marcin Kloziński, to nie spodobało się arbitrom, więc ukarali go przewinieniem technicznym. Trzy rzuty wolne pod rząd wykorzystał Marc Carter, Stal miała piłkę z autu, a w kolejnej akcji faulowany był Johnson. Dorzucił kolejne dwa punkty z linii osobistych i zrobiło się 61:59 dla gości. W ostatniej minucie kwarty niesportowy faul otrzymał z kolei Jure Skifić. Dylewicz trafił jednego z dwóch wolnych, ale po chwili dołożył 2 pkt i to Trefl prowadził 62:61. Na koniec tej części gry trafił Greg Surmacz, po jego rzucie sędziowie sprawdzali jeszcze, ile czasu na akcję ma Trefl i tak została ona mocno przedłużona.

Mało tego, przed czwartą kwartą był problem z tablicą pokazującą faule, a to sprawiło, że jej rozpoczęcie opóźniło się o 4 min. Kiedy koszykarze wyszli na parkiet, najpierw obejrzeliśmy popisy Cartera. 7 pkt Amerykanina dało przyjezdnym prowadzenie 74:69. A po trójce Markovicia w 34. min. zrobiło się 77:70. Dylewicz, Trotter oraz Zack sprawili jednak, że strata spadła do 76:79. Świetna postawa Michała Kolendy i mieliśmy 80:81, a za chwilę 82:83. W ostatnią minutę Trefl wchodził przegrywając 82:84. Wsad Markovcia powiększył stratę do 4 pkt (82:86). Trefl miał 44 sekundy, ale w kolejnej akcji piłkę stracił Dylewicz. To okazało się kluczowe dla losów spotkania.

17 Czarni Słupsk 32 5 27 1463:1907 24 0.156
Ze względu na różną liczbę meczów rozegranych przez poszczególne drużyny, kolejność w tabeli w trakcie rozgrywek ustalana na podstawie współczynnika zwycięstw do odbytych spotkań.
W rundzie zasadniczej każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje osiem najlepszych drużyn. 26 stycznia 2018 roku Czarni Słupsk wycofali się z rozgrywek ze względu na problemy finansowe. Mecze rozegrane przez tę drużynę zostały zaliczone do tabeli, a nieodbyte zweryfikowane jako walkowery i od 19. kolejki dodane do tabeli.
Tabela wprowadzona: 2018-04-02

Wyniki 26 kolejki

• TREFL SOPOT - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 82:86 (29:20, 14:22, 19:21, 20:23)
  • Polpharma Starogard Gdański - ASSECO GDYNIA 106:82 (28:26, 25:15, 18:27, 35:14)
  • Miasto Szkła Krosno - PGE Turów Zgorzelec 66:87 (15:23, 14:28, 21:18, 16:18)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Legia Warszawa 90:73 (25:17, 29:16, 18:10, 18:30)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - TBV Start Lublin 94:72 (20:22, 25:15, 28:16, 21:19)
  • GTK Gliwice - King Szczecin 84:89 (22:16, 25:27, 18:28, 19:18)
  • Polpharma Starogard Gdański - Rosa Radom 89:71 (18:15, 23:16, 20:18, 28:22)
  • Czarni Słupsk - AZS Koszalin 0:20 (walkower)
  • Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 89:80 (15:15, 18:19, 25:26, 31:20)

Opinie (25) 1 zablokowana

• (3)

Jest paru do odstrzału Śmigiel,Karolak itp!