Koszykarze budują twierdzę w Hali 100-lecia

Piotr Śmigielski trafił w sobotę 8 z 14 rzutów z gry, co pozwoliło mu zostać najskuteczniejszym koszykarzem meczu. Na boisku spędził 33 minuty. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

Przedświąteczny prezent sprawili swoim fanom koszykarze Trefla. W hali 100-lecia Sopotu pokonali Start Lublin 72:66 (16:22, 19:22, 20:9, 17:13). O ich trzecim z rzędu trumfie w tym obiekcie zadecydowała przemiana jakiej dokonali w drugiej połowie. Zagrali w niej zespołowo, walczyli w obronie i skutecznie wykańczali szybkie ataki. A na boisku wyróżniali się Piotr Śmigielski i Ater Majok.

TREFL: Duren 11 (7 as.), Majok 10 (11 zb.), Kulka 9 (1x3), Dutkiewicz 5 (6 zb.), Bilinovać 4 (1x3) oraz Śmigielski 19 (1x3), Sikora 4, Stefanik 3 (1x3), Kolenda 3 (1x3), Stefański 2, Dzierżak 2

Start: Salomonik 18 (4x3), Poole 13 (3x3), Trojan 10 (10 zb.), Kellogg 10 (2x3, 5 zb., 5 as., 7 st.), Małecki 7 (1x3) oraz Czumakow 6, Kowalski 2, Grzeliński 0, Czujkowski 0, Ciechociński 0

Na początku meczu koszykarze Trefla najwyraźniej byli już myślami przy świętach Bożego Narodzenia. W pierwszej akcji Josip Bilinovać zaliczył stratę, później szybko 5 punktów zdobył Marcin Salomonik, 4 dołożył Jarosław Trojan, dwa Grzegorz Małecki i w 5. minucie było 11:0 dla Startu. Już wtedy sopoccy koszykarze byli po rozmowie z trenerem Zoranem Marticiem.

Jako pierwszy z żółto-czarnych do kosza trafił Ater Majok, chwilę później jego wyczyn powtórzył Tyreek Duren (4:11). Koszykarze Trefla grali jednak zbyt indywidualnie, aby poważnie zagrażać obronie rywali. W pierwszej połowie zaliczyli tylko 3 asysty (8 w drugiej połowie), z czego dwie Duren.

W 9. min. przegrywali 9:20. Dobre ostatnie 60 sekund kwarty pozwoliły im zniwelować stratę do 6 pkt (16:22). Duża w tym zasługa akcji Piotra Śmigielskiego. Ten sam koszykarz zaliczył na starcie drugiej części meczu wsad z faulem, celny wolny oraz trafienie z półdystansu (21:22).

Akcje Śmigielskiego sprawiły, że żółto-czarni ponownie uwierzyli zbyt mocno w swoje umiejętności. Na boisku nie było drużyny, a jak już sopocianie decydowali się na podania, to były one nieprecyzyjne.

W 15. min. zrobiło się więc 30:21 dla gości. A gdy 3 min. później trafienie z półdystansu zaliczył Trojan Start prowadził 42:30. Goście nie grali rewelacyjnej koszykówki, ich rzuty często lądowały na spojeniu obręczy z tablicą, a i tak do przerwy zdobyli 44 punkty. Trefl miał ich 9 mniej.

Żółto-czarni wciąż musieli gonić. Do tego pierwsze trafienie w drugiej połowie zaliczył Salomonik (35:46). Sygnał do odrabiania strat 4 pkt z rzędu dał Majok. Koledzy z drużyny poszli za jego przykładem. Ponownie aktywny stał się Śmigielski. Gdy obaj zaliczyli trafienia akcja po akcji w 28. min. Trefl po raz pierwszy w meczu objął prowadzenie (53:51). Z taką przewagą gospodarze zaczęli ostatnią kwartę (55:53).

Goście starali się zaskoczyć Trefla obroną strefową, ale już w pierwszej akcji rozbił ją celnym rzutem za trzy punkty Josip Bilinovać (58:53). Start miał też wyraźne problemy z defensywą Trefla. Goście zostali wypchnięci spod kosza, a ich rzuty z dystansu nie trafiały do celu. Za chwilę jednak role się odwróciły. I choć pod tablicą gości świetnie walczył Majok, to jego koledzy nie potrafili wykorzystać zbiórek w ataku środkowego. W całym meczu Trefl miał aż 18 zbiórek w ataku.

W 34. min. za trzy trafił Salomonik i goście wrócili na prowadzenie (58:59). Szybko odpowiedział tym samym Rafał Stefanik (61:59). Skrzydłowy włączył się także do walki w polu trzech sekund.

Trafienie spod kosza Majoka oraz za trzy Grzegorza Kulki i w 38. min. Trefl prowadził 68:62. Skrzydłowy był faulowany w kolejnej akcji Trefla i wykorzystał dwa rzuty wolne (70:62). Żółto-czarni przejęli wtedy kontrolę nad meczem i wygrali trzeci z rzędu mecz w hali 100-lecia.

- Jest jedna rzecz pewna dla kibiców Trefla - może nie oglądają najlepszej koszykówki w Polsce, ale na pewno przeżywają wiele emocji do ostatnich sekund meczów. Jeżeli ktoś powiedziałby mi przed meczem, że Start trafi 10 trójek na 45-proc. skuteczności, my przestrzelimy 11 wolnych, a i tak wygramy to stwierdziłbym, że jest szalony - podsumowuje Martić.
- Na początku meczu nie byliśmy odpowiednio skoncentrowani w ataku i w obronie. Zaczęliśmy fatalnie. Potraktowaliśmy zespół, który ostatnio wygrał ze Stelmetem jakby był z niższej ligi. W drugiej połowie zagraliśmy znacznie lepiej w obronie, dobrze zbieraliśmy w ataku, co trzymało nas przy życiu. Myślę, że zasłużyliśmy na zwycięstwo - dodaje.

Wyniki 11 kolejki:

• TREFL SOPOT - Start Lublin 72:66 (16:22, 19:22, 20:9, 17:13)
  • Śląsk Wrocław - ASSECO GDYNIA 60:82 (15:19, 13:17, 18:25, 14:21)
  • Siarka Tarnobrzeg - AZS Koszalin 73:81 (13:16, 22:18, 14:28, 24:19)
  • Polfarmex Kutno - Polski Cukier Toruń 67:74 (18:14, 16:21, 19:17, 14:22)
  • King Wilki Morskie Szczecin - MKS Dąbrowa Górnicza 71:69 (19:15, 22:15, 13:17, 17:22)
  • Polpharma Starogard Gdański - PGE Turów Zgorzelec 74:81 (15:5, 19:21, 21:26, 19:29)
  • Energa Czarni Słupsk - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 83:77 (30:16, 19:22, 17:20, 17:19)
  • Siarka Tarnobrzeg - Rosa Radom 73:86 (15:12, 16:27, 18:23, 24:24)
  • Stelmet BC Zielona Góra - Anwil Włocławek 91:64 (24:17, 32:15, 20:15, 15:17)

Opinie (16)

• gratki panowie (1)

• 15 8

• Rozumiem, że minusy od tych, którzy odczuwają szczęście jedynie na widok cudzego nieszczęścia.

Wesołych świąt pełnych miłości życzę! Wszystkim.

• 17 1

• Cieszy wygrana!Brawo Piotr Śmigielski!Ambitna walka do konca dała zwyciestwo!Super!!!

• 22 6

• bravissimo jest moc 3/12

• 12 8

• Końcówka meczu

youtu.be/4rrQrsf86IQ

• 3 7

• Twierdza Sopot ... Oby tak dalej ... Potrzeba wzmocnień ! (1)

• 12 7

• Twierdza Sopot? Na razie to nie wbudowali jeszcze nawet kamienia węgielnego.

• 1 0

• Jak uda się wyłączyć u Durena "Turnera" (1)

to będzie super. Więcej asyst, szybkie pierwsze podania w kontrze do chłopaków. I dobre podania, które pozwolą na otwarcie Zielonego i Josipa na obwodzie.
    Dobrze wygląda zwiększenie rotacji u Zorana i lepsza reakcja na wydarzenia na boisku. Pierwszy czas i pierwszy raz było słychać trenera na hali :).
    Krzyś na ławce i wynik pozytywny .... przypadek ? ;)

• 4 3

• tak....przypadek :)

• 3 0

• tabela jest absurdalna (2)

Premiuje punktami za wieksza ilosc spotkan.Koszalin z 6 porazkami jest przed stelmetem z 1 porazka. Na stronie plk jest tabela oparta o stosunek zwyciestw, normalna. Niestety ten rodzaj tabel przypinajacych punkty za porazke obowiązuje w grach zespolowych poza pilka nozna od lat

• 2 1

• jest dużo lepsza od wydumanej procentowej. na koniec wszyscy będą mieli jednakową ilość meczów

• 0 2

• w rugby nie ma premii za przegraną

• 0 0

• druga połówka

druga połowa fajny mecz,była walka, Majok zaczął walczyć pod koszem i reszta też ruszyła, wcześniej Śmigielski pokazał jak się na kontrach kończy BRAWO, zresztą każdy dodał coś,fajnie się oglądało

• 3 2

• Gratulacje za wygraną.Bez wzmocnień, Trefl może zająć ostatnie miejsce w lidze.

• 5 2

• "Koszykarze budują twierdze w hali 100 lecia"

11.09 (sob) godz.19:30 TREFL Sopot 91:68 GTK Gliwice
05.09 (nd) godz.18:30 TREFL Sopot 89:91 Twarde Pierniki Toruń LIVE!

16 ASSECO ARKA GDYNIA 2 0 2 133:176 2

Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

Wyniki 3 kolejki:

• PGE Spójnia Stargard - TREFL SOPOT 82:94 (20:30, 14:20, 26:19, 22:25)
  • Twarde Pierniki Toruń - ASSECO ARKA GDYNIA (przełożony na 9.11)
  • GTK Gliwice - Legia Warszawa 78:75 (19:22, 17:20, 22:20, 20:13)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 83:91 (22:18, 26:16, 13:31, 22:26)
  • Arged BM Stal Ostrów Wlkp. - Anwil Włocławek 66:79 (20:19, 14:18, 14:20, 18:22)
  • Polski Cukier Pszczółka Start Lublin - King Szczecin 73:92 (19:16, 12:30, 26:20, 16:26)