Trefl Sopot. Sparingowe zwycięstwo z BM Slam Ostrów, porażka z Kingami Szczecin

dak.
15 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
aktualizacja: godz. 13:46 (16 sierpnia 2020)

Koszykarze Trefla Sopot (biało-czarne stroje) w sobotę zainaugurowali bydgoski turniej spotkaniem z Agred BM Slam Ostrów Wielkopolski (niebieskie stroje). Koszykarze Trefla Sopot (biało-czarne stroje) w sobotę zainaugurowali bydgoski turniej spotkaniem z Agred BM Slam Ostrów Wielkopolski (niebieskie stroje).

Trefl Sopot rozegrał dwa mecze kontrolne w bydgoskim turnieju Abramczyk Cup. W sobotę pokonał pokonał Agred BM Slam Ostrów Wielkopolski 82:74 (17:23, 19:22, 22:11, 24:18), natomiast dzień później przegrał z Kingiem Szczecin 58:89 (18:26, 10:18, 18:17, 12:28). W ekipie żółto-czarnych zadebiutował TJ Haws. Amerykanin zdobył odpowiednio 11 i 17 punktów. Dotychczasowy bilans sparingów sopocian to 4 zwycięstwa i 1 porażka.

Aktualizacja, niedziela, 13:46

Trefl Sopot - King Szczecin 58:89 (18:26, 10:18, 18:17, 12:28)

TREFL:
Moten 11, Ł. Kolenda 7, Olejniczak 6, Gruszecki 5, Paliukenas 3 oraz TJ Haws 17, Leończyk 7, Rompa 2, Pułkotycki 0, Klawa 0

KING: Bartosz 18, Schenk 14, Łapeta 8, Kikowski 6, Davis 5 oraz Zębski 16, Wilczek 8, Melvin 7, Kobel 4, Moroń 3

Dzień po zwycięstwie nad Agred BM Slam Ostrów Wielkopolski, koszykarze Trefla Sopot przystąpili do rywalizacji z Kingiem Szczecin. Trener Marcin Stefański postawił na tę samą wyjściową "5", co w sobotę.

W składzie zabrakło Michała Kolendy, który w poprzednim starciu nabawił się urazu. Ponownie nieobecny był także Witalij Kowalenko. Tym razem jednak szansę otrzymali młodzi zawodnicy: Sebastian Rompa, Łukasz KlawaPatryk Pułkotycki. Swój drugi występ w nowym zespole zaliczył także TJ Haws. Amerykanin zdobył najwięcej punktów (17) w drużynie.

Molo z 1995 roku na strojach koszykarzy Trefla Sopot

Przez pierwsze 2 minuty gry żadna z ekip nie potrafiła skierować piłki do kosza. Impas przełamali szczecinianie. Co więcej, po niespełna trzech minutach gracze Trefla mieli już na swoim koncie pięć fauli i przy każdym kolejnym przewinieniu popularne "Wilki" wykonywały rzuty wolne. Dorobek punktowy żółto-czarnych, trafiając za trzy, otworzył Darious Moten. Tym samym niedługo później popisał się Łukasz Kolenda, lecz to rywale prowadzili 8:6. Kolejne minuty należały do Kinga. Koszykarze wykorzystywali kłopoty z przewinieniami Trefla i powiększali swoją przewagę (15:7).W końcówce gra sopocian opierała się głównie na barkach TJ Hawsa, lecz po 10. minutach to King prowadził 26:18.

Podobnie jak w przypadku pierwszej kwarty, tak i w drugiej, oba zespoły na start nie raziły skutecznością. To rywale znowu szybciej rozkręcili swoją grę i powiększali przewagę. Sopocianie także mieli kłopoty z faulami. W połowie drugiej kwarty szczecinianie prowadzili już 36:20. Żółto-czarni przede wszystkim nie mogli odnaleźć się w ofensywie, a punkty w zasadzie zdobywał tylko TJ Haws. To było za mało na dobrze grających szczecinian, którzy prowadzili po 20 minutach 44:28.

Dorobek Trefla w trzeciej kwarcie otworzył Karol Gruszecki. Trójka była jego pierwszymi punktami w meczu z Kingiem. Sopocianie próbowali odrabiać straty, jednak na parkiecie obserwowaliśmy "zaledwie" wyrównany pojedynek, co oznaczało, iż około 15-punktowa przewaga szczecinian wciąż się utrzymywała. Żółto-czarni wygrali tę część meczu 18:17, ale na prowadzeniu nadal byli szczecinianie (61:46).

Trefl Sopot rekompensuje za karnety. Vouchery na 4 pierwsze domowe mecze

W ostatniej kwarcie rywale kontrolowali przebieg gry. Nie tylko potrafili utrzymać przewagę, ale również ją znacznie powiększyć. Ostatecznie King wygrał różnicą 31 punktów. Była to pierwsza porażka Trefla w okresie przedsezonowym.

Trefl Sopot - Agred BM Slam Ostrów Wlkp. 82:74 (17:23, 19:22, 22:11, 24:18)

TREFL:
Moten 16, Ł. Kolenda 12, Olejniczak 8, Paliukenas 6, Gruszecki 5 oraz Kolenda 13, Leończyk 11, TJ Haws 11

STAL: Garbacz 18, Smith 17, Mokros 11, Florence 10, Sobin 10 oraz Green 11, Dymała 2, Ryżek 0, King 0

Weekend 15-16 sierpnia koszykarze Trefla Sopot spędzają w Bydgoszczy, gdzie rywalizują z drużynami Energa Basket Ligi w ramach Abramczyk Cup. Choć pierwotnie mieli mierzyć się z Polpharmą Starogard Gdański, to w sobotę przyszło walczyć im z Agred BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski. "Kociewskie Diabły" wycofały się z turnieju, po tym, jak w załodze Asseco Arki Gdynia wykryto przypadek koronawirusa. Obie ekipy sparowały w poprzednim tygodniu.

W drużynie żółto-czarnych zadebiutował TJ Haws. Amerykanin rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych, jednak premierowy występ zakończył z 11 punktami. Poza grą jest natomiast wciąż Witalij Kowalenko. Tym razem zabrakło także młodych: Łukasza Klawy, Sebastiana Rompy czy Patryka Pułkotyckiego.

Początek spotkania nie był udany dla sopocian. Co prawda po nieco 3 minutach gry Trefl prowadził 5:2, ale od tego momentu kosz Stali był jak zaczarowany, a rywale popisali się runem 13:0. Niemoc przełamał w końcu Darious Moten, który trafił zza linii 6.75 metra. Za sprawą Jarosława Mokrosa, który trafił spod kosza, odpowiedziała Stalówka, a w kolejnej akcji Haws zdobył swoje premierowe punkty. W ostatniej minucie pierwszej kwarty akcją "2+1" popisał się Dominik Olejniczak, jednak ostrowianie szybko odpowiedzieli i po 10 minutach gry prowadzili 23:17.

Jeden z koszykarzy Asseco Arki Gdynia zakażony SARS-Cov-2

6-punktowa przewaga Arged BM Slam Stali utrzymywała się na starcie drugiej kwarty. W drużynie rywali wyróżniał się Jakub Garbacz, który zdobywał kolejne punkty, zaś w ekipie żółto-czarnych ciężar zdobywania punktów rozkładał się na kilku zawodników. Niestety, ostrowianie dobrze radzili sobie na obwodzie. Kolejne takie trafienie pozwoliło im odskoczyć na 8 punktów (37:29). Najbardziej efektownym zagraniem pierwszej połowy popisał się duet Łukasz Kolenda - Moten, którzy rozegrali widowiskowego alley-oopa. Wciąż to jednak "Stalówka" lepiej czuła się na parkiecie i do zawodnicy z Ostrowa schodzili na przerwę przy prowadzeniu 45:36.

Sparingi Trefla Sopot:
23 lipca - Asseco Arka Gdynia (wyjazd) 79:73 (21:25, 13:15, 32:22, 13:11)
30 lipca - Polpharma Starogard Gdański (dom) - odwołany
1 sierpnia - Anwil Włocławek (dom) - odwołany
5 sierpnia - Asseco Arka Gdynia (dom) 93:83 (29:22, 18:23, 19:24, 27:14)
8 sierpnia - Polski Cukier Toruń (wyjazd) 93:75 (20:23, 27:16, 22:20, 24:16)
15 sierpnia - Agred BM Slam Ostrów Wielkopolski (Bydgoszcz) 82:74 (17:23, 19:22, 22:11, 24:18)
16 sierpnia - King Szczecin (Bydgoszcz) 58:89 (18:26, 10:18, 18:17, 12:28)
20 sierpnia - Polski Cukier Toruń (dom)

W trzeciej kwarcie koszykarze obu drużyn kontynuowali wyrównaną walkę na parkiecie z poprzedniej części meczu. Po dwóch udanych akcjach spod kosza Pawła Leończyka oraz trójce Łukasza Kolendy strata Trefla zmniejszyła się do czterech oczek (54:50). Strata do jednego "oczka" zmalała po "trójce" młodszego z braci Kolenda. Żółto-czarni mieli szansę, aby objąć prowadzenie, jednak w kontrataku poślizgnął się Moten, co po chwili wykorzystali zawodnicy Stali. Sopocianie nie odpuszczali. Punkty zdobył Martynas Paliukenas, a w ostatniej akcji kwarty za trzy trafił TJ Haws. Trefl na 10 minut przed końcem prowadził 58:56.

Dobra końcówka napędziła zespół Marcina Stefańskiego. Po wznowieniu gry trafiali Michał Kolenda i dwukrotnie Moten (64:56). Złą passę Stali przełamał James Florence trafiając za trzy, lecz po chwili tym samym popisał się Michał Kolenda. Kiedy w 35 minucie gry pierwszą trójkę w spotkaniu zapisał na swoim koncie Karol Gruszecki, Trefl prowadził 72:64, a trener Łukasz Majewski poprosił o przerwę na żądanie.

Po czasie goście "nastawili celowniki" i konsekwentnie odrabiali straty. Na 1:38 sopocianie prowadzili, ale już tylko 76:72. Zachowali jednak zimną krew, bo najpierw dwa razy z linii rzutów wolnych trafił Leończyk, a następnie dynamiczną akcją popisał się Michał Kolenda.
dak.

Opinie (2)

• Jaki Kanadyjczyk?

Przecież w Asseco Arce mówili że przyjazd zawodników zza oceanu jest niemożliwy z powodu koronawirusa. Kłamali?

• 5 2

• Noc

W nocy przyszła Wróżka - Zmieniuszka i namieszała w głowach? Pierwszy mecz ok a drugi? O nim zapominamy.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 28 5 23 2263:2459 33
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 29 kolejki

• MKS Dąbrowa Górnicza - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA (sobota, godz. 15:30)
  • TREFL SOPOT - Śląsk Wrocław (niedziela, godz. 17:30)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Polski Cukier Start Lublin 96:93 (27:27, 29:16, 24:22, 16:28)