Trefl Sopot wypunktowany przez AZS Koszalin. Fatalna obrona żółto-czarnych

13 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Piotr Śmigielski zaliczył najlepszy mecz w sezonie, ale nie dało to Treflowi zwycięstwa nad AZS. Piotr Śmigielski zaliczył najlepszy mecz w sezonie, ale nie dało to Treflowi zwycięstwa nad AZS.

Pierwszy zawód pod wodzą trenera Jukki Toijali zaliczyli koszykarze Trefla Sopot. Przegrali w Ergo Arenie z rywalem z dołu tabeli, czyli z AZS Koszalin 90:100 (23:23, 17:31, 21:19, 29:27). Goście wykorzystali dziury w obronie żółto-czarnych, dobili do trzycyfrowego wyniku spokojnie kontrolując przebieg gry w czwartej kwarcie.

TREFL: Śmigielski 21 (4x3), Baker 17 (2x3), Milovanović 15 (8 zb.), Leończyk 8 (1x3, 6 zb.), Flowers 2 oraz Zagorac 14 (2x3), Ł. Kolenda 9 (1x3, 5 as.), Jeszke 4

AZS: Brandon 19 (5 zb., 6 as.), Tejić 17, Jarecki 14 (1x3, 5 as.), Surmacz 4 (9 zb.), Bochno 0 oraz Jakóbczyk 17 (4x3), Czujkowski 11, Papić 9 (3x3), Zywert 7 (1x3), Walters 2

W PONIEDZIAŁEK KOSZYKARZE ARKI GDYNIA PODEJMĄ SPÓJNIĘ STARGARD. PRZECZYTAJ ZAPOWIEDŹ MECZU

Przed meczem z AZS Koszalin Trefl Sopot uszczuplił kadrę, rozwiązując za porozumieniem stron umowę z Vernonem Taylorem. Amerykanin zdecydowanie nie odnajdywał się w taktyce trenera Jukki Toijali. Brak Taylora nie wpływa jednak znacząco na rotację żółto-czarnych, choć wciąż są oni aktywni na rynku transferowym.

Mecz z AZS rozgrywał się o to, aby uzyskać lepszy bilans od rywala, który miał tyle samo zwycięstw przed niedzielnym starciem. Koszalinianie przystąpili dobrze przygotowani do meczu. Wiedzieli, jaki słaby punkt ma obrona Trefla i tam z premedytacją atakowali. Wyciągali jednego z wysokich żółto-czarnych na obwód i dostawali się pod kosz, skąd zdobywali łatwe punkty. Trefl odpowiadał głównie za sprawą Piotra Śmigielskiego, który w pierwszej części gry zdobył 11 punktów - m.in. trafił trzykrotnie za trzy punkty. Dzięki tym punktom gospodarzom udało się dogonić rywala, który odskoczył na początku kwarty. Ta zakończyła się remisem 23:23.

W drugiej kwarcie w buty Śmigielskiego wskoczył obrońca AZS Krzysztof Jakóbczyk. Trafił trzykrotnie za trzy punkty, do tego dołożył trafienie za dwa z faulem i celnym wolnym i zrobiło się 36:30 dla gości. Za chwilę trzypunktowe akcje wykonali także: Alan Czujkowski, Drew BrandonJacek Jarecki, spod kosza punkty dołożył Marko Tejić i zrobiło się 52:34 dla przyjezdnych. Gra Trefla w obronie wyglądała fatalnie, a zawodnicy AZS mogli co chwilę przybijać sobie piątki po dobrych akcjach. I choć w końcówce połowy atak Trefla nieco się przebudził, to gospodarze kończyli ją przegrywając 40:54.

Trener Toijala miał ciężki orzech do zgryzienia. W defensywie do poprawy było praktycznie wszystko. Na początku trzeciej kwarty wydawało się, że jednak dokonał cudu, ponieważ AZS nie mógł trafić do kosza przez niemal 3 min. Później jednak żółto-czarni zaczęli popełniać straty, AZS wykorzystał kontry jak i czyste pozycje na obwodzie więc zrobiło się 62:47 dla gości. Trefl obudził się po czasie dla Toijali. Sasa Zagorac, Ian Baker oraz Damian Jeszke zmniejszyli prowadzenie koszalinian do 54:62. A gdy pierwszy z nich trafił za trzy w 27. min mieliśmy 57:62. Następnie za odrabianie strat wziął się Milan Milovanović (60:62), ale gospodarzy zatrzymał celną trójką Dragoslav Papić. To samo uczynili Jakóbczyk i Czujkowski więc po 30 min gry mieliśmy 73:61 dla AZS.

Celnym rzutem zza linii 6,75 m zaczęła się czwarta kwarta. Jego autorem był ponownie Papić (61:76). Trefl starał się pobudzić do gry będący w dobrej formie Zagorac, ale trudno było odrabiać straty z dziurawą obroną. AZS odpowiadał na trafienia Trefla kolejnymi akcjami trzypunktowymi i w połowie kwarty prowadził 87:70. To mocno podcięło skrzydła gospodarzom. Choć zaczęli trafiać także z dystansu, to rywale spokojnie dążyli do zwycięstwa, a przy okazji zdobycia 100 punktów. Uczynił to na 25 sekund przed końcem Marek Zywert.

Wyniki 15 kolejki

• ARKA GDYNIA - Spójnia Stargard 89:88 (17:21, 27:23, 27:18, 18:26)
  • TREFL SOPOT- AZS Koszalin 90:100 (23:23, 17:31, 21:19, 29:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Stelmet Enea BC Zielona Góra 78:102 (23:28, 19:24, 15:21, 21:29)
  • BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - Anwil Włocławek 73:80 (14:15, 19:28, 23:22, 17:15)
  • King Szczecin - Polski Cukier Toruń 95:98 (30:23, 31:24, 21:22, 13:29)
  • Legia Warszawa - Polpharma Starogard Gd. 91:76 (20:28, 21:16, 26:15, 24:17)
  • Miasto Szkła Krosno - GTK Gliwice 101:89 (27:25, 27:15, 27:18, 20:31)
  • TBV Start Lublin - Rosa Radom 109:90 (32:22, 32:19, 25:30, 20:20)

Opinie (33)

• Nie dziwię się,że kibice mają dosyć takiego grania.Patrzeć na coś takiego i za to płacić.

• 1 0

• Dziwię się,że władze klubu tolerują takie dziadostwo.Najwyższy czas pozbyć się zawodników,którzy zawodzą.Potrzebne autentyczne wzmocnienie zespołu i wzięcie do galopu pozostałych.

• 1 0

• Najgorsze jest to,że nie widać w zespole woli walki.Czas na zmiany.

• 2 0

• W jakim celu został zatrudniony trener zza granicy?.Taki sam wynik osiągnie pierwszy ,lepszy trener juniorów.

• 1 2

• Ta przegrana to wyjątkowy blamaż.Wstyd.

• 1 0

• Trefl kilka razy w tym meczu ginął i kilka razy wracał, niestety był o jeden powrót za mało (2)

Generalnie nie ma co zwalać akurat tego meczu na zarząd, bo "na papierze" to Koszalin nie powinien podskoczyć wobec naszego składu. Ale to Koszalin zabił nas głębią składu :-D My graliśmy praktycznie siódemką (Flowers z niewiadomych mi przyczyn zagrał tylko kilka minut), Koszalin grał pełną 10-tką.
    Być może mimo to udałoby się wymęczyć zwycięstwo z Koszalinem gdyby nie seria pudeł z osobistych oraz po raz kolejny brak obrony. Cóż więcej można powiedzieć o meczu, w którym taki Jakóbczyk (przy całym dla niego szacunku) sadzi nam trzy razy tyle punktów ile jego średnia i rozgrywa mecz sezonu - to się nie miało prawa zdarzyć żadna inna drużyna na to nie pozwoliła dopiero gościnny Trefl.