Trener Kafarski trafił ze zmianami

Krzysztof Klinkosz, jag.
13 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Ivans Lukjanovs powrócił do wyjściowego składu Lechii i strzelił bramkę Śląskowi Wrocław. Ivans Lukjanovs powrócił do wyjściowego składu Lechii i strzelił bramkę Śląskowi Wrocław.

Tomasz Kafarski po dwóch remisach na inaugurację wiosny poprawy wyników i stylu gry szukał w nowym zestawieniu ataku. Na mecz ze Śląskiem szkoleniowiec Lechii od pierwszej minuty wystawił Marcina Kaczmarka i Ivansa Lukjanovsa. Był to przysłowiowy strzał w "dziesiątkę". Łotysz doprowadził do wyrównania z podania "Kaki", a biało-zieloni wygrali pierwszy mecz w tym roku w ekstraklasie 2:1 (1:1). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą prowadziliśmy z tego spotkania.

1:0 Madej (7)
1:1 Lukjanovs (11)
1:2 Wołąkiewicz (74 - karny)

ŚLĄSK: Kelemen - Celeban, Fojut (78 Szewczuk), Pawelec, Wołczek - Sztylko, Mila (65 Ulatowski), Madej, Dudek, Ćwielong - Sotirović.

LECHIA: Kapsa - Bąk, Kożans, Wołąkiewicz, Mysona - Laizans, Surma, Nowak (85 Pietrowski) - Lukjanovs (90 Wiśniewski), Dawidowski (90+4 Piątek), Kaczmarek.

Sędzia: Jarzębak (Bytom). Żółte kartki: Pawelec, Ćwielong, Celeban (Śląsk), Dawidowski (Lechia). Widzów: 7000.

Obydwa zespoły będą musiały poradzić sobie z fatalnymi warunkami atmosferycznymi. Nad Wrocławiem wciąż pada i jest bardzo zimno. W meczu gospodarze zagrają w zielonym komplecie strojów co sprawia, że "biało-zieloni" tym razem zagrają ubrani na czarno.

Obydwie "jedenastki" nie wygrały jeszcze ligowego meczu w 2010 roku, obydwie miały nadzieje uczynić to właśnie w sobotę. Od pierwszych minut postanowili zaatakować gospodarze. Gdańszczanie umiejętnie rozbijają te ataki ale już w piątej minucie żółty kartonik obejrzał Tomasz Dawidowski. Eksreprezentant Polski powstrzymał nieprzepisowo Krzysztofa Wołczka.

Podkręcenie tempa przez Śląsk już od pierwszych sekund meczu przyniosło efekty. Najpierw Piotr Ćwielong przedarł się w pobliże pola karnego Lechii, odegrał do Vuka Sotirovicia, a ten z kolei podał do Łukasza Madeja, który zdobył bramkę, ładnym, techniczny uderzeniem w "długi róg".

W 10. minucie mogło być po meczu. Sam na sam z Kapsą znalazł się Sotirović po podaniu Madeja, ale gdański bramkarz fenomenalnie obronił! Niemal natychmiast odpowiedzieli też gdańszczanie.

Ivans Lukjanovs, który powrócił do wyjściowego składu już po 11 minutach gry strzelił bramkę dla Lechii. Łotysz wykorzystał dokładne podanie w pole karne z lewej strony Marcina Kaczmarka i strzelił gola po wślizgu. Była to bilardowa akcja. Do "Kaki" wcześniej głową piłkę zgrywał Dawidowski, do którego z autu podał Arkadiusz Mysona.

Po szybkiej wymianie ciosów obydwie drużyny postanowiły nieco odpuścić i wyczekiwały na błędy rywali choć groźniejsi byli gospodarze. Gdańszczanie nadal remisowali dzięki refleksowi Kapsy, który dalekim wybiegiem w 24. minucie zażegnał niebezpieczeństwo oraz słabo ustawionemu celownikowi Sotirovicia, który znalazł się w świetnej sytuacji po rzucie rożnym bitym przez wrocławian w 26. minucie. Piłka minęła już bramkarza Lechii, ale na linii bramkowej dobrze interweniował Mysona.

W 31. minucie w polu karnym Lechii zakończyła się akcja Sląska, a Lukjanovs dwie minuty później chciał się zrewanżować Kaczmarkowi za podanie otwierające drogę do bramki w 11. minucie. Niestety, tym razem polski gracz Lechii nie wyczuł intencji swojego łotewskiego kolegi i skończyło się tylko na postraszeniu Śląska.

Łotysz postanowił więc wziąć sprawy we własne ręce i po 60 sekundach sam znalazł się w idealnej sytuacji, do której wyprowadziło go podanie Kaczmarka. Niestety, popularny "Wania" trafił w poprzeczkę. Za moment strzał z rzutu wolnego gdańszczan zablokowany został przez defensorów gospodarzy.

Śląsk przypomniał o sobie w 41. minucie. Wówczas to Sebastian Mila odegrał do Ćwielonga, a strzał tego drugiego w ostatniej chwili zablokował Hubert Wołąkiewicz. Sędzia doliczył minutę do czasu gry w pierwszej połowie ale w tych 60 sekundach wynik nie uległ zmianie.

Po przerwie obydwie ekipy wyszły na murawę w takich samych zestawieniach. Podobnie jak w pierwszej połowie Śląsk rozpoczął od zmasowanych ataków. Na bramkę Kapsy strzelali m.in. Mila i Sotirović. W 53. minucie Paweł doskonale obronił aż dwa strzały tego ostatniego.

Gdańszczanie tym razem przetrzymali napór gospodarzy. W 62. min. nieprzepisowo zaatakował Ćwielong i sędzia pokazał drugą w meczu żółtą kartkę. Potem był jeszcze dobry strzał Krzyszofa Bąka i efektowna parada bramkarza Śląska, Mariana Kelemena.

W okolicach 62. minuty próbował przypomnieć o sobie Lukjanovs, jednak jego strzał był bardzo niecelny. Za moment w zespole Śląska dokonano pierwszej zmiany. Za Milę wszedł Krzysztof Ulatowski.

Gdańszczanie w 74 minucie. meczu wyszli na prowadzenie. Sędzia podyktował rzut karny, a na bramkę pewnie zamienił go Hubert Wołąkiewicz, strzelają w drugi róg niż położył się bramkarz. Kapitan biało-zielonych wykorzystał jedenastkę po faulu Mariusza Pawelca na Dawidowskim. Zaprocentowało wielkie doświadczenie Tomka, który utrzymywał się na nogach, choć rywal nieprzepisowo atakował go już przed polem karnym i pozwolił się powalić na ziemię, gdy był już w "16".

Śląsk próbował niemal natychmiast odpowiedzieć, ale strzał Sotirovicia z rzutu wolnego nad poprzeczką przeniósł Kapsa. Następnie gospodarze przeszli do gry trzema obrońcami i trzema napastnikami. Trener Kafarski zaś wszystkie zmiany wykorzystał w ostatnich fragmentach spotkania.

W końcówce mocno przycisnęli wrocławianie. Potężny strzał Sotirovicia minął o centymetry słupek. W 89. minucie szczęścia próbował Ulatowski, ale kolejną świetną interwencją popisał się Kapsa. Jeszcze w doliczonym czasie gry gdański golkiper znów popisał się udaną interwencją i kiedy trzymał w dłoniach piłkę sędzia odgwizdał koniec meczu.

Trenerski dwugłos na konferencji prasowej:

Tomasz Kafarski: - Jestem dumny z moich chłopaków. To zwycięstwo kosztowało nas wiele sił i zdrowia. Z przebiegu meczu byliśmy o bramkę lepsi. Udało nam się dobrze zareagować po szybko straconym golu. Wyrównaliśmy wynik i zostaliśmy w grze.

Ryszard Tarasiewicz: - Nie mogę przyznać racji trenerowi Kafarskiemu, że Lechia zasłużyła dziś na wygraną. Zagraliśmy na tyle, na ile mogliśmy, stworzyliśmy sobie więcej sytuacji bramowych. Druga bramka dla Lechii padła ze spalonego, z tego wzięła się dalsza część akcji, która zakończyła się rzutem karnym dla gdańszczan i żółtą kartką dla Pawelca. Staram się unikać oceniania pracy sędziów. Ale muszę przyznać, że potwierdziły się moje wcześniejsze zastrzeżenia do sędziego Jarzębaka i optowałbym za tym, by nie sędziował więcej naszych meczów, jeśli władze klubu się na to zgodzą.

Arka Gdynia - Zagłębie Lubin 0:2 (0:1)
, Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 0:0, Odra Wodzisław - Piast Gliwice 2:0 (1:0, Polonia Bytom - Legia Warszawa 1:0 (0:0), Cracovia - Korona Kielce 3:0 (2:0), Polonia Warszawa - Ruch Chorzów 1:1 (1:1), GKS Bełchatów - Lech Poznań 1:1 (0:1).