Triumfator z dalekiego planu

18 września 2005 (artykuł sprzed 18 lat)
Sebastian Ułamek wygrał na gdańskim torze turniej 25-lecia Solidarności. Żużlowiec Złomreksu Włókniarza Częstochowa do perfekcji wykorzystał regulamin. Rundę zasadniczą ukończył dopiero na szóstym miejscu. Jednak gdy przyszło do półfinałów i finału nie miał sobie równych. Zawodnicy miejscowego Lotosu przy większej dozie szczęscia mogli miećaż trzech przedstawicieli w decydującej rozgrywce.

W zawodach obowiązywały reguły rządzące w Grand Prix. Najpierw 16 zawodników w dwudziestu biegach wyłoniło ósemkę najlepszych, która następnie jeździła w półfinałach. Z biegów numer 21 i 22 do decydującej rozgrywki kwalifikowało się po dwóch pierwszych jeźdźców. W finale Ułamek pokonał gdańskiego faworyta, Tomasza Chrzanowskiego, a kolejne miejsca zajęli: Rune Holta i Wiesław Jaguś.

- Chciałem w Gdańsku powalczyć, ale nie myśłałem, że pójdzie aż tak dobrze. Chciałem podziękowac za wspólpracę kolegom z Częstochowy. W finale miałem tym trudniej, że nie mogłem wybrać sobie toru. Został mi ten teoretycznie najgorszy, czwarty - mówił triumfator.

Poza finałem znalazł się najlepszy - obok Holty - zawodnik rundy zasadniczej. Jeżdżący na co dzień w Lotosie Gdańsk, Bjaerne Pedersen - podobnie jak Norweg z polskim paszportem - w pierwszych pięciu startach zgromadził 13 punktów.

Duńczykl może mówić o dużym pechu. W półfinale wyszedł najlepiej ze startu wspólnie z Chrzanowski, ale bieg został przerwany, gdyż przewrócił się Piotr Protasiewicz. W powtórce Pedersen dał się wyprzedzić i koledze z drużyny, i Ułamkowi.

W drugim półfinale na drugim miejscu, za plecami Holty jechał Robert Kościecha. Ale odpuszczenie krawężnika sprawiło, że gdańszczanin został wyprzedzony przez Jagusia.

Końcowe wyniki:

1. Sebastian Ułamek (Złomrex Włókniarz Częstochowa)