Asseco przerwało serię porażek

23 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Fiodor Dmitriew rzucił Rosie 19 punktów i z powodzeniem zatrzymywał podkoszowych zawodników z Radomia. Fiodor Dmitriew rzucił Rosie 19 punktów i z powodzeniem zatrzymywał podkoszowych zawodników z Radomia.

Asseco Gdynia pokonało Rosę Radom 84:78 (22:22, 15:16, 22:25, 25:15) odnosząc pierwsze zwycięstwo w listopadzie i przerywając serię czterech meczów bez wygranej. Double-double uzyskał A.J. Walton, zdobywca 18 punktów i 12 asyst. Radomianie doznali porażki mimo świetnej dyspozycji w rzutach za 3 punkty. W ten sposób trafiali do kosza aż 15 razy przy równo 50-procentowej skuteczności. Znacznie gorzej szły im jednak rzuty za 2 punkty, co odbiło się na nich w ostatniej kwarcie.

ASSECO: Szczotka 20 (9 zb.), Dmitriew 19 (5x3, 6 zb.), Walton 18 (12 as.), Seweryn 12 (4x3), Szymański 2 - Matczak 8, Kowalczyk 3 (1x3), Kovacević 2, Żołnierewicz 0

ROSA: Johnson 18 (4x3), Dłoniak 13 (3x3), Łączyński 8 (2x3), Archibeque 4 (6 zb.), Adams 2 (11 zb.) - Witka 19 (4x3), Lucious 12 (2x3, 6 as.), Majewski 2, Radke 0, Kardaś 0, Zalewski 0, Jeszke 0.

ASSECO Gdynia
Rosa Radom

79% 346 typowań ASSECO Gdynia
1% 4 typowania REMIS
20% 88 typowań Rosa Radom

Wynik spotkania celnym rzutem zza łuku otworzył Łukasz Seweryn, a po sprawnej zespołowej akcji na 5:0 wsadem podwyższył Roman Szymański. Za trzy trafił Fedor Dmitriew i już po dwóch minutach gry o pierwszy czas poprosił trener gości Wojciech Kamiński. Gracze Rosy wrócili na parkiet i... poczęstowali gdynian dwiema trójkami z rzędu - rzucali Kamil ŁączyńskiElijah Johnson, po czym ten drugi doprowadził do remisu 8:8.

Po chwili radomianie wyszli na prowadzenie 11:10 - zza linii 6,75 m trafił najlepszy strzelec ubiegłego sezonu Jakub Dłoniak. Zresztą cała pierwsza kwarta upłynęła pod znakiem rzutów z dystansu. Obydwa zespoły zaliczył w sumie aż 10 celnych "trójek" i to przy bardzo dobrej skuteczności (Asseco 4/8, Rosa 6/8). To właśnie w ten sposób równo z syreną kończącą pierwszą ćwiartkę do remisu 22:22 doprowadził Korie Lucious.

Zabawa w punktowanie gdynian zza łuku trwała w najlepsze na początku drugiej partii, gdy kolejne celne trójki oddali Łączyński i Lucious. Po stronie gdynian ten element nie funkcjonował już tak dobrze jak na początku spotkania i musieli odrabiać straty z innych pozycji.

Podopieczni Davida Dedka zdołali doprowadzić do wyrównania 32:32 po celnych rzutach wolnych Filipa Matczaka oraz szybkiej kontrze zakończonej wejściem pod kosz i punktami Piotra Szczotki. Do przerwy było jednak 38:37 dla Rosy, która po raz kolejny zapunktowała równo z syreną - spod kosza trafił Robert Witka, który jeszcze w minionym sezonie w Gdynia Arenie grał dla gospodarzy.

Drugą połowę efektownym zagraniem alley-oop rozpoczęli Łączyński i Johnson, ale swój czwarty celny rzut zza łuku trafił Dmitriew. Znakomicie jednak w trzecią kwartę wszedł Witka, który zdobył 9 punktów w nieco ponad 2 minuty, w tym dwukrotnie trafiając za trzy. Gospodarze wyszli na prowadzenie 52:49 po serii 5:0 Szczotki i Seweryna. Chwilę wcześniej jednak na ławkę trener Dedek musiał odesłać Waltona, który w tym momencie oprócz 8 punktów i 7 asyst miał już na koncie cztery przewinienia. Radomianie zdobyli 11 punktów z rzędu i szkoleniowiec gdynian poprosił o czas przy stanie 52:60. Do końca kwarty stratę udało się zniwelować o połowę.

Asseco kapitalnie rozpoczęło ostatnie 10 minut spotkania. Sygnał do ataku dał Walton, który najpierw zdobył punkty spod kosza, a następnie otworzył drogę do kosza Matczakowi. Piątą trójkę w tym meczu rzucił rewelacyjnie dysponowany zza łuku Dmitriew i gdynianie prowadzili 66:63.

O przerwę poprosił trener Kamiński, ale zaraz po niej do 9:0 serię gospodarzy przedłużył Szczotka. Zatrzymał ją Johnson trafiając zza linii 6,75, ale akcję 2 plus 1 zaliczył Szczotka, a Walton, którzy przy tej okazji zapewnił sobie double-double z asystami, chwilę później po kontrataku podwyższył na 72:66.

Po trafieniu za 2 punkty Dmitriewa na niespełna 5 min do końca spotkania Asseco prowadziło 74:66, ale z trójkami odpalili Dłoniak i Johnson na skutek czego szybko przewaga gospodarzy stopniała do zaledwie 2 punktów. Ostatnie sekundy gry kibice w Gdynia Arena oglądali na stojąco, ale gdy goście nie trafili zza łuku, a chwilę później oba rzuty wolne wykorzystał Szczotka, stało się jasne, że gdynianie tego meczu nie przegrają.

Rosa zakończyła mecz z 15 celnymi rzutami za 3 punkty na 30 prób. Nie zrobiło to na gdynianach aż takiego wrażenia, gdyż sami trafili w ten sposób 10 razy, ale przy identycznym poziomie skuteczności. Podopieczni Davida Dedka odnosząc w pełni zasłużone zwycięstwo przerwali serię czterech kolejnych porażek i wygrali swój jedyny mecz w listopadzie. Pozostaje mieć nadzieję, że za tym przełamaniem przyjdą kolejne triumfy.

Wyniki 7 kolejki

• ASSECO GDYNIA - Rosa Radom 84:78 (22:22, 15:16, 22:25, 25:15)
  • TREFL SOPOT - Kotwica Kołobrzeg 102:80 (29:17, 35:9, 27:28, 11:26)
  • AZS Koszalin - Polpharma Starogard Gdański 97:72 (27:23, 26:16, 19:16, 25:17)
  • Anwil Włocławek - Stabill Jezioro Tarnobrzeg 81:69 (26:15, 21:16, 17:15, 17:23)
  • PGE Turów Zgorzelec - Energa Czarni Słupsk 85:81 (24:21, 24:19, 15:22, 22:19)
  • Śląsk Wrocław - Stelmet Zielona Góra 74:82 (20:22, 19:23, 17:21, 18:16)

Opinie (23)

• brawo (4)

wspaniale, ambicją można dużo zdziałać- brawo, brawo i jeszcze raz brawo- nagrodą zwycięstwo