Asseco poległo po dogrywce w Kutnie

Asseco Arka Gdynia

33 punkty A.J. Waltona nie wystarczyły by uchronić Asseco od porażki w Kutnie. Zresztą Amerykanin dobrą skuteczność miał tylko w rzutach wolnych. fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Koszykarze Asseco Gdynia przegrali po dogrywce wyjazdowy mecz z Polfarmeksem Kutno 80:86 (24:13, 11:15, 19:19, 20:27, d.6:12). Choć podopieczni Davida Dedka prowadzili przez większość spotkania, a 33 punkty zdobył A.J. Walton, gospodarzom pomogła wysoka skuteczność w rzutach za 3 punkty, która pogrążyła gdynian podobnie jak w poprzednim meczu z Jeziorem Tarnobrzeg.

TUTAJ ZNAJDZIESZ MECZE KOSZYKÓWKI, NA KTÓRE W TEN WEEKEND MOŻNA PÓJŚĆ W TRÓJMIEŚCIE

POLFARMEX: Mitchell 26 (4x3, 7 as.), Wołoszyn 17 (3x3, 6 zb.), Johnson 11 (1x3, 11 zb.), Malczyk 11 (3x3), Auda 8 oraz Bartosz 6 (7 zb.), Jakóbczyk 5 (1x3), Grochowski 2, Jarecki 0, Batka 0.

ASSECO: Walton 33 (5 zb., 7 as.), Szczotka 19 (2x3), Galdikas 10 (13 zb.), Radosavljević 4, Matczak 2 oraz Parzeński 10 (1x3), Kowalczyk 2, Żołnierewicz 0

Asseco mecz w Kutnie rozpoczęło od otwarcia 4:0 po rzutach Piotra SzczotkiLazara Radosavljevicia. Natomiast gospodarze przez pierwsze 4 minuty spotkania zdobyli tylko 3 punkty, gdy zza łuku trafił Kevin Johnson.

Po udanej akcji dwa plus jeden w wykonaniu Szczotki, gdynianie prowadzili już 14:5. Kapitan Asseco rządził i dzielił w pierwszej kwarcie, którą ukończył z dorobkiem 13 punktów.

Na otwarcie drugiej partii pierwsze punkty zapisał na swoim koncie A.J. Walton i przewaga gości wynosiła już 26:13. Wtedy nastąpił zryw gospodarzy, którzy bezlitośnie wykorzystali rozprężenie w szeregach gdynian. Polfarmex wypracował serię 13:2 i na 3 minuty przed przerwą tracił już tylko 2 "oczka" do gości.

Akcję dwa plus jeden wykorzystał jednak Walton i Asseco utrzymało prowadzenie. Tuż przed przerwą goście trafili 4 punkty z rzędu i opanowali sytuację, ale po tak słabej kwarcie trener David Dedek musiał wstrząsnąć zespołem w szatni.

Trzecią partię obydwie drużyny rozpoczęły od wymiany cios za cios. Kiedy przestały trafiać to równocześnie, gdyż przez okres 2 minut na pograniczy kwarty ani razu piłka nie wpadła do kosza. Koniec końców, dzięki rzutom Waltona, gdynianie zdołali jednak zachować bezpieczną przewagę 7 punktów przed rozstrzygającą kwartą.

Nie nacieszyli się ją jednak długo, gdyż do ofensywy ostro przystąpili gospodarze. W 3,5 minuty Polfarmex odrobił wszystkie straty, m.in. dzięki "trójkom" Kwamaina MitchellaMarcina Malczyka. Gdy ten drugi doprowadził do wyrównania 57:57, o przerwę poprosił trener Dedek.

Do boju ponownie ruszył Walton, który kolejne punkty przeplatał częstymi stratami piłki. Jego szybkie 5 pkt pozwoliło jednak wyjść gdynianom na prowadzenie 62:59. Gdy rzutem za 3 pkt nieudanie próbował wyrównać Johnson, czas wzięli gospodarze po czym... wyszli na pierwsze prowadzenie w meczu.

Walkę podjął Walton, który często i z dobrym skutkiem stawał na linii rzutów wolnych. Amerykanin, który w całym meczu oddał skutecznych 15 na 16 prób (znacznie gorzej rzucał z gry), praktycznie w pojedynkę wyszarpał remis i na 2 sekundy przed końcem czwartej kwarty doprowadził do dogrywki.

W doliczonym czasie gry Walton wystąpił w roli asystenta dogrywając piłkę do kończącego akcje wsadami Ovidijusa Galdikasa. Zmiana prowadzenia następowała jednak z każdą kolejną akcją. Na 12 sekund przed końcem 81:80 prowadzili gospodarze, a 3 punkty na ich konto dołożył zza łuku Mitchell. Gdynianie w kolejnej akcji faulowali Wołoszyna, a ten z linii rzutów wolnych ustanowił wynik spotkania.

Na przestrzeni całego meczu gdynianie kompletnie nie radzili sobie z rzutami zza łuku. Asseco wykorzystało zaledwie 3 na 17 prób, podczas gdy Polfarmex trafił aż 13 z 30 prób. Patent, który kolejkę wcześniej na gdynian zastosowało Jezioro Tarnobrzeg, zdał więc egzamin.

Wyniki 8 kolejki:

• Polfarmex Kutno - ASSECO Gdynia 86:80 (13:24, 15:11, 19:19, 27:20, d. 12:6)
  • Energa Czarni Słupsk - TREFL Sopot 65:70 (15:11, 14:10, 18:28, 18:21)
  • Rosa Radom - Śląsk Wrocław 84:65 (29:24, 12:14, 20:16, 23:11)
  • Polpharma Starogard Gdański - MKS Dąbrowa Górnicza 77:81 (9:14, 27:19, 16:18, 25:30)
  • Anwil Włocławek - Stelmet Zielona Góra 74:77 (27:17, 19:19, 13:19, 15:22
  • Jezioro Tarnobrzeg - King Wilki Morskie Szczecin 95:85 (16:22, 20:21, 34:23, 25:19)
  • Polski Cukier Toruń - AZS Koszalin 89:96 (22:28, 18:30, 29:22, 20:16)
  • PGE Turów Zgorzelec - Wikana Start Lublin 98:82 (29:27, 20:15, 27:17, 22:23)