Trójkowa strzelanina gdyńskich koszykarzy

Asseco Arka Gdynia

Jerel Blassingame imponował w sobotnim meczu niezwykle szybką koszykówką.
Jerel Blassingame imponował w sobotnim meczu niezwykle szybką koszykówką. fot. Piotr Pędziszewski / trojmiasto.pl

Czwarte zwycięstwo w dziewiątym spotkaniu Zjednoczonej Ligi VTB odnieśli koszykarze Asseco Prokomu Gdynia. Podopieczni trenera Tomasa Pacesasa po bardzo dobrym spotkaniu wygrali pojedynek w ukraińskim Mariupolu, gdzie pokonali miejscowy Azowmasz 74:66 (20:18, 21:12, 14:14, 19:22).

19 typowań

AZOWMASZ: Rancik 18, Minard 16, Peczerow 9, Ewing 9, Drozdow 6, Varda 5, Iwszyn 3, Bajda 0, Slipenczuk 0

ASSECO PROKOM: Blassingame 14, Lafayette 14, Motiejunas 14, Seweryn 11, Kuebler 8, Hrycaniuk 6, Łapeta 4, Szczotka 3, Frasunkiewicz 0, Zamojski 0, Dmitriew 0

Gdynianie zrehabilitowali się za środową wysoką porażkę w Krasnojarsku, gdzie zabrakło z nimi trenera Pacesasa. Tym razem Litwin był już ze swoim zespołem i z pewnością miał powody do zadowolenia. Asseco Prokom zagrał dobry mecz, a zwycięstwo było praktycznie niezagrożone od początku do końca gry.

Wynik spotkania rzutem za trzy punkty otworzył Jerel Blassingame, który moment później powtórzył ten wyczyn i gdynianie rozpoczęli sobotni mecz od prowadzenia 6:0. Szybko kolejną trójkę dorzucił Donatas Motiejunas.

Po tym mocnym rozpoczęciu Asseco Prokom prowadził już 9:0, a gospodarze pierwsze punkty zdobyli dopiero w piątej minucie - gorszy w rzutach za trzy punkty od swoich byłych kolegów z zespołu nie chciał być Ratko Varda.

Kolejne punkty dla Azowmaszu zdobył Rado Rancik. Były zawodnik Galatasaray miał szanse na akcję dwa plus jeden, ale nie wykorzystał rzutu osobistego. Trójkowe bombardowanie ze strony Asseco Prokomu kontynuował Łukasz Seweryn, który oddał dwa celne rzuty zza linii 6,75 m.

Ukraińcy próbowali gonić wynik, ale pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 20:15 dla gdynian, którzy na dziewięć oddanych prób zaliczyli pięć trafień za trzy punkty. Gospodarze w tym elemencie wyglądali znacznie gorzej - trafili raz na sześć rzutów.

Druga część spotkania opierała się głównie na kontrach, gospodarze zbliżyli się na dwa punkty przy stanie 24:22. Po ataku z lewej strony dobrze spisującego się Olivera Lafayetta było 28:24 rewelacyjna asysta Blassingame'a do Motiejunasa zaowocowała prowadzeniem 30:26, ale trójką odpowiedział Rancik. Goście mieli problem z forsowaniem obrony Asseco Prokomu, lecz trzymali wynik w kontakcie.

Gdynianie zaskoczyli jednak gospodarzy szybkościowa koszykówką głównie w wykonaniu Blassingame'a i Motiejunasa. Dobrze na tablicach spisywał się Piotr Szczotka. Azowmasz zupełnie nie radził sobie zwłaszcza z "J-Blassem", który świetnie spisywał się w pojedynkach jeden na jeden.

Gospodarze powoli zaczęli dorównywać tempem gdynianom, którzy musieli wprowadzić do gry więcej dyscypliny. Podopieczni Tomasa Pacesasa zagrali bardzo udaną drugą kwartę zarówno w obronie i ataku. Na podkreślenie zasługuje dobra egzekucja w rzutach dystansowych, szybka gra i skuteczna obrona.

Zupełnie nie istniał stary znajomy Asseco Prokomu Daniel Ewing, który pierwsze punkty zdobył dopiero w trzeciej kwarcie. Przewaga mistrzów Polski zmalała jednak z osiemnastu do jedenastu punktów (48:37), i wydawało się, że Ukraińcy zaczęli się stopniowo rozkręcać, ale fatalna skuteczność oraz nieprzychylność własnych kibiców zaczęła wprowadzać nerwowość w szeregi Azowmaszu.

Gospodarzom udało się jednak wyjść z opresji, bo tak należy nazwać zmniejszenie straty do jedenastu punktów, w czym z pewnością pomogła dużo większa niż w przypadku Asseco Prokomu ilość rzutów wolnych - trzecia kwarta zakończyła się wynikiem 55:44.

Gdynianie kontynuowali skuteczną grę w rzutach z dystansu, ale nieco spuścili z tonu i na trzy minuty przed końcem spotkania ich przewaga stopniała do dziewięciu punktów.

Ukraińcy "popisali się" jednak fatalnymi pudłami z dystansu - dwukrotnie oddali rzuty, które nie doleciały do kosza. Wtedy za trzy punkty trafił Łukasz Seweryn, a w kolejnej akcji dwa punkty z kontry dołożył nie upilnowany przez rywali Lafayette i goście ponownie odskoczyli na dwucyfrowe prowadzenie (74:60).

Na trzydzieści sekund przed końcem spotkania przy stanie 74:64 trener Azowmaszu zażądał przerwy. Po dwóch udanych próbach z rzutów osobistych w wykonaniu Rick'yego Minarda podgonili Asseco na osiem punktów (74:66), ale czas nieubłaganie dla Ukraińców, dobiegł końca. Mistrzowie Polski mogą świętować czwarte, w pełni zasłużone po dobrej grze zespołowej zwycięstwo w lidze VTB.

• (4)

Pewnie kotarą przykryli swój kosz :-) Bo jak nie wiecie to są 2 kotary jedna w Gdyni a druga wyjazdowa, którą przykrywają swój kosz.

• 23 58

• (3)

jeszcze boli starcie z Kotwicą co?

• 37 13

• (2)

Ruble sprzedacie i będzie na nową kotarę.

• 13 30

• Życzę tak wspaniałego humoru... (1)

PO zakończeniu PLK! A my dalej swoje : 8 C.D.N :D

• 23 11

• własnie za to tak was wszyscy "kochają"

• 7 11

• Wielkie gratulacje Mistrzowie Polski!!! (2)

• 50 23

• (1)

Gratulacje z NBA!!!

• 16 13

• Tu Michael Jordan. Przyjeżdżajcie do nas do NBA kupuje waszą drużynę (mogą być ruble plus jedna kotara?) i zdobędziemy mistrzostwo.

• 13 31

• Brawo APG :-)

• 48 22

• (2)

Oooo chyba za ten sukces dostaną po Ładzie albo Moskwiczu.