Żeglarze w pucharowych regatach. Od Marsylii po Sopot

10 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
aktualizacja: godz. 09:54 (11 czerwca 2018)
Paweł Tarnowski po pierwszym dniu regat w Marsylii był liderem, a ostatecznie skończył rywalizację w klasie RS:X na 5. miejscu. Paweł Tarnowski po pierwszym dniu regat w Marsylii był liderem, a ostatecznie skończył rywalizację w klasie RS:X na 5. miejscu.

Piąte miejsce jest barierą nie do przebrnięcia przez trójmiejskich deskarzy w ostatnich międzynarodowych regatach. Z tą lokatą finał Pucharu Świata w klasie RS:X w Marsylii zakończył Paweł Tarnawski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Natomiast wcześniej zdobyli ją: Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) wśród seniorów oraz Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk) w kategorii do lat 19 podczas Pucharze Europy w Medemblik. Natomiast w Trójmieście odbyły się zawody o Puchar Prezydenta Sopotu, które zostały zdominowane przez przedstawicieli gospodarzy.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O MISTRZOSTWACH EUROPY W KLASIE RS:X, KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ W SOPOCIE ORAZ INNYCH TRÓJMIEJSKICH REGATACH PLANOWANYCH NA WAKCJE

Paweł Tarnowski w Pucharze Świata sezonu 2017/18 wygrał regaty w Japonii oraz na Majorce, a także był szósty w Miami i siódmy Hyeres. Finałowe zmagania w Marsylii rozpoczął znakomicie, gdyż po pierwszym dniu był liderem. Potem niestety osłabł wiatr, a nasz reprezentant z każdym startem obsuwał się w klasyfikacji. Po drugim dniu był drugi, a do wyścigu medalowego zakwalifikował się na 4. miejscu.

Start z udziałem 10 najlepszych zawodników, punktowany podwójnie deskarz SKŻ Ergo Hestia ukończył jako siódmy, co w końcowej punktacji dało mu 5. lokatę. Wyżej od 24-latka, na 4. pozycji uplasował się Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyn).

Całe podium obsadzili gospodarze i nie była to niespodzianka, gdyż Francuzi w ostatnich latach regularnie przywożą medale z najważniejszych imprez. Wygrał brązowy medalista igrzysk olimpijskich 2016 - Pierre Le Coq przed Thomasem Goyardem oraz aktualnym mistrzem Europy - Louisem Giardem. Ten ostatni bronić będzie tego tytułu od 19 do 25 sierpnia w Sopocie.

• Regaty o Puchar Prezydenta Sopotu

Także w żeńskim RS:X nasza liderka tej klasy - Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zajęła 5. miejsce, a dziesiąta była Kamila Smektała (YKP Warszawa).

Piąta i ostatnia reprezentantka Polski, w stawce ponad 200 żeglarzy z 34 państw, którzy stawili się we Francji, rywalizowała w klasie Laser Radial. Agata Barwińska (MOS SSW Iława) odpadła tuż przed wyścigiem medalowym, kończąc na 11. miejscu.

Natomiast wracając do trójmiejskich deskarzy to 5. lokata jest ostatnio w międzynarodowych regatach ich znakiem rozpoznawczym. Niedawny Puchar Europy w holenderskim Medemblik z takim wynikiem w klasie RS:X ukończyli: Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) wśród seniorów oraz Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk) w kategorii do lat 19.

Z licznego grona startujących z Trójmiasta były to najlepsze wyniki. Natomiast na podium wpłynęli inni polscy przedstawiciele polskiego windsurfingu. Klepacka wygrała, a Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń) był drugi.

Miejsca pozostałych trójmiejskich żeglarzy w Medemblik Regatta
8. Aleksandra Melzacka/Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk, klasa 49erFX)
9. Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo, RS:X)
10. Aleksander Przychodzeń (SKŻ Ergo, klasa RS:X, kategoria do lat 19)
14. Jakub Surowiec/Katarzyna Goralska (Navigo Sopot, klasa Nacra 17)
15. Jakub Sykuła (SKŻ Ergo, klasa RS:X, kategoria do lat 19)
16. Tymoteusz Bendyk/Anna Świtajska (Navigo, klasa Nacra 17)
21. Karolina Lipińska (SKŻ Ergo, klasa RS:X)
32. Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo, klasa RS:X)
36. Weronika Marciniak (SKŻ Ergo, klasa RS:X)

W weekend w Trójmieście mieliśmy natomiast zawody o Puchar Prezydenta Sopotu. Wzięło w nich udział blisko 150 zawodników z: Polski, Białorusi, Norwegii, Omanu i Rosji. Rozgrywane na trzech trasach zawody gościły zarówno młodzież, weteranów, jak i zawodników startujących w klasach z hydroskrzydłem - wind i kitefoil. Imprezę zdominowali trójmiejscy zawodnicy/

• Wyniki bardzo dobre. (1)

Są w czołówce, ale nie nadymają balonu oczekiwań jak przed IO w Rio.

• 5 1

• tylko przed Rio Myszka i Gocha byli mistrzami świata więc ich medale aspiracje były uzasadnione

a teraz akurat oni nie mają podstaw by mierzyć w medale
      a Paweł dużo zalezy od wiatru jak mu dogodzą warunki wygrywa w słabszych ma problemy