• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie akademie pod lupą skautów. Jak funkcjonują? Gdzie na mecz?

Damian Konwent
24 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (21)
W Centralnej Lidze Juniorów nie tylko Arka Gdynia i Lechia Gdańsk są trójmiejskimi przedstawicielami. W kategorii U-15 rywalizuje w niej również UKS Orlen Gdańsk (w białych strojach). W Centralnej Lidze Juniorów nie tylko Arka Gdynia i Lechia Gdańsk są trójmiejskimi przedstawicielami. W kategorii U-15 rywalizuje w niej również UKS Orlen Gdańsk (w białych strojach).

Trójmiejskie akademie piłkarskie mają swoje zespoły m.in. w: Centralnej Lidze Juniorów, Lidze Makroregionalnej i Ligach Wojewódzkich. To tutaj wypatrywane są talenty przez skautów z różnych regionów Polski. Natomiast najmłodsi zawodnicy najczęściej przenoszą się między klubami w Trójmieście. Jak to funkcjonują? Na jaki mecz wybrać się w ten weekend? Tego dowiecie się w tym artykule.





Centralna Liga Juniorów



Centralna Liga Juniorów jest najwyższą w hierarchii grup młodzieżowych. Swoich przedstawicieli mamy w trzech grupach wiekowych: U-19, U-17 i U-15. Od lat grają w nich głównie Arka GdyniaLechia Gdańsk.

Trójmiejskie zespoły w Centralnej Lidze Juniorów:
  • U-19: Lechia Gdańsk, Arka Gdynia
  • U-17: Lechia, Arka
  • U-15: Lechia, Orlen


Zadaniem akademii i drużyn młodzieżowych jest przede wszystkim rozwój, aby młodzi piłkarze mogli trafiać do zespołów seniorskich. Takich przykładów w ostatnich latach nie brakuje. Tylko w tym sezonie taką szansę gry lub trenowania z biało-zielonymi otrzymali m.in.: Bartosz Brzęk, Bartłomiej Kałduński, Bartosz Borkowski czy Oliwier Jakuć. Natomiast w zespole żółto-niebieskich wyróżnić możemy tu m.in.: Wojciecha Zielińskiego, Jakuba Staniszewskiego czy Marcela Szymańskiego.

To oczywiście procentuje, bo aktualnie na zgrupowaniach reprezentacji przebywają też inni młodzi gracze ze wspomnianych klubów: Filip Koperski, Jakub Kałuziński, Staniszewski czy powypożyczani: Kasjan Lipkowski czy Antoni Mikułko.

Najniższe ligi piłkarskie. Sprawdź, o czym pisaliśmy we wcześniejszych artykułach





W CLJ nie tylko Arka i Lechia



Jednak w Centralnej Lidze Juniorów swoich przedstawicieli nie mamy tylko wśród Lechii i Arki. W kategorii U-15 jest również UKS Orlen Gdańsk, który na co dzień gra i trenuje na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Warto podkreślić, że klub współpracuje z Zespołem Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego na gdańskiej Żabiance, więc młodzi gracze mogą łączyć pasję z nauką.

W założeniu UKS jest, by klub był swojego rodzaju "trampoliną" dla młodych zawodników z małych ośrodków, by później mogli grać dla tych najlepszych w Polsce. To już czwarty sezon w CLJ, gdy realizowany jest ten plan i jak widać, z powodzeniem.

- Mamy dwa cele. Pierwszy to walka o punkty w pierwszym meczu. Nie zakładamy niczego wielkiego, bo ta liga jest tak mocna i wyrównana zarazem, że bić się może każdy z każdym, a my wiemy, że wszystkie zespoły są w naszym zasięgu. Drugim celem jest promocja tych chłopców. Kadra liczy 25 zawodników. Nie chciałbym z nich nikogo indywidualnie wyróżniać. Natomiast mogę powiedzieć, że kilku z nich znajduje się w zeszytach i notatkach skautów. W ostatnich latach zawodnicy przenosili się głównie do Lechii, Arki czy Jaguara. Jednak możemy poszczycić się również tym, że trafiali do innych akademii, m.in.: Rakowa Częstochowa, Legii Warszawa, Lecha Poznań, Widzewa Łódź, Jagiellonii Białystok czy Warty Poznań. Niestety część z nich nie zawsze jest gotowa na ruchy i zbyt wcześnie podejmują decyzje - mówi nam Krzysztof Wilk, trener zespołu.
Piłkarze, prezesi i kibice do łopat, a i tak 70 meczów odwołanych Piłkarze, prezesi i kibice do łopat, a i tak 70 meczów odwołanych

Liga Makroregionalna



Kolejną w hierarchii lig po centralnej, jest makroregionalna. Obejmuje on roczniki juniora starszego i jest podzielona na cztery grupy, po 8 drużyn. W grupie B mamy Gedanię 1922 Gdańsk, w której największy nacisk również kładziony jest na szkolenie. Zaletą tej akademii, podobnie jak w przypadku SMS, jest fakt posiadania własnej szkoły.

- Jesteśmy zadowoleni, że w ogóle możemy grać w lidze makroregionalnej. Poziomem kompletnie odbiega od ligi wojewódzkiej, w której, gdy graliśmy, było dużo pauz, walkowerów, a to nie sprzyjało w rozwoju młodych zawodników. Myślę, że aktualnie to odpowiednie miejsce dla nas. Nie jesteśmy przygotowani na CLJ U-19, więc nie rozmawiamy o celach wynikowych. Wynik będzie efektem celu. Zależy nam, aby każdy w grupie dostawał swoje minuty. Nasze wyniki w rundzie wiosennej jak na razie nie są najlepsze, ale z faworyzowaną Wartą Poznań przegraliśmy zasłużenie. Mecz z Chemikiem Bydgoszcz mógł rozstrzygnąć się różnie. Zobaczymy, jak potoczą się kolejne spotkania, ale musimy też pamiętać, że ta liga jest nieprzewidywalna. Składy innych zespołów również się zmieniają, bo część chłopaków może grać wyżej w rezerwach, a nawet i pierwszych zespołach. My sami możemy traktować naszą drużynę jako trzeci zespół w hierarchii klubu - mówi nam trener Paweł Szajrych, który przy zespole Gedanii U-19 pracuje wraz z Dariuszem Stasiukiem oraz Krzysztofem Bąkiem.


Junior starszy to ostatni szczebel w młodzieżowej piłce nożnej. Trafiają do niego najstarsi rocznikowo gracze, którzy przez lata są szkoleni w akademii Gedanii. Trzeba jednak przyznać, że po drodze są oni również kuszeni przez inne akademie z Polski, a w ostatnich latach były to m.in. Widzew Łódź, Śląsk Wrocław, Lechia czy Arka.

- Trudno dziś mówić, jak potoczą się losy tych chłopaków. Możemy wyróżnić dziś X zawodników, ale za dużo jest w sporcie zmiennych aby być pewnym sukcesu na poziomie zawodowym. Wielu z nich rezygnuje ze sportu, trudno określić ilu przejdzie na zawodowstwo, więc to takie trochę wróżenie. Dlatego chcemy każdemu z nich teraz zagwarantować minuty ba boisku, a dalej zobaczymy. Na pewno ciężka praca popłaca, bo najlepsi awansują do III ligi, jak na przykład: Igor BogdańskiAleksander Łazarski, którzy zapracowali na tę możliwość w przerwie zimowej. Ponadto kolejni trafiają do V ligi. W sumie mamy grono około 50 zawodników na dobrym poziomie. Oczywiście w ostatnich latach jest też grupa zawodnika która przenosiła się z naszej akademii do innych klubów, nie mamy patentu na mądrość więc cieszymy się jeśli Ci chłopcy zostają dalej w sporcie, idealnie jednak by było gdyby zaufali nam jak najdłużej i cierpliwie czekali na swój moment - dodaje szkoleniowiec.
O co wiosną grają piłkarze w III, IV i V lidze? O co wiosną grają piłkarze w III, IV i V lidze?

Ligi wojewódzkie



Jeszcze niżej w hierarchii są ligi wojewódzkie. Jak sama nazwa wskazuje, skupia najlepsze drużyny z województwa, które nie grają w CLJ czy w makroregionie. Ale i nie tylko, bo te ligi wiekowo rozszerzone są aż do młodzika. Tutaj mamy najwięcej zespołów z Trójmiasta.

- Tak naprawdę w każdym roczniku mamy po trzy grupy treningowe. Staramy się zapewnić rozwój każdemu zawodnikowi, na poziomie CLJ, ligi wojewódzkiej czy też w grupach pomorskich, aby każdy mikrocykl był zakończony meczem o stawkę. W związku z tym rywalizujemy na każdym szczeblu. Regularnie otrzymujemy zaproszenia na testy do klubów ekstraklasy, więc marka Jaguara w Polsce jest dosyć mocno znana. Jednak trzeba podkreślić, że sama promocja w rozgrywkach wojewódzkich nie ma takiego wydźwięku. Bardziej odbywa się to dzięki turniejom na terenie całego kraju, na które też jesteśmy zapraszani. Właśnie tam zawodnicy są często oglądani przez skautów. Kolejną sprawą jest fakt, że nasi piłkarze stanową o sile reprezentacji pomorskiego okręgu. Te mecze również oglądane są przez odpowiednich ludzi - wyjaśnia Jacek Paszulewicz, dyrektor sportowy akademii Jaguara Gdańsk.
Drużyny z Trójmiasta w ligach wojewódzkich:
  • Junior starszy A1: Bałtyk, Olimpic, Jaguar
  • Junior młodszy B1: Jaguar, Lechia, Arka, Gedania, Bałtyk, Piki
  • Junior młodszy B2: Gedania, Bałtyk, Jaguar, Pomorzanin Gdynia, Sopocka Akademia Piłkarska,
  • Trampkarz C1: Gedania, Arka, Bałtyk, SAP, Jaguar, AS Pomorze
  • Trampkarz C2: Jaguar, Arka, Orlen, Lechia, Gedania
  • Młodzik D1: Arka, Lechia, Jaguar, Gedania


Oprócz powszechnie znanych i popularnych akademii: Lechii, Arki, Jaguara, Gedanii czy Bałtyku Gdynia są również nieco mniejsze, Sopocka Akademia Piłkarska, AS Pomorze, Piki Gdańsk czy Pomorzanin Gdynia. w których trenerzy również wkładają sporo pracy i serca w rozwój młodych zawodników. I to z pożytkiem, bo są wśród nich talenty, które jednak często wypatrywane są przez inne akademie.

- Nasza akademia istnieje od 2014 roku. Od tego czasu przewinęło się przez nią ponad 600 chłopców i dziewczynek, również z Ukrainy. Aktualnie nasze zespoły liczą w sumie 220 graczy. Wśród nich nie brakuje zawodników, którzy przeszli do: Lechii, Arki czy Jaguara. I ma to dwie strony medalu. To oznacza, nasza praca przynosi efekty i jest dostrzeżona przez innych. Z drugiej strony po odejściu dwóch-trzech zawodników z zespołu, reszta mówiąc wprost niekiedy odstaje od rywala pod kątem fizycznym czy umiejętności. Dlatego też zostaliśmy ostatnio zmuszeni, by wycofać jedną z drużyn. Nie zmienia to jednak faktu, że jesteśmy największą akademią w Sopocie. Dzieci chętnie przychodzą do nas na treningi ze względu na świetną atmosferę i ciekawie prowadzone zajęcia. Można powiedzieć, że to trochę taki układ holenderski, gdzie dzielimy grupę na trzy mniejsze zastępy. Mamy to świetnie opanowane, dzieciaki zawsze wracają do domu uśmiechnięte. Właśnie te uśmiechy są dla nas największą nagrodą, bo nie zawsze wszystko jest takie łatwe jak się wydaje - zdradza Adam Kozubski, koordynator Sopockiej Akademii Piłkarskiej.


Najbliższe mecze trójmiejskich zespołów niższych klas rozgrywkowych i Centralnej Ligi Juniorów



CENTRALNA LIGA JUNIORÓW
Legia Warszawa - LECHIA GDAŃSK, sobota, godz. 14
ARKA GDYNIA - Śląsk Wrocław, sobota, godz. 11
TERMINARZ I TABELA CLJ

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW u-17
Pogoń Szczecin - LECHIA GDAŃSK, sobota, godz. 14:30
Lech Poznań - ARKA GDYNIA, piątek, godz. 13
TERMINARZ I TABELA CLJ U-17

EKSTRALIGA KOBIET
AP ORLEN GDAŃSK - GKS Katowice, sobota, godz. 13
TERMINARZ I TABELA EKSTRALIGI KOBIET

III LIGA
BAŁTYK GDYNIA - Pogoń II Szczecin, sobota, godz. 17
Unia Solec Kujawski - GEDANIA 1922 GDAŃSK, sobota, godz. 14
TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
ARKA II GDYNIA - Wierzyca Pelplin, sobota, godz. 11
JAGUAR GDAŃSK - MKS Władysławowo, sobota, godz. 11
TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
GTS Pruszcz Gdański - BAŁTYK II GDYNIA
JAGUAR II GDAŃSK - GTS Mokry Dwór
Gryf II Wejherowo - GEDANIA 1922 II GDAŃSK
STOCZNIOWIEC GDAŃSK - Osiczanka Osice
TERMINARZ I TABELA V LIGI

A Klasa
Barca Bolszewo - OGNIWO SOPOT, sobota, godz. 15
POMORZANIN GDYNIA - KP GDYNIA
GKS Żukowo - PORTOWIEC GDAŃSK, sobota, godz. 13:30
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY I
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY II

B klasa
MORENA GDAŃSK - AP KP II Gdynia, niedziela, godz. 13
POMERANIA GDAŃSK - GTS Rokitnica
Wisła Steblewo - UKS KLUKOWO, sobota, godz. 16
SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA - STOCZNIOWIEC II GDAŃSK, niedziela, godz. 15
pauza: AP KP GDYNIA
TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPY I
TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPY II

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Górnik Łęczna
20 kwietnia 2024, godz. 17:30
10% Górnik Łęczna
26% REMIS
64% LECHIA Gdańsk

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 27 16 5 6 46:22 53
2 Arka Gdynia 27 15 7 5 45:27 52
3 GKS Katowice 27 13 6 8 47:28 45
4 Górnik Łęczna 27 11 12 4 30:24 45
5 Motor Lublin 27 13 6 8 38:33 45
6 GKS Tychy 27 14 3 10 35:31 45
7 Wisła Kraków 27 11 9 7 49:33 42
8 Wisła Płock 27 11 9 7 39:36 42
9 Odra Opole 27 11 7 9 32:28 40
10 Miedź Legnica 27 9 11 7 35:28 38
11 Stal Rzeszów 27 10 5 12 38:43 35
12 Chrobry Głogów 27 9 6 12 29:41 33
13 Znicz Pruszków 27 9 4 14 22:33 31
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 27 7 9 11 40:42 30
15 Polonia Warszawa 27 7 8 12 32:38 29
16 Resovia 27 7 4 16 28:49 25
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 27 4 9 14 21:43 21
18 Zagłębie Sosnowiec 27 2 8 17 16:43 14
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 27 kolejki

  • LECHIA GDAŃSK - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:1 (1:0)
  • Motor Lublin - ARKA GDYNIA 2:2 (2:1)
  • Zagłębie Sosnowiec - Górnik Łęczna 0:1 (0:0)
  • Resovia - Stal Rzeszów 0:2 (0:1)
  • GKS Katowice - Odra Opole 1:3 (0:1)
  • Wisła Płock - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
  • Chrobry Głogów - Miedź Legnica 0:0
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Polonia Warszawa 1:2 (0:1)
  • Znicz Pruszków - GKS Tychy 2:3 (1:0)

Ostatnie wyniki

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
92% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
5% Bruk-Bet Termalica Nieciecza
7 kwietnia 2024, godz. 15:00
HIT
20% GKS Katowice
26% REMIS
54% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 28 61 67.9%
2 Łukasz Gawlik 28 59 57.1%
3 Miś Beżuś 28 57 67.9%
4 Mariusz Kamiński 28 56 60.7%
5 Mirosław P. 28 55 64.3%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane