• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Myszka liderem mistrzostw świata w RS:X

jag.
17 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Piotr Myszka był już mistrzem świata w 2010 roku. W Santander prowadzi po eliminacjach. Do zakończenia rywalizacji jeszcze pięć wyścigów. Piotr Myszka był już mistrzem świata w 2010 roku. W Santander prowadzi po eliminacjach. Do zakończenia rywalizacji jeszcze pięć wyścigów.

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) jest liderem po eliminacjach w mistrzostwach światach w klasie RS:X, a w tej samej specjalności wśród kobiet Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) plasuje się na 4. miejscu.. Raz na cztery lata żeglarze wszystkich klas olimpijskich spotykają się w jednym miejscu, by rywalizować nie tylko o medale, ale również prawo startu na igrzyskach. W tym sezonie droga do Rio de Janeiro w 2016 roku wiedzie przez regaty w hiszpańskim Santander.



W igrzyskach olimpijskich za dwa lata w żeglarstwie będzie mogło wystartować tylko 380 żeglarek i żeglarzy. Chętnych jest oczywiście dużo więcej. Do Santander swoich reprezentantów przysłało aż 95 państw, które łącznie posłały w bój około 1400 zawodniczek i zawodników!

Polska ekipa wystawiła przedstawicieli w ośmiu klasach, a łącznie liczy 12 żeglarek i 18 żeglarzy. Medalowe aspiracje jak zawsze związane są z klasą RS:X zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet.

TRÓJMIEJSKIE PODIUM W PUCHARZE EUROPY

-Od początku roku wygrywamy praktycznie wszystkie najważniejsze imprezy. Mówiąc w żargonie żeglarskim - ciśniemy do przodu. W mistrzostwach świata liczymy na medale i to w większej ilość niż jeden. Fajnie byłoby powtórzyć się regaty z Pucharu Europy, gdy w w Medemblik wszystkie miejsca na podium należały do Polski - mówił nam przed wyjazdem do Santander Piotr Myszka, tegoroczny mistrz Europy.

TRZY MEDALE DLA POLSKI W MISTRZOSTWACH EUROPY. PIOTR MYSZKA W ZŁOCIE

Jednak w Hiszpanii równie ważne jak medale są kwalifikacje olimpijskie. Zawodnicy nie zdobywają ich imiennych dla siebie, ale dla federacji. O tym kto wystartuje ostatecznie w Rio de Janeiro rozstrzygną eliminacje wewnętrzne.

Liczba miejsc na igrzyska jest w poszczególnych klasach zróżnicowana. Najwięcej, bo aż 23 takie przepustki są w Laserze, a po 10 zaoferowano jedynie m.in. w klasie 470 kobiet czy 49-er. Są to limity dla państw zgodnie z zasadą uwzględniania w takim podziale po jednej załodze z danego kraju.

Mistrzostwa są rozgrywane od 12 do 21 września. W najbardziej interesującej nas z perspektywy Trójmiasta klasie RS:X właśnie zakończono eliminacje. W stawce 98 deskarzy liderem jest Piotr Myszka. Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk ostatni wyścig wygrał, w dwóch wcześniejszych był 2, a raz osiągnął metę jako 4. Te wyniki liczą mu się do klasyfikacji generalnej, gdyż najsłabszy start (10. pozycja) zgodnie z zasadą tzw. odrzutki został anulowany.

Szans na podium nie stracił także Przemysław Miarczyński. Deskarz SKŻ Ergo Hestia Sopot co prawda jest dopiero siódmy, ale do wicelidera traci tylko 4 punkty, a do Piotra ma dwukrotnie większą stratę.

RS:X mężczyzn po 5 wyścigach
1. Piotr Myszka (Polska) 9 punktów
2. Pierre le Coq (Francja) 13
3. Nick Dempsey (W.Brytania) 13
----------
7. Przemysław Miarczyński 17


Wśród pań Polska ma aż trzy deskarki w czołowej "10" po eliminacjach, a niespodziewaną liderką reprezentacji jest na razie Małgorzata Białecka. Zawodniczka SKŻ Ergo Hestia wyprzedza nie tylko brązową medalistkę olimpijską, Zofię Klepcką, a w stawce 62 uczestniczek jest czwarta.

Sopocianka wysokie miejsce zawdzięcza równej formie. W każdym z dotychczasowych wyścigów plasowała się w przedziale lokat 3-7.

RS:X kobiet po 5 wyścigach
1. Charline Picon (Francja) 6 punktów
2. Bryony Shaw (W.Brytania) 13
3. Patricia Freitas (Brazylia) 16
4. Małgorzata Białecka 18
-------------------
8. Zofia Klepacka 25
9. Kamila Smektała 25


W tej klasie w środę i czwartek mają odbyć się po dwa starty finałowe, a 19 września z udziałem tylko po 10 najlepszych, planowany jest punktowany podwójnie wyścig medalowy. W tych konkurencjach Polska bez kłopotów zdobędzie nominacje olimpijskie, gdyż dla kobiet jest 13, a dla mężczyzn 18 miejsc.

Dwie inne klasy, z którymi wiążemy nadzieje z gdańskimi żeglarzami w kontekście nominacji olimpijskich, rywalizują od 15 do 21 września. W 49er premiowanych jest 10, a w Finnie 12 miejsc.

Regaty odbywają się przy kłopotach z wiatrem. Dlatego finniści rozegrali dopiero jeden wyścig. Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) w swojej grupie był 10, a że stawka 77 żeglarzy podzielona została na dwie grupy, to w klasyfikacji generalnej dzieli 19. miejsce.

Natomiast w klasie 49er udało się rozegrać 3 biegu. Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) plasowali się w nich kolejno na: 13, 21 i 16 miejsce, co w punktacji generalnej, uwzględniającej 80 załóg daje im 17. lokatę.

Najlepsze miejsca Polaków w pozostałych klasach:
Laser Radial, rozgrywane 12-18 września, 19 nominacji olimpijskich
37. Paulina Czubachowska (KS Zatoka Puck)

Laser, 12-18 września, 23
49. Jonasz Stelmaszyk (Spójnia Warszawa)

470 kobiet, 14-20 września, 10
25. Agnieszka Skrzypulec, Natalia Wójcik (Sejk Pogoń Szczecin)

49er FX, 15-21 września, 10
36. Ewa Bartosiewicz, Marta Jackowska (AZS Uniwersytet Warszawski)

Piotr Myszka przed regatami w Santander.

jag.

Opinie (10)

  • tylko deskarze

    Niestety, ale tylko deskarze prezentują poziom
    cała reszta to po prostu..... Brak słów
    o co chodzi, że deskarze mogą a łódkarze już nie...

    • 4 1

  • Będą 2 a nawet 3 medale jak w finałach przywieje ! (1)

    • 1 1

    • medal pewnie bedzie 1, no moze 2
      i to tylko na desce
      reszta nie wejdzie nawet do top 20

      • 0 1

  • Brawo! (3)

    Zabrać trochę kasy tym naszym beznadziejnym kopaczom i sypnąć na zdolną młodzież , która uczy się pływać na różnych sprzętach, a wyniki od razu będą.

    • 8 1

    • Tylko niestety wszystko zależy od oglądalności i od sponsorów.

      • 1 3

    • (1)

      zabrac kase!!!
      czlowieku trzeba sie samemu starac a nie zabierac
      dzialacze zeglarscy w wiekszosci odstaja bardzo od poziomu reprezentowanego przez naszych zawodnikow, najczesciej sa to lesne dziadki ktorzy nie maja pojecia o nowoczesnym marketingu, zarzadzaniu itd
      a mlodym, ambitnym sie nie chce albo sa uwalani na starcie

      jeszcze deskarze jakos sobie daja rade, ale reszta to jakas masakra
      a PZZ akurat moim zdaniem nie przeszkadza, chociaz bardziej to sie kreci oddolnie

      • 3 1

      • nowoczesny marketing - buahahaha

        i co jeszcze może kreatywna księgowść w budżecie państwa

        • 0 0

  • Piotrek

    Gratulacje dla calej ekipy wspierajacej. W przegladzie spotrowym Piotr mowil, ze Sami sobie gotuja. Moze chocoaz na mistrzostwa swiata uda sie kiedys oplacic kucharza!

    • 1 2

  • aktualizacja by się przydała (1)

    Myszka drugi, Miarczyński trzeci...

    • 3 2

    • trudno aktualizowac cos co opisuje sytuacjha na polmetku

      ona byla i juz sie nie zmieni

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane