El. MŚ 2018: Występy Sławczewa i Peszki. Polska pokonała Czarnogórę 2:1

26 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 22:40 (26 marca 2017)
Łukasz Piszczek zapewnił Polsce zwycięstwo w Czarnogórze. Łukasz Piszczek zapewnił Polsce zwycięstwo w Czarnogórze.

Polscy piłkarze pokonali na wyjeździe Czarnogórę 2:1 (1:0) i umocnili się na prowadzeniu w grupie E na półmetku eliminacji mistrzostw świata. Sławomir Peszko na boisko wszedł w doliczonym czasie gry. O wiele dłużej grał inny piłkarz Lechii Gdańsk. Simeon Sławczew zaliczył 90 minut i asystę przy pierwszym golu dla Bułgarii w wygranym meczu z Holandią 2:0 (2:0). Natomiast Pavel Steinbors przesiedział cały mecz na ławce rezerwowych Łotwy, a drużyna bramkarza Arki Gdynia przegrała na wyjeździe ze Szwajcarią 0:1 (0:0).

PIŁKARZ ARKI STRZELIŁ GOLA, A BRAMKARZ LECHII ZATRZYMAŁ MŁODZIEŻOWEGO MISTRZA EUROPY. SPRAWDŹ, O KOGO CHODZI

Do turnieju finałowego Mundialu 2018 z Europy bezpośrednio awansuje tylko zwycięzca grupy. Natomiast osiem najlepszych drużyn z drugich miejsc w grupach (licząc tylko bilans meczów z drużynami z miejsc 1-5) w wyniku losowania podzielonych zostanie w pary i zagrają w nich w dwumeczach barażowych. Zwycięzcy także dojadą do Rosji.

Polscy piłkarze zrobili w niedzielę duży krok w kierunku wywalczenia kwalifikacji. Mają już 6 punktów przewagi nad najgroźniejszymi rywalami. Na półmetku rywalizacji umocnili się na 1. miejscu w grupie E, wygrywając w Czarnogórze.

Nie obyło się bez nerwów. Co prawda już w 3. minucie pierwszy celny strzał oddał Kamil Grosicki, ale później przez długi czas z ataków pozycyjnych naszej reprezentacji niewiele wynikało. Dopiero w 40. minucie Robert Lewandowski zdobył prowadzenie po uderzeniu z rzutu wolnego. To ósmy gol kapitana biało-czerwonych w tych eliminacjach.

W ekstraklasie w ostatnim meczu Sławomir Peszko mógł jedynie rozpocząć doping dla Lechii. W reprezentacji Polski zaliczył w niedzielę 43. występ, wchodząc na końcówkę pojedynku w Czarnogórze. W ekstraklasie w ostatnim meczu Sławomir Peszko mógł jedynie rozpocząć doping dla Lechii. W reprezentacji Polski zaliczył w niedzielę 43. występ, wchodząc na końcówkę pojedynku w Czarnogórze.
Po godzinie gry Lewandowski i Łukasz Piszczek mogli uspokoić ten mecz. Jednak zamiast 2:0 zrobiło się 1:1. Piłkę zmierzającą do bramki po uderzeniu tego pierwszego wybił Aleksandar Sofranac, a strzał obrońcy obronił bramkarz Mladen Bożović. Natomiast 2 minuty później kontrę gospodarzy na gola po strzale głową zamienił Stefan Mugosa. Asystę zaliczył Damir Kojasević, który ma za sobą grę w ekstraklasie w Jagiellonii Białystok i Górniku Łęczna.

Mecz na korzyść biało-czerwonych rozstrzygnął Piszczek, który prawym skrzydle dostał podanie od Piotra Zielińskiego i popisał się precyzyjnym strzałem, po którym piłka nim trafiła do siatki odbiła się jeszcze od poprzeczki i słupka.

Długo rozgrzewał się Sławomir Peszko, ale selekcjoner zwlekał z dwiema ostatnimi zmianami z uwagi na urazy sygnalizowane aż przez 3 defensorów, a ponadto cały czas atakowali rywale. Już teraz trzeba szukać na środku obrony zastępcę dla Kamila Glika, który w eliminacjach dostał 2 żółtą kartkę i pauzować będzie w czerwcu, gdy Polska gościć będzie Rumunie.

W Podgoricy ostatecznie skrzydłowy Lechii wszedł do gry w 5. z 6 minut, o które dłużej trwał ten mecz. Dla gdańskiego piłkarza to 43. występ w reprezentacji Polski , dla której strzelił dotychczas 2 gole. Odkąd gra dla biało-zielonych, czyli od ostatniego dnia sierpnia 2015 roku, w narodowych barwach zaliczył 11 występów, w tym podczas finałów Euro 2016. Selekcjoner nie stracił do niego zaufania, mimo że w ekstraklasie został on zawieszony aż na 4 spotkania po czerwonej kartce w Poznaniu.

TUTAJ WSZYSCY PIŁKARZE POWOŁANI DO REPREZENTACJI POLSKI NA MECZ Z CZARNOGÓRĄ

Czarnogóra - POLSKA 1:2 (0:1)

Mugosa 63 - Lewandowski 40, Piszczek 82

POLSKA: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Mączyński (90+2 Cionek), Linetty (76 Teodorczyk) - Błaszczykowski, Zieliński, Grosicki (90+5 Peszko) - Lewandowski

Mecze Polski w 2017 roku
10.06 Rumunia (dom), 1.09 Dania (wyjazd), 4.09 Kazachstan (d), 5.10 Armenia (w), 8.10 Czarnogóra (d)

W grupie A Bułgaria pokonała Holandię 2:0. W Sofii prowadzenie gospodarze objęli już w 5. minucie, a asystę zaliczył pomocnik Lechii. Simeon Sławczew podawał do znanego również z boisk ekstraklasy Spasa Delewa. Kwadrans później skrzydłowy Pogoni Szczecin dołożył drugą bramkę.

Dla Bułgarii to 3. zwycięstwo w eliminacjach mistrzostw świata (poprzednio 4:3 Luksemburg, 1:0 Białoruś), które pozwoliło jej z 9 punktami awansować na 3. miejsce w tabeli za Francję (13 punktów) i Szwecję (10). By na dobre włączyć się do walki o awans ta drużyna musi zacząć osiągać lepsze wyniki na wyjazdach, gdyż na razie wygrywa tylko u siebie.

LECHIA WYGRAŁA SPARING 11:0. TESTOWAŁA NOWEGO BRAMKARZA, KTÓRY GRAŁ WCZEŚNIEJ W BAYERNIE MONACHIUM

Simeon Sławczew po 3 ligowych porażkach z rzędu Lechii Gdańsk humor poprawił sobie w Sofii, gdzie przyczynił się do zwycięstwa Bułgarii nad Holandią. Simeon Sławczew po 3 ligowych porażkach z rzędu Lechii Gdańsk humor poprawił sobie w Sofii, gdzie przyczynił się do zwycięstwa Bułgarii nad Holandią.
Sławczew zaliczył 9. występ w narodowych barwach. Przeciwko Holandii zagrał pełne spotkanie. To jednocześnie jego pierwsze 90 minut od 19 listopada. Po kontuzji na razie nie ma w Lechii tak silnej pozycji jak w jesiennej rundzie. Wiosną zagrał w 4 spotkaniach, w tym tylko w 2 w wyjściowej "11". Na pozycji defensywnego pomocnika, na której wcześniej Bułgar był suwerenem, trener Piotr Nowak ustawia również Ariela Borysiuka i Portugalczyka Joao Nunesa.

Pavels Steinbors nie może doczekać się na 2. występ w reprezentacji Łotwy. W Genewie zajął miejsce na ławce rezerwowych. Jego drużyna przegrała ze Szwajcarią 0:1 (0:0), tracąc gola w 66. minucie. Na półmetku rywalizacji zespół bramkarza Arki Gdynia z dorobkiem 3 punktów zajmuje przedostatnie, 5. miejsce. Prowadzi Szwajcaria (15 punktów) przed Portugalią (12) i Węgrami (7).

Przypomnijmy, że także w Arce Steinbors jest rezerwowym. Wiosną zagrał tylko w pierwszym meczu Pucharu Polski (z Wigrami w Suwałkach 3:0) i choć gola nie puścił, to w meczach ekstraklasy wrócił na ławkę.

WYGRANE I REMISY REPREZENTACJI, W KTÓRYCH ZAGRALI TRÓJMIEJSCY PIŁKARZE. KOMPLET WYNIKÓW

Już od czwartku na międzynarodowej arenie obowiązuje zasada, że wygrywają lub w najgorszym wypadku remisują drużyny narodowe, które do składu wystawiają piłkarzy trójmiejskich klubów, a przegrywają te, które powołały na mecze przedstawicieli Arki Gdynia lub Lechii, ale nie posłały ich na boisko. Potwierdziła się ona także w eliminacjach mistrzostw świata.

KOLEJNE MECZE MIĘDZYPAŃSTWOWE, W KTÓRYCH W MARCU MOGĄ WYSTĄPIĆ TRÓJMIEJSCY PIŁKARZE
26 marca
Sławomir Peszko (Polska) - mecz eliminacji mistrzostw świata z Czarnogórą

27 marca
Michał Marcjanik i Dariusz Formella (Polska) - towarzyski mecz młodzieżowych reprezentacji z Czechami
Paweł Stolarski (Polska) - mecz towarzyski reprezentacji do lat 20 z Grecją
Tomasz Makowski (Polska) - mecz towarzyski reprezentacji do lat 18 z Węgrami

28 marca
Pavels Steinbors (Łotwa) - mecz towarzyski pierwszych reprezentacji z Gruzją
Lukas Haraslin (Słowacja) - mecz towarzyski młodzieżowych reprezentacji z Serbią
Vanja Milinković-Savić (Serbia) - mecz towarzyski młodzieżowych reprezentacji ze Słowacją