Trwa doskonała passa lekkoatletów SKLA Sopot. Jakub Szymański medalistą MŚ U-20

Jacek Główczyński
22 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Medaliści mistrzostw świata juniorów do lat 20 w biegu na 110 metrów przez płotki. Jakub Szymański (SKLA Sopot) pierwszy z prawej. Medaliści mistrzostw świata juniorów do lat 20 w biegu na 110 metrów przez płotki. Jakub Szymański (SKLA Sopot) pierwszy z prawej.

Trwa doskonała passa lekkoatletów SKLA Sopot. Jakub Szymański zdobył w Nairobi brązowy medal mistrzostw świata juniorów do lat 20 w biegu na 110 metrów przez płotki. Wcześnie z takim samym kruszcem za sztafetę 4x400 metrów z młodzieżowym mistrzostw Europy do lat 23 wróciła Aleksandra Formella. Natomiast wicemistrzyni olimpijska Anna Kiełbasińska bije rekordy życiowe na 200 i 400 metrów. Już warto zarezerwować sobie czas na 30 sierpnia, gdy odbędzie się Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły.

Cykl Trojmiasto.pl "Sport Talent". Przeczytaj, co pisaliśmy o Jakubie Szymańskim

Jakub Szymański, medalista z cyklu "Sport Talent"

Jakub Szymański to kolejny nastolatek, który osiąga międzynarodowe sukcesy, a zwróciliśmy na niego uwagę już wcześniej. Sylwetkę płotkarza SKLA Sopot, wychowanego w Gdyni prezentowaliśmy w cyklu Trojmiasto.pl poświęconemu utalentowanej młodzieży "Sport Talent". Wówczas 18-latek wielkie możliwości zademonstrował w hali, na dystansie 60 metrów przez płotki. Latem podopieczny Bernarda Wernera bije kolejne rekordy życiowe, a to zapewnia mu czołowe miejsca na najpoważniejszych imprezach lekkoatletów do lat 20.

W Nairobi Szymański zdobył brązowy medal mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej. Co prawda miał osmy czas reakcji z dziewięciu startujących w finale 110 metrów przez płotki, ale na dystansie szybko odrabiał straty. Na metę wpadł jako trzeci. Czas 13.43 oznaczał wyrównanie rekordu życiowego.

Zobacz finałowy bieg na 110 m przez płotki. Jakub Szymański w czerwonym stroju.

Co ciekawe poprzednio tak szybko Jakub pobiegł niewiele miesiąc temu w Tallinnie, ale wówczas ten sam rezultat nie dał mu medali mistrzostw Europy do lat 20, a wystarczył jedynie do 4. pozycji.

I w Estonii, i w Kenii najszybszy okazał się Sasha Zhoya. Francuz złoto mistrzostw świata przypieczętował nowym rekordem świata 20-latków (12.72). Wicemistrzem został Vashaun Vascianna, dla którego 13.25 to nowa "życiówka".

Dla Polski to dopiero trzeci medal w historii tej imprezy, w tej konkurencji. W 2006 roku Artur Noga, który później reprezentował również SKLA, był mistrzem, a w 1996 roku Tomasz Ścigaczewski wicemistrzem świata juniorów.

W Nairobi Szymański zdobył jeden z czterech medali, które na razie przypadły Polsce. Po srebro sięgnęli: sztafeta mieszana 4x400 metrów (Alicja Kaczmarek, Michał Wróbel, Kornelia Lesiewicz, Patryk Grzegorzewicz) oraz Kornelia Lesiewicz na 400 metrów, a brąz w skoku wzwyż wywalczył Mateusz Kołodziejski.

Lekkoatletka SKLA Sopot w olimpijskim finale. Przypomnij sobie relację z półfinału

Anna Kiełbasińska w życiowej formie

Już można sobie ostrzyć zęby na 30 sierpnia, kiedy to na Stadionie Leśnym odbędzie się Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły. Na liście startowej m.in. mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej 4x400 metrów - Kajetan Duszyński oraz wicemistrzyni olimpijska w żeńskiej sztafecie 4x400 metrów - Anna Kiełbasińska, która w Tokio biegała w półfinale.

Jak Anna Kiełbasińska przygotowywała się do trzeciego startu w igrzyskach olimpijskich, z jakimi problemami się mierzyła?

Po igrzyskach lekkoatletka SKLA utrzymuje się w wyśmienitej formie. Podczas mityngu w La Chaux-de-Fonds uzyskała na 400 metrów 50.38. To drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki na tym dystansie. Szybciej biegała tylko legendarna Irena Szewińska, do której należy rekord kraju (49.28), który w 1976 roku był również rekordem świata,

W Szwajcarii Kiełbasińska poprawiła również rekord życiowy na 200 metrów. Jej czas 22.76 to 3. wynik w historii tej konkurencji w Polsce. Lepsze są tylko: Ewa Kasprzyk (22.13/ 1986 rok) i Szewińska (22.21/1974).

Aleksandra Formella medalistką młodzieżowych mistrzostw Europy

O krok od wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 była również niespełna 20-letnia Aleksandra Formella. W mistrzostwach Polski na 400 metrów zajęła 8. miejsce, a selekcjoner Aleksander Matusiński do reprezentacji powołał siedem pierwszych zawodniczek.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 - wyniki trójmiejskich sportowców

Docelową imprezą dla lekkoatletki SKLA Sopot stały się zatem młodzieżowe mistrzostwa Europy do lat 23. Indywidualnie osiągnęła półfinał. Natomiast w sztafecie 4x400 metrów zdobyła brązowy medal. Tym samym powtórzyła osiągnięcie sprzed dwóch lat, gdy również w tej konkurencji zajęła 3. miejsce w mistrzostwach Europy do lat 20 w szwedzkim Boras.

W Tallinnie sopocianka biegała wspólnie z: Natalią Wosztyl, Karoliną Łozowską Kingą Gacką. W finale Polki uzyskał 3:30.38. Wygrały Czeszki przed Francuzkami.

Warto dodać, że w tym sezonie letnim Formella poprawiła też rekord życiowy na 53.49, a w mistrzostwach Polski U-23 na 400 metrów zdobyła srebro.

Miejsca

Opinie (5)

• Brawo Gratulacje!

niedawno wioślarze teraz lekkoatleci czyli mamy duże talenty w Trójmieście
    teraz panowie i panie prezydenci stwórzcie im odpowiednie finansowanie a nie tylko w piłkę kasa

• 9 0

• (1)

Gratulacje.Mam nadzieję, że młodzi zawodnicy" nie odpłyną" z Trójmiasta jak wielu wcześniej. Np. Dobek, wcześniej Pyrek i wielu innych.