Trzeci tytuł gdyńskich "Buldogów"

18 czerwca 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Arka Rugby

Arka mistrzem Polski 2011. Od lewej: Łukasz Szostek, Marcin Malochwy, Sergo Kvernadze i Mariusz Motyl Arka mistrzem Polski 2011. Od lewej: Łukasz Szostek, Marcin Malochwy, Sergo Kvernadze i Mariusz Motyl

Rugbiści Arki zdobyli tytuł mistrzów Polski. Gdynianie w finale play-off pokonali na wyjeździe Budowlanych Łódź 34:22 (13:12), choć początkowo gra nie układała się dla nich zbyt dobrze, gdyż przegrywali 0:12. Aż 22 punkty zdobył Beka Tsiklauri, który poza świetnymi kopami zaskoczył rywali również dwiema świetnymi kontratakami. "Buldogi" na mistrzowski tron wrócili po sześcioletniej przerwie. Poprzednio podopieczni Macieja Stachury złote medale odbierali w 2004 i 2005 roku, co ciekawe też po zwycięskich meczach z łodzianami.

Królikowski, Bobryk, Grabski - Karpiński, Gabunia - Michał Mirosz, Grabowski, Ławski - Żórawski - Stępień - Kaniowski, Dułka, Łuczak, Hotowski - Kozakiewicz
Sędziowie: Michalik (Warszawa) oraz Michałkiewicz, Piotrowicz
Widzów: 5000
Ruszkiewicz, Wojaczek, Wilczuk - Skindel, Nowak - Łomakin, Kwiatkowski, P.Dąbrowski - Szostek - Tsiklauri - Gargasson, Podolski, Garkawy, Motyl - Kvernadze
  • 41' Stępień Zmiany Grodecki
  • 60' Grabowski Zmiany Skwarciak
  • 76' Grabski Zmiany Pepliński
  • 76' Łuczak Zmiany Szczukowski
  • 79' Mirosz Zmiany Stolarz
  • 79' Kaniowski Zmiany Szczepański
  • 80+2 Karpiński Zmiany Sachrajda
  • 41' Ruszkiewicz Zmiany Raszpunda
  • 61' Wojaczek Zmiany Bartkowiak
  • 66' Skindel Zmiany Zdunek
  • 71' Nowak Zmiany Głuszek
  • 71' Szostek Zmiany Krieczun
  • 75' Motyl Zmiany Malochwy
  • 79' Łomakin Zmiany Kałduński
  • 13' Ławski
  • 18' Dułka
  • 50' Grabowski
  • 80+1 Skwarciak
Punkty Punkty
  • 30' Tsiklauri
  • 43' Garkawyj
  • 58' Tsiklauri
  • 75' Kvernadze
  • 28' Tsiklauri
  • 40+2 Tsiklauri
  • 19' Łuczak
  • 31' Tsiklauri
  • 43' Tsikluari
  • 59' Tsiklauri
  • 75' Tsiklauri
  • 80' Raszpunda

Dla Budowlanych to dziewiąty finał play-off z rzędu. Odkąd wprowadzono ten system wyłaniania mistrza łodzianie zawsze grali w decydującym meczu. Dotychczas cztery razy wygrali i tyleż razy przegrali, przed rokiem pokonali po dramatycznym meczu i punktach w doliczonym czasie gry Lechię Gdańsk 19:16
Arka wystawiła identyczną "15" jak przed dwoma tygodniami w wygranym półfinale z Lechią, dla gdynian to piąty finał play-off. Dotychczas wygrali dwa w 2004 i w 2005 roku
w drużynie gospodarzy są trzy zmiany w stosunku do meczu półfinałowego, w drugiej linii młyna zagra Merab Gabunia, na skrzydle wystąpi grający na co dzień we Francji Krzysztof Hotowski, a Tomasz Stępień został przesunięty z pozycji obrońcy na "15"
na stadionie przy ul. Górniczej około pięciu tysięcy widzów
w rundzie zasadniczej Budowlani zajęli pierwsze, a Arka drugie miejsce, ale w bezpośrednich meczach obie drużyny wykorzystały atut własnego boiska, w Łodzi wygrali gospodarze 29:13, a w Gdyni triumfowali "Buldogi" 43:14
mecz rozpocznie się z kilkunastominutowym opóźnieniem względem zapowiadanej godziny 14.00
o 14:08 rugbiści wyszli do prezentacji, odegrany został hymn narodowy
1'
mecz rozpoczęła Arka, ze środka piłkę kopnął Tsiklauri
1'
Grabowski wywalczył karnego dla łodzian
2'
szczęście przy Arce, Stępień posłał piłkę z karnego tuż obok słupka, nadal 0:0
3'
tym razem karny dla Arki, bo Hotowski nie odłożył piłki, po tym gdy upadł na murawę
3'
odległość była zbyt daleko, aby kopać, dlatego gdynianie zagrali do autu
4'
źle rozegrany aut przez Arkę, gdynianie stracili piłkę, a następnie sędzia odgwizdał spalonego, karny dla łodzian
5'
znów Stępień nie trafił z karnego
5'
pomocy lekarskie wymaga filar gospodarzy - Królikowski
7'
znów Arka źle w aucie, tym razem był wrzut tendencyjny, czyli piłka nie trafiła w korytarz pomiędzy zawodników formacji autowej, młyn dla Budowlanych
8'
kolejny karny dla łodzian, po ataku z pozycji spalonej Łomakina, tym razem nie będzie próby kopa na słupy, bo jest zbyt daleko do słupów
9'
znów spalony Arki i karny dla Budowlanych, sędzia przesunął jeszcze akcje 10 metrów do przodu, bo gdynianie nie zdążyli się cofnąć
10'
tym razem łodzianie nie kopią, a wybrali grę młynem
10'
Arka obroniła się pięć metrów od własnego pola punktowego po akcji Mirosza
11'
pierwsza groźniejsza akcja Arki, gdynianie mają wrzut z aut około 20 metrów od pola punktowego przeciwnika
12'
Kvernadze próbował nogą przekopnąć piłkę na defensywą łodzian, ale nic z tego nie wyszło, bo jego koledzy nie zdążyli jej przejąć
5 punktów
13'
[5:0] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Ławski (BUDOWLANI), ładna akcja gospodarzy wykończona wejściem prawym skrzydłem
14'
nieudana próba z podwyższenia Stępnia, Budowlani prowadzą 5:0
15'
zasłużone prowadzenie gospodarzy, gdyż od pierwszej minuty mają oni inicjatywę
15'
gdynianie muszą przypomnieć sobie zalecenia trenera Stachury, który na naszych łamach instruował podopiecznych, że muszą grać w Łodzi odważnie
16'
po starciu z Gabunią pomocy lekarskiej wymaga Szostek, Łukasz musi odczuwać ból, gdyż rywal jest prawie dwukrotnie cięższy!
17'
nieporozumienie między Szostkiem a Tsiklaurim, po niedokładnym podaniu łącznika młyna piłki nie złapał Gruzin, będzie młyn dla łodzian
5 punktów
18'
[10:0] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Dułka (BUDOWLANI). Po rozegraniu młyna dyktowanego Ławski podał do środkowego, który mimo szarży gdynian poprawił rezultat na 10:0
2 punkty
19'
[12:0] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Łuczak (BUDOWLANI). Łodzianie zmienili kopacza i czwarta próba zdobycia punktów nogą przyniosła im powodzenie
20'
po faulu Gabuni będzie karny dla Arki, dobra pozycja do zdobycia trzech punktów
21'
Tsiklauri spudłował z około 30 metrów z karnego
22'
tym razem Grabowski nieprzepisowo zatrzymał Szostka, znów karny dla Arki, ale teraz o wiele dalej do celu
22'
nie ma pierwszych punktów dla Arki, nieudany kop Tsiklauriego
23'
dobrze zapowiadającą się akcję Arki przerwał Gabunia, od którego jak od ściany odbił się Wilczuk, a piłka wypadła mu z rąk
24'
znów pomocy medycznej potrzebuje Szostek
26'
indywidualna akcja Kvernadze pozwoliła gdynianom zbliżyć się do pola 22 metrów łodzian
27'
Kozakiewicz uratował Budowlanych przed stratą punktów, szarżując Gargassona
28'
karny dla Arki
3 punkty
28'
[12:3] Celny kop i Tsiklauri (ARKA) zdobywa 3 punkty. Zgodnie z powiedzeniem do trzech razy sztuka, trzeci karny dał "Buldogom" pierwsze punkty, pewny kop z około 25 metrów na wprost słupów
5 punktów
30'
[12:8] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Tsiklauri (ARKA). Kapitalna akcja gdynian, wyszli z własnego pola 22 punktów, Szostek zagrał do Tsikluariego, a Gruzin przebiegł pół boiska po "piątkę"!
2 punkty
31'
[12:10] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Tsiklauri (ARKA).
34'
Kvernadze pewnie wykopnął piłkę tuż sprzed własnego pola punktowego
34'
aut dla Budowlanych około 20 metrów od pola punktowego Arki
35'
akcja łodzian po formacji autowej przerwana, karny dla Arki 10 metrów od pola punktowego gdynian, będzie szansa na przeniesienie gry na połowę Budowlanych
37'
po faulu Stępnia, Tsikluari ze środka boiska kopnął piłkę z karnego w aut
38'
Arka wkopnęła piłkę na pole punktowe łodzian, Grabowski bronił się przyłożeniem obronnym, młyn dla Arki pięć metrów od celu
39'
niestety podanie do przodu zatrzymało akcję Arki, młyn dla łodzian
40'
Arka wywalczyła aut
40'
karny dla Arki, Hotowski faulował Gargassona około 7 metrów od własnego pola punktowego
40+1
jeśli Tsikluari wykorzysta karnego Arka zejdzie na przerwę z prowadzeniem
3 punkty
40+2
[12:13] Celny kop i Tsiklauri (ARKA) zdobywa 3 punkty.
40+2
po celnym kopie Tsiklauriego sędzia zakończył pierwszą połowę
ARKA PROWADZI 13:12. WSZYSTKIE PUNKTY DLA GDYNIAN ZDOBYŁ TSIKLAURI
40 minut dzieli gdynian od zdobycia trzeciego w historii klubu tytułu mistrza Polski, ponadto w klubowej kolekcji Buldogów są: pięć tytułów wicemistrzowskich oraz trzy brązowe medale
41'
drugą połowę rozpoczęli Budowlani, w obu drużynach po jednej zmianie
41'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Ruszkiewicz, w jego miejsce wchodzi Raszpunda.
41'
BUDOWLANI przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Stępień, w jego miejsce wchodzi Grodecki.
42'
Kozakiewicz broni się przyłożeniem obronnym, bo już był gotowy do zdobycia punktów Kvernadze, młyn dla Arki na pięciu metrach od celu
5 punktów
43'
[12:18] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Garkawyj (ARKA). Rewelacyjny początek drugiej połowy, akcja prawym skrzydłem, Garkawyj wymienił podanie z Motylem i przebił się na pole punktowe
2 punkty
43'
[12:20] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Tsikluari (ARKA), mimo że miał trudną pozycję do kopu
46'
aut dla łodzian 20 metrów od pola punktowego Arki
47'
piłkę zgubił Grabowski, przejął ją Kvernadze
47'
niestety piłkę też zgubił Kwiatkowski, aby nie przechwycili jej przeciwnicy Rafał wykopnął "jajo" w aut
48'
za zawalanie łodzian w przegrupowaniu karny dla Arki, tym samym gdynianie kopem przeniosą grę na połowę gospodarzy
49'
rzut tendencyjny Arki z autu, piłka dla łodzian, którzy rozpoczną od młyna
50'
Motyl powstrzymał w indywidualnej akcji Żórawskiego
5 punktów
50'
[17:20] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Grabowski (BUDOWLANI), niestety była kontynuacja akcji gospodarzy i punkty Ukraińca z trzeciej linii młyna gospodarzy
51'
Łuczak nie trafił z podwyższenia, Arka nadal prowadzi
53'
karny dla łodzian, bo Szostek nie odłożył piłkę, gdy przewrócił się na boisko
53'
Łuczak kopał z karnego z około 40 metrów, obok słupów, nie ma zmiany wyniku, Arka nadal prowadzi
54'
Szostek wykopnął piłkę w aut, niestety znów Łukasz potrzebuje pomocy medycznej, gdyż ponownie bez pardonu został zaatakowany
56'
teraz Darek Kukuła, masażysta Arki udziala pomocy Łomakinowi
5 punktów
58'
[17:25] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Tsiklauri (ARKA). Znów kapitalna akcja Gruzina, który przebiegł niemal pół boiska i zwodami minął dwóch rywali!
2 punkty
59'
[17:27] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Tsiklauri (ARKA). Beka ma na koncie już 22 punkty!!!
60'
BUDOWLANI przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Grabowski, w jego miejsce wchodzi Skwarciak.
61'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wojaczek, w jego miejsce wchodzi Bartkowiak.
61'
pomocy medycznej wymaga Tsiklauri, który ma problem z dłonią
63'
Podolski doskonałą szarżą wypchnął Łuczaka na aut
63'
po zejściu Wojaczka nastąpiła zmiana w ustawieniu Arki, Kwiatkowski przeszedł na pozycję młynarza, a Raszpunda gra w trzeciej linii
65'
dobra akcja Gabunii, kontynuacja Łuczaka, łodzianin został wypchnięty na aut, ale sędzia uznał, że szarża Szostka była zbyt wysoka
66'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza kontuzjowany Skindel, w jego miejsce wchodzi Zdunek.
67'
szybkie rozegranie piłki przez Bobryka zaskoczyło gdynian, karny dla łodzian
67'
Godecki w aut, wrzut dla łodzian tuż przy polu punktowym Arki
69'
łodzianie atakowali całą szerokością boiska, ale Arka dobrze przesuwała w obronie i zmusili Dułkę do błędu, który nie zdążył odłożyć piłki, gdy został sprowadzony na ziemię, karny dla gdynian
70'
Królikowski zgubił piłkę w nieźle zapowiadającej się akcji Budowlanych
71'
dwie zmiany w Arce
71'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nowak, w jego miejsce wchodzi Głuszek.
71'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Szostek, w jego miejsce wchodzi Krieczun.
73'
karny dla łodzian 10 metrów od celu, ale grają ręką, nie kopią, aby zdobyć pewne trzy punkty, gospodarze dążą do przyłożenia
73'
młyn na pięciu metrach dla Budowlanych
74'
Arka przejęła piłkę i wybiła ją na połowę łodzian
5 punktów
75'
[17:32] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Kvernadze (ARKA). Kapitalna kontra gdyńskiego obrońcy, przekopnął piłkę nad jednym rywalem, a drugiemu nie dał się zaszarżować i tym samym pobiegł po przyłożenie
2 punkty
75'
[17:34] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Tsiklauri (ARKA).
75'
Arka pięć minut od tytułu!!!
75'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Motyl, w jego miejsce wchodzi Malochwy.
76'
dwie zmiany w Budowlanych
76'
BUDOWLANI przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Grabski, w jego miejsce wchodzi Pepliński.
76'
BUDOWLANI przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Łuczak, w jego miejsce wchodzi Szczukowski.
78'
Arka znów doskonale broni się kilka metrów od własnego pola punktowego, piłka wypada z rąk Kaniowskiemu
79'
ostatnia zmiana w Arce, a w Budowlanych jeszcze dwie roszady w składzie
79'
BUDOWLANI przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mirosz, w jego miejsce wchodzi Stolarz.
79'
BUDOWLANI przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kaniowski, w jego miejsce wchodzi Szczepański.
79'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Łomakin, w jego miejsce wchodzi Kałduński.
80'
Arka kończyć będzie w osłabieniu po żółtej kartce Raszpundy
5 punktów
80+1
[22:34] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Skwarciak (BUDOWLANI).
80+1
Grodecki spudłował z podwyższenia
80+2
BUDOWLANI przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Karpiński, w jego miejsce wchodzi Sachrajda.