Trzecie zwycięstwo gdynian w Arenie

15 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Arka Gdynia obroniła tytuł sprzed roku. To trzeci tryumf w historii poznańskiego turnieju. Arka Gdynia obroniła tytuł sprzed roku. To trzeci tryumf w historii poznańskiego turnieju.

Arka po raz trzeci w historii zwyciężyła w turnieju halowym w poznańskiej Arenie. Gdyńscy piłkarze powtórzyli w Remes Cup sukcesy z 2009 i 2004 roku. Skład finału był identyczny jak na ostatnim turnieju. Żółto-niebiescy ponownie zwyciężyli Jagiellonię Białystok, tym razem 4:2 i zarobili 5 tysięcy złotych. W pokonanym polu pozostały także trzy najlepsze drużyny ekstraklasy Wisła Kraków, Legia Warszawa i Lech Poznań. Najlepszym piłkarzem turnieju został Bartosz Ława. Poniżej zapis bezpośredniej reprezentacji, którą przeprowadziliśmy z dzisiejszych zawodów

.

ARKA: Witowski - Sokołowski, Burkhardt, Czoska, Kowalski, Ulanowski, Ława, Budziński, Ljubenow, Sakaliew, Mawaye oraz Bledzewski.

Przed rokiem Arka w grupie pokonała ówczesnych obrońców tytułu Gwiazdy Ligi 1:0 oraz Wartę Poznań 2:0, a w finale rozbiła Jagiellonię Białystok 4:1. Tytuł króla strzelców zdobył Bartosz Ława, a najlepszym bramkarzem został Norbert Witkowski. Obok nich jeszcze tylko Łukasz Kowalski występował w Arenie przed rokiem.

Ale warto przypomnieć, że bez względu na skład Arka dobrze czuła się w tym turnieju. W W 2004 roku gdynianie sięgnęli po pierwsze miejsce po pokonaniu Widzewa Łódź 2:0 w karnych (2:2 w regulaminowym czasie), a rok później zajęli drugą pozycję, gdyż ulegli rewelacyjnej wówczas Unii Janikowo 2:3.

Turniej rozgrywany był z bandami. Jednocześnie drużyna mogła wystawić czterech piłkarzy w polu oraz bramkarza. Zmiany były lotne. Mecze eliminacyjne trwały 12 minut bez przerwy. W grupie każdy grał z każdym. Natomiast spotkania o ustalenie końcowej kolejności liczyły po kwadransie.

Ta przykrość spotkała mistrza i wicemistrza Polski, choć w obu drużynach nie zabrakło znanych piłkarzy. Wisła wystawiła m.in. Piotra Ćwielonga, Tomasa Jirsaka, Wojciech Łobodziński czy Senegalczyka Issę Ba, a Legię reprezentowali m.in. Jakub Rzeźniczak, Miroslav Radović, Wojciech Szala, Marcin Komorowski, Ariel Borysiuk czy Sebastian Szałachowski.

Po eliminacjach były występy cheerleaders oraz pokaz futbolu amerykańskiego. Zwycięzcy eliminacji weszli do finału, zespoły z drugim miejsc grały o trzecią pozycję w końcowej klasyfikacji, a najsłabsi w eliminacjach o piątą lokatę.

Wyniki eliminacji:

GRUPA A:
Arka Gdynia - Górnik Zabrze 2:0

Bramki: Burkhardt, Ljubenow

Arka na żółto-niebiesko, a naprzeciwko nich Górnik na biało. Co ciekawe dwa pierwsze spotkania wygrały właśnie zespoły w takich trykotach.
W bramce zaczął Witkowski, a w polu Ława, Ljubenow, Sokołowski i Kowalski. Na trybunach na początku gry głośny doping "Arka Gdynia".
Arka objęła prowadzenie po strzale Filipa Burkhardta w 3. minucie! Piłka zanim wpadła do siatki odbiła się jeszcze od słupka. Blisko podwyższenia rezultatu był Czoska. Niewiele zabrakło do podwyższenia także Budzińskiemu, który w połowie meczu popisał się technicznym strzałem. W Arce na boisku zaprezentowali się już wszyscy zawodnicy z wyjątkiem Bledzewskiego. Kameruńczyk Mawaye też próbował strzelać, ale został zablokowany.
Wreszcie w 9. minucie Lubomir Ljubenow podwyższył na 2:0, przerzucając piłkę nad bramkarzem, a asystę zaliczył Burkhardt.

Arka Gdynia - Wisła Kraków 1:1
Ława - Rado

Arka znalazła się w komfortowej sytuacji. Gdynianie mogli przegrać jedną bramką, a i tak byliby w finale. Trener Pasieka postawił na ten sam skład, który rozpoczął pierwsze spotkanie. Kapitalny strzał Kowalskiego, ale i świetna interwencja Jarosińskiego.
Prowadzenie dla Arki zdobył w 3. minucie Bartosz Ława. W odpowiedzi Witkowski broni strzał Łobodzińskiego, a dobitka Jirsaka była niecelna. Dobra kontra Arki 2 na 1, ale zakończona niecelnym strzałem Burkhardta. Na rozpoczęcie ostatniej minuty pojedynku wynik na 1:1 ustalił Artur Rado.
Wynik ten oznaczał finał dla Arki i ostatniej miejsce w grupie Wisły.

Ława, Ulanowski, Sakaliew, Czoska - Bruno, Grosicki

Dobrym omenem przed finałem dla żółto-niebieskich były wyniki wcześniejszych spotkań, bo drużyny z grupy gdyńskiej wygrały swoje spotkania o miejsca. Trener Pasieka postawił na tych samych piłkarzy, którzy rozpoczynali poprzednie mecze: Witkowski - Kowalski, Sokołowski, Ława, Ljubenow. Jagiellonia odpowiedziała składem Sandomierski - Lato, Frankowski, Grosicki, Hermes.
Jako pierwszy strzelał Sokołowski, ale bramkarz rywali nie dał się pokonać. Drugie zaś uderzenie Tomka minęło słupek. Już po dwóch minutach żółto-niebiescy rozpoczęli zmieniać skład. Sandomierski nie dał się pokonać Ulanowskiemu. W odpowiedzi doskonale broni Witkowski uderzenie Groscikiego. Chwilę później bliski szczęścia był Burkhardt, ale piłka przeszła tuż nad poprzeczką.
Witkowski broni w sytuacji sam na sam! Niestety, w 6. minucie rywale obejmują prowadzenie po strzale Bruno, któremu piłkę wyłożył zbyt krótkim wybiciem z narożnika... Sokołowski. Jagiellonia zaczęła przeważać. Witkowski dwa razy z rzędu broni strzały Frankowskiego. Sam na sam z Sandomierskim był Mawaye, ale Kameruńczyk strzelił wprost w bramkarza.
Mimo to trener Probierz wymienił golkipera. Gikiewicza pokonał Ława po uderzeniu z dystansu w 11. minucie! Drugiego gola mógł strzelił Sokołowski, ale tym razem Gikiewicz dobrze obronił.
Arka objęła prowadzenie w 12. minucie. Z daleka uderzył Dariusz Ulanowski. Piłka po rykoszecie wpadła do siatki. Kilkanaście sekund później na 3:1 podwyższył Stojko Sakaliew.
Na dwie minuty przed końcem kontaktową bramkę zdobył Grosicki, który tym samym zapewnił sobie tytuł króla strzelców z czterema golami. Na 4:2 trafił Paweł Czoska, który skierował piłkę do pustej bramki po akcji Ławy w 14. minucie.
Na ostatnie sekundy trener Probierz wycofał bramkarza, ale wynik nie uległ już zmianie. Arka wygrała po raz trzeci w historii poznańskich rozgrywek!

GRUPA B: Lech, Jagiellonia, Legia

niby czemu arka jest wielkimi literami? co to ma znaczyc?