1. mecz ćwierćfinału dla piłkarek Vistalu

4 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 19:47 (4 kwietnia 2016)
To Emilia Galińska w dużej mierze zadbała o to, że Vistal na rewanż do Lubina pojedzie z trzybramkową zaliczką. To Emilia Galińska w dużej mierze zadbała o to, że Vistal na rewanż do Lubina pojedzie z trzybramkową zaliczką.

Piłkarki ręczne Vistalu Gdynia prowadziły od początku do końca w pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off. Podopieczne Pawła Tetelewskiego pokonały na własnym parkiecie Metraco Zagłębie Lubin 31:28 (15:13). Bohaterką w miejscowych szeregach była Emilia Galińska, która zdobyła 9 bramek. Rewanż odbędzie się 10 kwietnia o godzinie 17 na parkiecie rywalek. Do strefy medalowej awansuje drużyna lepsza w dwumeczu.

VISTAL: Gapska, Kordowiecka - Łabuda 1, Janiszewska 2, Urbaniak 2, Galińska 9, Kobylińska 6, Kozłowska 2, Kulwińska 4, Tasić, Matieli 4, Zych, Gutkowska 1

METRACO ZAGŁĘBIE: Wąż, Chojnacka - Lalewicz, Załęczna 9, Premović 5, Obrusiewicz 3, Milojević 1, Semeniuk-Olchawa 2, Paluch 1, Jochymek 6, Walczak 1, Grzyb

Vistal bardzo dobrze wszedł w mecz. Rejestr bramkowy otworzyła Patrycja Kulwińska, w 4. minucie po rzucie Emilii Galińskiej było 4:2, w w 7. po kolejnym trafieniu tej gdyńskiej rozgrywającej już 6:3. Przyjezdne miały kłopoty w ataku z agresywną, wysuniętą defensywą gdynianek. Bożena Karkut nie była też zadowolona z postawy Moniki Wąż. Przy tym wyniku zdecydowała się na zmianę bramkarki.

Jednak niewiele to pomogło. Na początku 11. minuty trenera Zagłębia musiała przerwać grę, gdyż jej podopieczne nadziały się na kontry: Kulwińskiej i Gabrieli Urbaniak. Miejscowe odskoczyły na 8:4.

Na koniec inauguracyjnego kwadransa Vistal mógł zagrać w liczebnej przewadze po karze dla Joanny Obrusiewicz. Na rzut na 11:6 wyprowadzona została Urbaniak, ale w sytuacji sam na sam z bramkarką przekroczyła linię 6. metra.

W 17. minucie Gapska nie dała się pokonać z karnego Sanji Premović. W 20. minucie lubinianki znów musiałby bronić się 6 na 7, gdyż przy rzucie Kobylińską faulowała Aleksandra Paluch i za to przewinienie otrzymała wykluczenie. Jednak Vistalowi nie udało się powiększyć przewagi.

Natomiast przy 13:9 gospodynie po raz pierwszy tego dnia sprawdziły się w osłabieniu po karze Joanny Kozłowskiej. Gdy po minucie takiej gry straciła bramkę po karnym Kai Załęcznej, trener Paweł Tetelewski poprosił o przerwę. Zalecił wariant z "lotną bramkarką". Na niewiele się to zdało. Jovana Milojević po kontrze zmniejszyła straty przyjezdnych do dwóch trafień (13:11).

W 29. minucie Zagłębie mogło zdobyć kontaktową bramkę, ale ta akcja została przerwana po rzadko spotykanym błędzie. Skrzydłowa lubińska wybiegła za linii boczną boiska. Końcowy wynik pierwszej połowy na 15:13 ustaliła Galińska.

W przerwie władze Gdyni na czele z wiceprezydentem Markiem Stępą uhonorowały gdyńskie juniorki starsze, które pod wodzą Agnieszki Truszyńskiej zdobyły brązowy medal mistrzostw Polski.

GDYŃSKIE JUNIORKI NA PODIUM MISTRZOSTW POLSKI W CHORZOWIE. TUTAJ WYNIKI TURNIEJU FINAŁOWEGO

Juniorki starsze Vistalu, które zdobyły brązowy medal w mistrzostwach Polski do lat 19. Juniorki starsze Vistalu, które zdobyły brązowy medal w mistrzostwach Polski do lat 19.
Na drugą połowę Vistal wyszedł aż z trzema zmianami w "7", rotując na obu skrzydłach oraz między słupkami. Jednak to bramki Galińskiej pozwoliły Vistalowi utrzymywać przewagę do 17:15. Po przeciwnej stronie szybko po zmianie strony trzy bramki zdobyła Załęczna, ale rzucała także karne.

W 39. minucie luźniej zrobiło się na parkiecie, gdyż na ławkę kar odesłano: Kobylińską i Premović. W tym okresie bramki tych zawodniczek, które po przerwie weszły na skrzydła: Anety ŁabudyKingi Gutkowskiej pozwoliły Vistalowi odskoczyć na 21:18.

Na kwadrans przed końcem po kolejnej kapitalnej akcji Galińskiej gdynianki objęły prowadzenie 23:19, a w dodatku Emilia na ławkę kar odesłała Karolinę Semeniuk-Olchawę. Trenerka Zagłębia wzięła czas, a także posłała na parkiet Kingę Grzyb. Dla byłej reprezentacyjnej skrzydłowej był to pierwszy mecz ligowy od wielu miesięcy, po operacji i rehabilitacji kolana.

Zagłębie do walki przywróciły dwie bramki Obrusiewicz, po których zrobiło się 24:22. Na ławkę kar powędrowała jednak Grzyb, a Kobylińska i Patricia Matieli przywróciły różnicę 4 trafień (26:22).

W 53. minucie Vistal zupełnie się pogubił. Przy karze Matieli dał się zaskoczył Jochymek, a po chwili Załęczna po przechwycie rzucała na pustą bramkę, gdyż Vistal znów zagrał wariant z "lotną bramkarką". Zrobiło się tylko 26:25.

Nową szansę gdyniankom dała Mateli. Rzuciła na 28:26, odesłała na ławkę kar Paluch, a po chwili wywalczyła jeszcze karnego. Niestety, rzutu z siedmiu metrów nie wykorzystała Kobylińska, która posłała piłkę w poprzeczkę.

W końcówce zresztą dominowały nerwy. Myliły się także inne zawodniczki, jak w pojedynku sam na sam z bramkarką najskuteczniejsza w szeregach gości Załęczna.

Na 35 sekund przed końcem zrobiło się gorąco przy stoliku sędziowskiej. Po przechwycie z kontrą ruszyła Kulwińska. Arbitrze przerwali grę, bo zobaczyli, że trener Karkut położyła tabliczkę sygnalizując czas. Ale takie prawo szkoleniowiec ma tylko wtedy, gdy jego drużyna jest przy piłce.

To zachowanie zostało uznane za niesportowe i został przyznany karny dla Vistalu. Na 31:28 rzuciła Galińska. Zdenerwowana Karkut rzuciła zieloną tabliczką na stolik sędziów. Tym razem dano jej czas, ale i 2 minuty kary!

Do ostatniej syreny wynik już nie uległ zmianie, choć i Vistal kończył w "6" po wykluczeniu Galińskiej. Na pewno jednak ta kara nie powinna pozbawić Emilii dla najlepszej zawodniczki w Vistalu. A tę nagrodę przyznano Matieli. W Zagłębiu z kolei powędrowała do Załęcznej, która podobnie jak rozgrywająca gospodyń zdobyła 9 bramek.

10 kwietnia w Lubinie Vistal będzie miał do obronienia 3 trafienia różnicy. Przypomnijmy, że do półfinałów awansuje drużyna lepsza w dwumeczu. Gdyby Zagłębie w rewanżu wygrało 3 bramkami, to wówczas zdecyduje większa liczba bramek zdobytych na wyjeździe. W przypadku wyniku identycznego jak w Gdyni, ale na korzyść rywalek, zarządzona zostanie dogrywka, potem kolejna, a gdyby i wówczas nie było rozstrzygnięcia będą karne.