Tałach wygrała zawody Pucharu Europy

29 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Karolina Tałach (niebieska judoga) wygrała zawody Pucharu Europy. Karolina Tałach (niebieska judoga) wygrała zawody Pucharu Europy.

Październik był udany w cyklu Pucharu Europy dla gdańskich judoczek. Karolina Tałach (Wybrzeże) w kategorii do 63 kilogramy wygrała turniej w szwedzkim Lund. Natomiast Aleksandra Jabłońska była druga do 70 kg, a  Magdalena Miller (obie AZS AWFiS) trzecia do 57 kg w fińskim Tampere.

Karolina Tałach potwierdziła dobrą formę. Po zdobyciu tytułu drużynowej wicemistrzyni świata w Kazachstanie oraz drużynowej wicemistrzyni i indywidualnego brązowego medalu w Światowych Igrzyskach Wojskowych w Korei Południowej z powodzeniem startuje na europejskich tatami.

MEDALE DLA TRZECH GDAŃSKICH JUDOCZEK W IGRZYSKACH WOJSKOWYCH

W szwedzkim Lund judoczka Wybrzeża po raz pierwszy w karierze wygrała turniej z cyklu Pucharu Europy. Gdańszczanka w grupie pokonała: Celine Flury (Szwajcaria) i Bar Farinę (Izrael). W półfinale rozprawiła się z rodaczką tej drugiej, Paz Liebel, a w finale wygrała z Clementine Louchez (Francja).

GDAŃSKIE JUDOCZKI ZDOBYŁY Z REPREZENTACJĄ POLSKI TYTUŁ WICEMISTRZYŃ ŚWIATA

Aleksandra Jabłońska (niebieska judoga) zajęła 2. miejsce w Tampere. Aleksandra Jabłońska (niebieska judoga) zajęła 2. miejsce w Tampere.
W Tampere, również w zawodach Pucharu Europy sukcesy święciły judoczki AZS AWFiS Gdańsk. Aleksandra Jabłońska przypomniała się po przerwie spowodowanej kontuzją, której nabawiła się w marcu podczas tej samej rangi turnieju w Sarajewie.

Akademiczka miejsce w finale kategorii do 70 kg zapewniła sobie po wygranych nad: Carolą Paissoni (Włochy) i Liną Materne (Szwecja). W pojedynku o 1. miejsce przegrała przed czasem z Renaldą Gedutyte (Litwa). Jednak nie narzekała, gdyż to jej pierwszy medal w Pucharze Europy.

CZTERY GDAŃSZCZANKI NA PODIUM TURNIEJU PE W BRATYSŁAWIE

Natomiast po raz drugi tej jesieni na podium stanęła Magdalena Miller. Po wrześniowym srebrze z Bratysławy tym razem w kategorii do 57 kg zdobyła brąz. W Tampere gdańszczanka pokonała Synne Anderssen (Norwegia) i Ait Mahrez Ouardę (Francja), a jedynej porażki doznała w półfinale, uznając wyższość Anni Ikali (Finlandia).

POGORZELEC PRAWIE PEWNA STARTU NA IGRZYSKACH W RIO

W najbliższy weekend w Abu Zabi odbędzie się znacznie wyżej punktowany w kwalifikacjach olimpijskich turniej z cyklu Grand Prix. W reprezentacji znalazła się m.in. Katarzyna Furmanek (AZS AWFiS). Gdańszczanka, jeśli poważnie myśli o awansie na igrzyska do Rio de Janeiro, musi się spisać lepiej niż w tego typu zawodach na początku miesiąca w Taszkiencie. w Uzbekistanie poprzestała na jednej wygranej walce.

Co prawda tydzień później akademiczka zajęła 5. miejsce podczas zawodów Pucharu Świata w Lizbonie, ale w rankingu olimpijskim kategorii +78 kg zajmuje dopiero 31. miejsce z dorobkiem 253 punktów. Od ostatniej pozycji dla Europejek, która obecnie dawałaby awans dzieli gdańszczankę tylko pięć pozycji, ale aż 134 punkty. Taką stratę ma do 26. na liście Sarah Adlington (W.Brytania).

Przypomnijmy, że na razie jedyną gdańską judoczką, która już być może niemal pewna startu na przyszłorocznych igrzyskach jest Daria Pogorzelec w kategorii do 78 kg. W rankingu jest 13 z dorobkiem 814 punktów. Pierwsza Europejka, która obecnie nie ma kwalifikacji w tej wadze, traci do Polki blisko 500 punktów. Jest nią Rosjanka Anastasija Dmitriewa (338).

TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ O ZASADACH KWALIFIKACJI OLIMPIJSKICH

W trójmiejskim judo w ostatnich latach panowie znaleźli się w cieniu pań, ale i oni czasami przypominają o sobie dobrymi startami. W Lund Damian Nasiadko wykorzystał niezbyt liczną obsadę najcięższej kategorii (+100 kg). Zawodnik Wybrzeża zajął 2. miejsce po wygraniu już jednego pojedynku. Gdańszczanin pokonał Brahima El Yakoubiego. W finale uległ Matthieu Thorelowi (obaj Francja).