Wójcik mistrzem świata w windsurfingu

14 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Żeglarski 53. Trofeo Princesa Sofia w żeglarstwie. Paweł Tarnowski wygrał na Majorce
Maksymilian Wójcik piąty tytuł mistrza świata w windsurfingowej klasie Raceboard świętował w SKŻ Ergo Hestia Sopot, czyli w klubie, którego jest zawodnikiem. Maksymilian Wójcik piąty tytuł mistrza świata w windsurfingowej klasie Raceboard świętował w SKŻ Ergo Hestia Sopot, czyli w klubie, którego jest zawodnikiem.

Maksymilia Wójcik po rocznej przerwie wrócił na tron windsurfingowej klasy Raceboard. W tym sezonie ma jeszcze jeden cel. Start na dystansie pełnego Iron Man w... triathlonie. Na razie 31-letni deskarz SKŻ Ergo Hestia świętował w Sopocie piąty tytuł mistrza świata. W pokonanym polu pozostawił 69 rywali z 13 państw. Przedstawiciele gospodarzy wywalczyli jeszcze dwa medale. Po srebro sięgnął Piotr Nowacki, a po brąz Krystyna Sołtyka. P

Maksymilia Wójcik szerszej publiczności dał się poznać w 2013 roku, gdy jako pierwszy przedstawiciel windsurfingu pokonał Bałtyk. Trasę z Karlskrony do Gdyni na desce z żagle przepłynął w 22 godziny.

Na sportowej arenie przedstawiciel sportowej rodziny Wójcików (żeglarstwem zajmują się lub zajmowali jego rodzice oraz rodzeństwo) nie przebił się w olimpijskich specjalnościach przez Przemysława Miarczyńskiego i Piotra Myszkę, ale znalazł klasę, w której jest niekwestionowanym hegemonem.

PIERWSZY CZŁOWIEK, KTÓRY NA DESCE POKONAŁ BAŁTYK

W Raceboardzie Wójcik już po raz piąty został mistrzem świata. Tytuł 31-latkowy smakował tym bardziej, gdyż został wywalczony na sopockim akwenie, na którym spędził wiele tysięcy treningowych godzin, gdyż jest zawodnikiem SKŻ Ergo Hestia. Na tron popularny Max powrócił po rocznej przerwie. Przed rokiem w globalnym championacie zdobył "tylko" brąz.

- To były bardzo długie regaty. Wszyscy są zmęczeni - tak podsumował 5-dniową rywalizację, w której rozegrano 14 wyścigów jej zwycięzca.

Wójcik w stawce 70 deskarzy z 13 państw był niekwestionowanym hegemonem. Wygrał 13 wyścigów. Tylko raz, w 10. starcie nie osiągnął mety jako pierwszy! Wówczas był czwarty. Ten wynik, zresztą podobnie jak jedno 1. miejsce, nie liczył się do klasyfikacji końcowej. Zgodnie z regulaminem każdemu startującemu anulowano dwa najsłabsze rezultaty.

- Mimo, iż wygrałem większość wyścigów, nie było łatwo. Jestem szczęśliwy. Dwa tygodnie temu wziąłem ślub, i muszę przyznać, że w tym stanie także lepiej mi się żegluje - dodał Wójcik.

W rywalizacji mężczyzn Polska i SKŻ wygrali dubletem. Srebro wywalczył Piotr Nowacki. 24-latek od początku regat był wiceliderem i z wyścigu na wyścig powiększał przewagę nad pilnującym brązu Danielem Blinnikką. Od Fina sopocianin osiągnął blisko dwukrotnie lepszy końcowy rezultat punktowy.

Na 8. miejscu mistrzostwa ukończył Jan Maszkiewicz. On szanse na medal pogrzebał w trzech wyścigach, między 10. a 12., gdy żeglował poza czołową "30", a jednego z nich nie ukończył. W pozostałych biegach regularnie plasował się między 3 a 8 miejscem.

- W trakcie mistrzostw panowały różne warunki. Wiało też od brzegu, co powodowało bardzo duże i zaskakujące zmiany kierunku wiatru. W wyścigach nie prowadziłem od startu do mety. Na górną boję wchodziłem na ogół w pierwszej dziesiątce, a dopiero na kursach pełnych nadrabiałem wychodziłem na czoło. Byłem bardzo dobrze przygotowany fizycznie. Jestem bowiem w trakcie przygotowań do wrześniowego startu w zawodach triathlonowych na pełnym dystansie Iron Man - podsumował Wójcik.