Wiadomości

Wójcik mistrzem świata w windsurfingu

Sopocki Klub Żeglarski

Maksymilian Wójcik piąty tytuł mistrza świata w windsurfingowej klasie Raceboard świętował w SKŻ Ergo Hestia Sopot, czyli w klubie, którego jest zawodnikiem.
Maksymilian Wójcik piąty tytuł mistrza świata w windsurfingowej klasie Raceboard świętował w SKŻ Ergo Hestia Sopot, czyli w klubie, którego jest zawodnikiem. fot. mat. prasowe SKŻ Ergo Hestia

Maksymilia Wójcik po rocznej przerwie wrócił na tron windsurfingowej klasy Raceboard. W tym sezonie ma jeszcze jeden cel. Start na dystansie pełnego Iron Man w... triathlonie. Na razie 31-letni deskarz SKŻ Ergo Hestia świętował w Sopocie piąty tytuł mistrza świata. W pokonanym polu pozostawił 69 rywali z 13 państw. Przedstawiciele gospodarzy wywalczyli jeszcze dwa medale. Po srebro sięgnął Piotr Nowacki, a po brąz Krystyna Sołtyka. PMaksymilia Wójcik szerszej publiczności dał się poznać w 2013 roku, gdy jako pierwszy przedstawiciel windsurfingu pokonał Bałtyk. Trasę z Karlskrony do Gdyni na desce z żagle przepłynął w 22 godziny.

Na sportowej arenie przedstawiciel sportowej rodziny Wójcików (żeglarstwem zajmują się lub zajmowali jego rodzice oraz rodzeństwo) nie przebił się w olimpijskich specjalnościach przez Przemysława Miarczyńskiego i Piotra Myszkę, ale znalazł klasę, w której jest niekwestionowanym hegemonem.

PIERWSZY CZŁOWIEK, KTÓRY NA DESCE POKONAŁ BAŁTYK

W Raceboardzie Wójcik już po raz piąty został mistrzem świata. Tytuł 31-latkowy smakował tym bardziej, gdyż został wywalczony na sopockim akwenie, na którym spędził wiele tysięcy treningowych godzin, gdyż jest zawodnikiem SKŻ Ergo Hestia. Na tron popularny Max powrócił po rocznej przerwie. Przed rokiem w globalnym championacie zdobył "tylko" brąz.

- To były bardzo długie regaty. Wszyscy są zmęczeni - tak podsumował 5-dniową rywalizację, w której rozegrano 14 wyścigów jej zwycięzca.

Wójcik w stawce 70 deskarzy z 13 państw był niekwestionowanym hegemonem. Wygrał 13 wyścigów. Tylko raz, w 10. starcie nie osiągnął mety jako pierwszy! Wówczas był czwarty. Ten wynik, zresztą podobnie jak jedno 1. miejsce, nie liczył się do klasyfikacji końcowej. Zgodnie z regulaminem każdemu startującemu anulowano dwa najsłabsze rezultaty.

- Mimo, iż wygrałem większość wyścigów, nie było łatwo. Jestem szczęśliwy. Dwa tygodnie temu wziąłem ślub, i muszę przyznać, że w tym stanie także lepiej mi się żegluje - dodał Wójcik.

W rywalizacji mężczyzn Polska i SKŻ wygrali dubletem. Srebro wywalczył Piotr Nowacki. 24-latek od początku regat był wiceliderem i z wyścigu na wyścig powiększał przewagę nad pilnującym brązu Danielem Blinnikką. Od Fina sopocianin osiągnął blisko dwukrotnie lepszy końcowy rezultat punktowy.

Na 8. miejscu mistrzostwa ukończył Jan Maszkiewicz. On szanse na medal pogrzebał w trzech wyścigach, między 10. a 12., gdy żeglował poza czołową "30", a jednego z nich nie ukończył. W pozostałych biegach regularnie plasował się między 3 a 8 miejscem.

- W trakcie mistrzostw panowały różne warunki. Wiało też od brzegu, co powodowało bardzo duże i zaskakujące zmiany kierunku wiatru. W wyścigach nie prowadziłem od startu do mety. Na górną boję wchodziłem na ogół w pierwszej dziesiątce, a dopiero na kursach pełnych nadrabiałem wychodziłem na czoło. Byłem bardzo dobrze przygotowany fizycznie. Jestem bowiem w trakcie przygotowań do wrześniowego startu w zawodach triathlonowych na pełnym dystansie Iron Man - podsumował Wójcik.

MEDALIŚCI MISTRZOSTW ŚWIATA KLASY RACEBOARD MĘŻCZYZN
1. Maksymilia Wójcik 12 punktów
2. Piotr Nowacki 37
3. Daniel Blinnikka (Finlandia) 62
---------------------
8. Jan Maszkiewicz 85
12. Michał Pietrosiuk 145

TUTAJ WYNIKI WSZYSTKICH STARTUJĄCYCH


O tym że żeglarstwo to sport, który z powodzeniem mogą uprawiać całe rodziny, świadczy nie tylko przykład klanu Wójcików, ale także fińska familia Blinnikka. W Sopocie wystartował: ojciec Juha (10. w końcowej klasyfikacji), jego dwóch synów i córka. Do domu zabrali dwa medale. Wspomniany Daniel sięgnął po brąz, a jeszcze lepiej poszło Aleksandrze. Została ona wicemistrzynią świat.

10 pań z 6 państw, które stawiły się na mistrzostwach, również rywalizowało w 14 wyścigach. Najlepszą okazała się jedna z najstarszych w stawce. Blisko 50-letnia Ilona Grinberga w drodze po złoto wygrała aż 10 biegów.

Z Polek najlepsza okazała się o rok młodsza od triumfatorki Krystyna Sołtyka. Startująca w barwach sopockiego klubu deskarka w walce o brąz pokonała rywalki młodsze o ćwierć wieku od niej.

CZOŁÓWKA PO SZEŚCIU WYŚCIGACH MISTRZOSTW ŚWIATA KLASY RACEBOARD Kobiet
1. Ilona Grinberga (Łotwa) 14 punktów
2. Aleksandra Blinnikka (Finlandia) 22
3. Krystyna Sołtyka 41
--------------------
7. Maria Jopyk-Misiak 74
10. Grażyna Marciniak 115

TUTAJ WYNIKI WSZYSTKICH STARTUJĄCYCH

Opinie (3) 2 zablokowane

 • Brawo!!!

  • 10 0

 • Brawo klub brawo komandor.

  Gratulacje dla komandora Hlavatego tylko dzięki niemu klub ma takie wyniki, super zarząd, po prostu brawo Panie Piotrze.

  • 5 2

 • Brawo Maks.

  Mistrz mistrz tylko mistrz ;-)

  • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane