Wioślarze AWFiS w czołówce ME

1 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Razem z czwórka podwójną Mateusz Biskup z AZS AWFiS Gdańsk był bliski medalu mistrzostw Europy. Razem z czwórka podwójną Mateusz Biskup z AZS AWFiS Gdańsk był bliski medalu mistrzostw Europy.

Sześciu wioślarzy AZS AWFiS Gdańsk wystartowało w mistrzostwach Europy, które odbyły się w Poznaniu. Najwyższe miejsce udało się wywalczyć Mateuszowi Biskupowi, który wraz z czwórką podwójną uplasował się tuż za podium, czyli na czwartym. Ogólnie biało-czerwoni zdobyli podczas tej imprezy trzy medale - wszystkie w kategoriach kobiet. Nasze reprezentantki wywalczyły złoto i dwa brązy.

W rywalizacji mężczyzn najbardziej liczono na medal właśnie czwórki podwójnej. Ta, występująca podczas mistrzostw Europy w składzie: Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk), Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń), Dariusz Radosz (RTW LOTTO Bydgostia), Wiktor Chabel (Posnania Poznań) typowana jest na następców "dominatorów". Tak nazywano czwórkę podwójną, w której znajdował się m.in. wioślarz AZS AWFiS, Adam Korol. Razem z kolegami zdominowali tę konkurencję w latach 2005-2009 zdobywając m.in. cztery złote medale mistrzostw świata oraz złoto olimpijskie w Pekinie.

GDAŃSCY WIOŚLARZE NA PODIUM PUCHARU ŚWIATA

Nowa czwórka podwójna dotarła do finału mistrzostw Europy. W nim musiała jednak uznać wyższość Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Z czasem 5.48,37 stracili półtorej sekundy do podium.

- Wygraliśmy bieg eliminacyjny, ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że Anglików, Rosjan czy Ukraińców możemy zaskoczyć najwyżej raz. Z drugiej strony miło było obserwować jak walczyli z najsilniejszymi osadami. Przed mistrzostwami typowałem czwarte, piąte miejsce, ale nie spodziewałem się, że Niemcy będą na końcu - komentuje dla strony PZTW Aleksander Wojciechowski, trener osady.

Cała gdańska była dwójka bez sternika wagi lekkiej. W niej popłynęli Bartosz PszczółkowskiPatryk Pszczółkowski. W starcie finałowym zajęli szóste miejsce meldując się na mecie z czasem 6.43,98. Do trzecich na mecie Niemców (Jonas Kilthau, Sven Kessler) stracili niemal 10 sekund. Wygrali Brytyjczycy przed Francuzami.

Dwóch wioślarzy AZS AWFiS wystartowało także w czwórce bez sternika wagi lekkiej. Jej skład to: Miłosz Bernatajtys (RTW LOTTO Bydgostia), Rafał Serwiak (AZS AWFiS Gdańsk), Dawid Kamiński (AZS AWFiS Gdańsk), Mateusz Drab (AZS AWF Gorzów Wlkp.). Niestety w tym wypadku zagania zakończyły się na 4. miejsce, ale w finale B. A to dało w klasyfikacji generalnej 10. pozycje.

ZOBACZ WYNIKI WIOŚLARSKICH MISTRZOSTW EUROPY 2015

Natomiast w finale C popłynęła dwójka podwójna wagi lekkiej: Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica). W nim zajęła 2. pozycję, co w klasyfikacji końcowej dało 14. miejsce.

Biało-czerwoni zdobyli w Poznaniu trzy medale. Wszystkie zawdzięczamy kobiecym osadom. Na najwyższym stopniu podium stanęły: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (obie RTW LOTTO Bydgostia) w dwójce podwójnej.

Dwa brązowe medale zdobyły - czwórka podwójna, w składzie: Joanna Leszczyńska (WTW Warszawa), Monika Ciaciuch (RTW LOTTO Bydgostia), Maria Springwald (AZS AWF Kraków), Agnieszka Kobus (AZS AWF Warszawa) oraz dwójka podwójna wagi lekkiej: Weronika Deresz i Joanna Dorociak (obie WTW Warszawa).

Opinie (4)

• (1)

No i brawo. Choć ja świecie dojdzie tyle mocnych osad, że będzie ciężko o dobre wyniki.

• 2 0

• Zależy w jakiej konkurencji. W 4xMA rządzi Europa.

• 2 0

• (1)

Będzie jeszcze lepiej...

• 1 0

• Gratulujemy... najważniejsze jednak Mistrzostwa Świata i zdobycie kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie. 3-mamy kciuki za naszych wszystkich sportowców.