Wielkanoc na planszy. Medale w mistrzostwach świata juniorów i kadetów w szermierce

Jacek Główczyński
10 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (2)
Polskie florecistki czwartą drużyną świata juniorek. W środku na zdjęciu zawodniczki z Gdańska: Amelia Olszewska i Malwina Kołodziejczyk. Polskie florecistki czwartą drużyną świata juniorek. W środku na zdjęciu zawodniczki z Gdańska: Amelia Olszewska i Malwina Kołodziejczyk.

Wielkanoc na planszy to tradycja w tej imprezie. Trzy medale, w tym złoty w turnieju do lat 20 szpadzistek, zdobyła reprezentacja Polski na mistrzostwach świata juniorów i kadetów w szermierce. Tym razem na podium nie udało się stanąć nikomu z 11-osobowej grupy gdańskich florecistek i florecistów. Najbliższej powodzenia były: Malwina Kołodziejczyk i Amelia Olszewska, zajmując 4. miejsce drużynowo oraz Mateusz Kwiatkowski siódmy indywidualnie.

Najlepsi szermierze świata w kategoriach do lat 17 i 20, jak niemal co roku okres, świat wielkanocnych spędzali na planszach, na najważniejszych zawodach sezonu. W bułgarskim Płowdiw o 15 kompletów medali walczyli w trzech broniach od 1 do 9 kwietnia. Juniorzy i juniorki mieli po dwie szanse na podium indywidualnie i w drużynie, a kadetki i kadeci rywalizowali tylko solo.

Polska wystawiła maksymalnie liczną reprezentację, w każdej juniorskiej konkurencji po 4, a w kadetów po 3 przedstawicieli. Biało-czerwoni zdobyli trzy medale, wszystkie w szpadzie.

Worek medali dla polskiej szermierki. Adam Jakubowski mistrzem Europy do lat 20 Worek medali dla polskiej szermierki. Adam Jakubowski mistrzem Europy do lat 20

Drużynowymi mistrzyniami świata do lat 20 zostały: Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak (obie RMKS Rybnik), Gloria Klughardt (AZS AWF Kraków) oraz Cecylia Cieślik (PKSzerm Warszawa).

Natomiast indywidualnie Klasik zdobyła srebro wśród juniorek, a Benedykt Denkiewicz został wicemistrzem świata kadetów.

Tym razem na podium nie stanęli przedstawiciele gdańskiego floretu, którzy - przypomnijmy - z tegorocznych mistrzostw Europy przywieźli aż cztery medale. Natomiast potwierdzili oni dominację w kraju. Na 14 miejsce w reprezentacji Polski w tej broni obsadzili aż 11, w tym wszystkie wśród kadetów i juniorów.

Najbliżej medalu były: Malwina Kołodziejczyk (UKS De La Salle Gdańsk, fechtmistrz Longin Szmit) i Amelia Olszewska (AZS AWFiS Gdańsk, trener Konrad Pietrusiak). W drużynie, w której walczyły także: Antonina Lachman (AZS AWF Poznań) i Karolina Żurawska (Toruńska Akademia Floretu), Polki były rozstawione z nr 3 wśród aż 34 zespołów.

Florecistki po zwycięstwach nad: Holandia 45:7, Hiszpanią 45:36 i Ukrainką 45:41 przebiły się do półfinałowy. Turniej kończyły jednak porażkami z: Włochami (nr 2 rozstawienia) 36:45 i Chinkami (4) 37:45. Mistrzyniami zostały faworyzowane Amerykanki (1), które rozbiły w finale Włoszki 45:14.

Mateusz Kwiatkowski (z lewej) został siódmy florecistą świata do lat 20. Mateusz Kwiatkowski (z lewej) został siódmy florecistą świata do lat 20.
Indywidualne z gdańskiego floretu najlepszy wynik w Płowdiw osiągnął Mateusz Kwiatkowski. Tak jak juniorkom zabrakło jednego wygranego meczu, aby stanąć do podium, tak podopiecznemu Radosława Glonek z AZS AWFiS Gdańsk zabrakło zaledwie jednej zwycięskiej walki. W końcowej klasyfikacji zajął 7. miejsce.

W stawce aż 195 zawodników nie dał rady dopiero w ćwierćfinale Gergo Szemesowi (Węgry), przegrywając 13:15. Wcześniej w pucharowej drabince Kwiatkowski pokonał kolejno: Turka Cana Alkisa 15:10, Duńczyka Christophera Horn Nielsena 15:12, Chińczyka Yifana Guo 15:11 oraz Ukraińca Maksyma Korzhovoia 15:13.

Miejsca pozostałych przedstawicieli gdańskiego floretu w mistrzostwach świata juniorów i kadetów w Płowdiw 2023