Trzyminutowy debiut Eweliny Gali

Krzysztof Klinkosz
30 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Tylko na dwie i pół kwarty wystarczyło sił przedostatniej ekipie koszykarskiej ekstraklasy kobiet - INEA AZS Poznań w rywalizacji z Lotosem. Mistrzynie Polski do przerwy prowadziły tylko 40:36, jednak w drugiej części meczu, a zwłaszcza w ostatniej kwarcie udzieliły akademiczkom lekcji basketu. Ostatecznie gdynianki wygrały 87:63 (19:16, 21:20, 17:10, 30:17). Debiut w miejscowych barwach zaliczyła Ewelina Gala, która w ciągu nieco ponad 3 minut zdobyła 2 punkty.

LOTOS: Matović 21, Wright 15, Phillips 9, Tomiałowicz 7, Jujka 6 - Leciejewska 12, Mukosiej 5, Sosnowska 4, Halvarsson 4, Gala 2, Kaczmarska 2, Urbaniak 0.

INEA AZS: Ross 17, Ukoh 13, Skobel 11, Mrozińska 6, Idczak 2 - Mowlik 12, Kędzia 2, Rafałowicz 0, Pamuła 0, Szemraj 0.

Obydwa zespoły w tabeli ekstraklasy koszykarek dzieli przepaść. Gdynianki walczą o obronę mistrzowskiego tytułu, poznanianki w 16 spotkaniach, rozegranych przed pojedynkiem w Gdyni, wygrały zaledwie czterokrotnie i wspólnie z inną poznańską ekipą MUKS-em okupują dolne rejony tabeli.

Tymczasem, głównie dzięki dobrej skuteczności w rzutach z dystansu, ekipa INEI AZS prowadzona przez trójkę: Adrianne Ross, Chinyere Ukoh, Elżbieta Mowlik wyszła w pierwszej kwarcie na prowadzenie.

Gdynianki rozpoczęły "zgodnie z planem" od prowadzenia 3:0 później jednak inicjatywę przejęły poznanianki, które prowadziły już 9:3 i 12:5. W drugiej części pierwszej kwarty gdynianki zaczęły odzyskiwać stracony dystans, polepszyły nieco obronę i na około 90 sekund przed końcem pierwszej części meczu po trafieniu Klaudii Sosnowskiej gdynianki odzyskały prowadzenie 17:16.

W drugiej kwarcie nadal gra była w miarę wyrównana, gospodynie nie pozwoliły już rywalkom wyjść na prowadzenie, choć w 16 minucie poznanianki zbliżyły się na odległość 1 punktu (31:30).

W połowie 3 kwarty było 48:43 dla Lotosu ale wówczas sygnał do "podkręcenia" tempa dała Erin Phillips rzucając "trójkę". W 28 minucie po trafieniu Marty Jujki gdynianki prowadziły już 53:43 a po 30 minutach meczu było 57:46 dla mistrzyń Polski.

Ostatnia odsłona meczu przebiegała już pod zdecydowane dyktando gospodyń, które otworzyły ją wynikiem 9:0 i w 32 minucie Lotos prowadził już 20-punktami (66:46).

Kolejne minuty upływały pod znakiem dominacji koszykarek Jacka Winnickiego. Szkoleniowiec gdynianek w końcówce meczu wpuścił na parkiet Ewelinę Galę. Koszykarska Miss 2007 roku spędziła na placu gry nieco ponad 3 minuty oddała jeden celny rzut z gry i miała 1 blok, trzeba jednak podkreślić, że miała tylko 1 trening z koleżankami z nowej drużyny.

- Nie mam żadnych pretensji, że tak krótko grałam. Przyjechałam dopiero wczoraj, miałam z dziewczynami jeden trening, nauczyłam się dwóch zagrywek, a zatem nie oczekiwałam dziś dużego czasu gry. Cieszę się, że mogłam wejść i udało mi się coś tam pokazać na boisku - powiedziała po meczu Gala.

Przypomnijmy, że w końcówce minionego roku podczas jednego ze spotkań trener Energi Toruń, Elmedin Omanić uderzył tę koszykarkę po tym jak zdjął ją z boiska. Jednak Ewelina zaznacza jednak, że ten incydent nie był główną przyczyną jej odejścia z Torunia.

- Ja z Toruniem pożegnałam się z innego powodu, tam były po prostu duże zadłużenia finansowe. Natomiast incydent z trenerem Omaniciem tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że nie mam już czego tam szukać - wyjaśniła nowa koszykarka mistrzyń Polski.

Pozostałe wyniki 19 kolejki ekstraklasy koszykarek:
ŁKS Siemens AGD Łódź - Utex Row Rybnik 58:64 (12:22, 13:10, 19:18, 14:14), Wisła Can Pack Kraków - Super Pol Tęcza Leszno 86:65 (13:22, 26:17, 27:9, 20:17), MUKS Poznań - Odra Brzeg 60:61 (12:12, 19:11, 11:15, 18:23), KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski - CCC Polkowice 69:57 (23:12, 21:17, 8:17, 17:11), Energa Toruń - Artego Bydgoszcz 92:65 (17:13, 34:8, 20:19, 21:25).