Turów nie miał nic do powiedzenia w Gdyni

7 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego koszykarzy w Gdyni mistrz Polski zdeklasował wicemistrza, o czym informowaliśmy na bieżąco z hali przy ul. Górskiego. PGE Turów Zgorzelec miał cień szansy, aby uniknąć gry w pre play-off, ale gospodarze szybko wybili ten pomysł rywalom z głowy. Asseco Prokom zdeklasował przyjezdnych w pierwszej połowie, wygranej różnicą blisko 40 punktów. Po zmianie stron gospodarze pofolgowali sobie i skończyło się "tylko" wygraną 95:75 (38:16, 29:12, 20:25, 8:22). O pierwszym numerze rozstawienia do play-off rozstrzygnie mecz 16 kwietnia we Włocławku

.

ASSECO PROKOM: Woods 19 (1x3), Łapeta 12, Logan 12 (2), Burrell 7 (1), Harrington 3 (1) oraz Seweryn 10 (2), Ewing 9 (1), Hrycaniuk 8, Jagla 7 (1), Zamojski 5 (1), Szczotka 3.

TURÓW: Wright 26, Chyliński 12 (4), Wysociki 8 (2), Wallace 7, Gray 5 (1) oraz Wójcik 5 (1), Roszyk 4, Johnson 4, Glavas 2, Bochno 2.

Tomas Pacesas posłał w bój tę samą piątkę, co przeciwko Olympiakosowi. Mimo to Turów zdawał się być zaskoczony. Adam Łapeta popisał się akcją 2+1, trafił Ronnie Burrell i mistrzowie otworzyli spotkanie od 5:0. Co więcej po inauguracyjnych punktach dla przyjezdnych Michaela Wrighta "trójką" przymierzył Lorinza Harrington.

Była to zapowiedź doskonałej dyspozycji gdynian w rzutach zza łuku w inauguracyjnej kwarcie. W ciągu dziesięciu minut do celu trafiło aż sześć gdyńskich "trójek"! W czwartej minucie Andrej Urlep poprosił o przerwę, bo po kolejnej akcji 2+1 Łapety było 15:6 dla gospodarzy. Ale nic to nie pomogło wicemistrzom.

Qyntel Woods już w 7. minucie miał na koncie 11 punktów, a Asseco Prokom prowadziło 30:12! W końcówce inauguracyjnej kwarty trener Pacesas pozwolił sobie, aby na parkiet posłać aż trzech Polaków, a mimo to przewaga cały czas rosła.

Bardzo dobrej wejście miał przede wszystkim Jan-Hendrik Jagla. Niemiecki skrzydłowy trafił "trójkę", a równo z ostatnim gwizdkiem ustalił wynik pierwszej kwarty na 38:16! W ekipie gości walczył praktycznie tylko Wright, który miał na koncie 11 punktów.

Polacy pociągnęli wynik na początku drugiej odsłony. Punkty Adama Hrycaniuka i Przemysława Zamojskiego dały rezultat 44:18 w 13. minucie, a po "trójce" Łukasza Seweryna było 49:18!

Przy wyniku 51:22 po raz pierwszy na parkiet wszedł Adam Wójcik. Były gracz mistrzów Polski rozpoczął od bloku na Zamojskim, ale po chwili Przemek ponowił atak i trafił "trójką". Goście wyglądali wyraźnie na zrezygnowanych. W obronie właściwie tylko markowali grę.

W 18. minucie gdynianie zdobyli 60. punkt po kontrze Burrella, a Turów do 14 "poprawił" liczbę strat. Na 63:24 trafił rzutem zza łuku Seweryn. Ale największe brawa zebrał po chwili Logan. Polski Amerykanin dostał piłkę od Daniela Ewinga, mocno wybił się w górę, "przeskoczył" Wójcika i zaliczył efektowny wsad!

Trener Pacesas nie pozwolił podopiecznym ani na moment odpuścić. Gdy do przerwy pozostało niespełna dziewięć sekund, szkoleniowiec poprosił o przerwę. Rozrysował dokładnie ostatnią akcję, a na punkty zamienił ją Piotr Szczotka. Do przerwy mistrzowie prowadzili z wicemistrzami aż 67:28!

Trzecią kwartę rozpoczęły udane akcje Woodsa i Logana. Do 40 punktów (71:31) wynik sprowadziła "trójka" Michała Chylińskiego. Po chwili jednak ten koszykarz popełnił faul umyślny, co pozwoliło punktować Łapecie po wolnym, a następnie pięknym wsadzie po nie mniej efektownej asyście Woodsa na 76:34.

Z gdynianami nadal najmocniej starał się walczyć Wright, który już w 25. minucie przekroczył na swoim koncie 20 punktów. Gdy wspomógł go Chyliński, który trafił po raz czwarty za trzy, trener Pacesas poprosił o przerwę. Szkoleniowiec Asseco Prokomu mobilizował podopiecznych, mimo że była 28. minuta i prowadzenie 81:49.

Po powrocie do gry od razu trafił Woods, ale nie udało się mistrzom już zdobyć tej kwarty. Turów zanotował pierwszy sukces tego dnia, wygrywając kwartę 25:20.

Goście najwyraźniej uwierzyli, że nie muszą być tylko "workiem treningowym" dla mistrzów. Czwartą kwartę punktami otworzyli Krzysztof Roszyk i Wright. Dopiero w 33. minucie przerwał popisy rywali Ewing, trafiając na 89:59.

Gdynianom coraz mniej spieszyło się do granicy 100 punktów. W 35. minucie, przy 91:61 na parkiecie po stronie mistrzów było czterech Polaków w towarzystwie Harringtona, który jednak wkrótce potem, podobnie jak Hrycaniuk, złapał czwarte przewinienie.

"Asseco, jazda do setki" - skandowali kibice, ale trener Pacesas nadal ogrywał Polaków. W ostatnich trzech minutach w miejscowej drużynie byli już sami nasi rodacy, a na rozegraniu ustawiony został nietypowo Zamojski. Jednak błyszczeli... Polacy ze Zgorzelca.

Trójki Konrada Wysockiego i Wójcika pozwoliły gościom do 20 punktów zmniejszyć ostateczne rozmiary przegranej. W ostatniej minucie gospodarzy, a konkretnie Hrycaniuka i Piotra Szczotkę było stać już tylko na punkty z wolnych. Tym samym w ostatniej kwarcie Asseco Prokom nie zdobył nawet 10 punktów, a w konsekwencji nie złamał bariery 100 punktów.

Pozostałe wyniki ostatniej kolejki sezonu zasadniczego:
Trefl Sopot - Kotwica Kołobrzeg 71:69 (12:15, 19:10, 19:25, 21:19).
; Polonia 2011 Warszawa - Energa Czarni Słupsk 70:98 (24:29, 15:24, 14:28, 17:17); PBG Basket Poznań - Polpharma Starogard Gdański 82:78 (11:13, 17:23, 29:20, 25:22); Sportino Inowrocław - Polonia Azbud Warszawa 70:80 (23:22, 15:19, 14:16, 18:23), Stal Stalowa Wola - Anwil Włocławek 78:107 (23:22, 18:25, 22:35, 15:25); Znicz Jarosław - AZS Koszalin 95:96 po dogrywce (22:20, 14:19, 18:21, 27:21 d.14:15).

Cztery pierwsze drużyny sezonu zasadniczego - Asseco Prokom, Anwil, Polpharma, Trefl - awansowały do ćwierćfinałów play-off. Drużyny z miejsc 5-12 zagrają w pre play-off (do dwóch zwycięstw) 10, 13 i ewentualnie 16 kwietnia. W tej fazie zmierzą się: PGE Turów (5. miejsce) z Kotwicą (12), AZS (6) ze Stalą (11), Polonia Azbud (7) ze Zniczem (10) i Energa Czarni (8) z PBG Basketem (9).