Piąty hat-trick Lechii w ekstraklasie

25 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Do poniedziałku Bogdan Adamczyk był ostatnim piłkarzem Lechii, którzy ustrzelił hat-tricka w ekstraklasie. Do poniedziałku Bogdan Adamczyk był ostatnim piłkarzem Lechii, którzy ustrzelił hat-tricka w ekstraklasie.

Patryk Tuszyński jest dopiero trzecim piłkarzem, który w barwach Lechii w ekstraklasie ustrzelił hat-tricka. Przed nim ta sztuka trzykrotnie udała się Bogdanowi Adamczykowi, a tę krótką listę otwiera Bronisław Szlagowski. Obecny napastnik biało-zielonych trzy gole zdobył w Bydgoszczy, gdy jego poprzednicy tak skuteczni byli zawsze przed własną publicznością.

Blisko 52 lata czekaliśmy na hat-tricka piłkarza Lechii w ekstraklasie. Natomiast nadal biało-zieloni nie mają gracza, który w najwyższej klasie rozgrywkowej zdobyłby więcej niż trzy gole w jednym spotkaniu.

ZAWISZA - LECHIA 0:3

Pierwszego hat-tricka dla Lechii w ekstraklasie ustrzelił Bronisław Szlagowski. Miało to miejsce 28 kwietnia 1957 roku. Gdańszczanie pokonali na własnym boisku Zagłębie Sosnowiec 5:0, choć do przerwy bezbramkowo remisowali.

Szlagowski na zdobycie 3 bramek potrzebował zaledwie 19 minut. Bramkarza rywali pokonał w 50., 54. i 69. minucie. Lechia tamte rozgrywki ukończyła na 5. miejscu.

Kolejne hat-tricki w Lechii były dziełem Bogdana Adamczyka. To wciąż najlepszy snajper biało-zielonych w historii ekstraklasy. Zdobył 36 goli.

Patryk Tuszyński, dzięki trzem golom strzelonym Zawiszy, na stałe wpisał się na karty historii gdańskiego klubu. Patryk Tuszyński, dzięki trzem golom strzelonym Zawiszy, na stałe wpisał się na karty historii gdańskiego klubu.
Adamczyk po raz pierwszy trzy gole strzelił 26 października 1958 roku. W ostatnim meczu sezonu Lechia pokonała wówczas Legię Warszawa 3:1 (3:1), kończąc rozgrywki na ósmym miejscu. Snajper gospodarzy posłał piłkę do siatki w: 2., 4. i 32. minucie.

Następne dwa hat-tricki w ekstraklasie Adamczyk ustrzelił w meczach przeciwko Arkonii Szczecin. 25 marca 1962 roku Lechia pokonała u siebie tego rywala 5:0 (1:0). Adamczyk na listę strzelców wpisał się w: 32., 53. i 56. minucie. Wówczas ekstraklasa była rozgrywana w dwóch grupach. Gdańszczanie zajęli 5. miejsce w grupie B.

Nie minęło pół roku, a Arkonia ponownie stawiła się przy Traugutta. Tym razem przegrała 0:3 (0:2), a wszystkie gole strzelił Adamczyk w: 17., 18. i 82. minucie. Jednak sezon 1962/63 był nieudany dla biało-zielonym. Zajęli 13. miejsce i pożegnali się z ekstraklasą.