Twierdza Gdańsk padła

9 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Karol Piątek mógł się wykazać przy rzutach wolnych, ale tego dnia piłka nie była mu posłuszna. Karol Piątek mógł się wykazać przy rzutach wolnych, ale tego dnia piłka nie była mu posłuszna.

Piłkarze Lechii przegrali pierwszy raz na własnym boisku w meczu o ligowe punkty od 26 sierpnia ubiegłego roku. Na spotkanie numer dwadzieścia bez porażki nie pozwolił Lech. Poznanianie triumfowali 3:0 (1:0), choć przez blisko pół godziny musieli grać w dziesiątkę. Przed spotkaniem próbę sprawdzenia sił między kibicami skutecznie spacyfikowały służby ochrony stadionu.

.

Bramki: Lewandowski 45, Stilić 54, 73.

LECHIA: Bąk - Andruszczak, Manuszewski, Wołąkiewicz, Kosznik - Wiśniewski (67 Kaczmarek), Piątek (67 Rybski), Trałka, Mysona (80 Rogalski) - Buzała, Kowalczyk.

LECH: Turina - Wojtkowiak, Tanevski, Arboleda, Djurdjević - Peszko (76 Kikut), Bandrowski, Stilić, Wilk - Reiss (65 Kucharski), Lewandowski (89 Cueto).

Sędzia: Radziszewski (Warszawa). Widzów: 10 000.

Żółte kartki: Buzała (Lechia), Peszko (Lech). Czerwona kartka: Djurdjević (Lech).

Obie drużyny występowały osłabione. W drużynie gospodarzy brakowało narzekającego na bóle przeciążeniowe Bena Starosty. Na ławkę trafił zaś najlepszy snajper II ligi, Maciej Rogalski. Po kontuzji do "18" wrócił Marcin Kaczmarek. Natomiast w Lechu nawet na ławce nie było Rafała Murawskiego, Hernana Rengifo i Dmitrije Iljiaca. Z piłkarzy, którzy w czwartek rozpoczynali mecz z Nancy brakowało również Bartosza Bosackiego. Stoper przesunięty został do rezerwy.

Pierwsza groźna akcja miała miejsce w 10. minucie. Jakub Wilk otrzymał w środku boiska sporo przestrzeni na rozpędzenie się i w pełnym biegu uderzył. Mateusz Bąk po pięknej robinsonadzie wybił piłkę na róg. Chwilę wcześniej bramkarz Lechii bez kłopotu obronił uderzenie z wolnego Semira Stelica. To były jakby sygnały dla "Kolejorza" na rozpoczęcie agresywnej gry. Przed kolejne dziesięć minut gospodarze mieli problemy ze sforsowaniem linii środkowej.

Wreszcie urwał się Maciej Kowalczyk. Poznanianie ratowali się faulem około 30 metrów od własnej bramki. Z wolnego wrzucił w "16" piłkę Karol Piątek, ale wyżej od gdańszczan wyskoczyli obrońcy Lecha i szansa dla gospodarzy przepadła. O wiele groźniej było dwie minuty później. Po kolejny stałym fragmencie gry wykonywanym przez kapitana biało-zielonych o mały włos jeden z poznanian nie wpakowałby piłki do własnej siatki, a po chwili uderzenie z dystansu Arkadiusza Mysony nieznacznie minęło słupek. W odpowiedzi był składny atak Lecha. Kilkoma podaniami przedostali się oni pod bramkę, ale Sławomir Peszko przeniósł futbolówkę nad poprzeczką.

W 26. minucie Bąk ponownie wybawił miejscowych z opresji. Bramkarz na róg sparował mocne uderzenie Stilicia, który było tym trudniejsze, gdyż nastąpiło po rykoszecie. W odpowiedzi miała miejsce groźna akcja gospodarzy. Strzał Piotra Wiśniewskiego zablokowali obrońcy, a dobitkę Rafała Kosznika odbił Ivan Turina. W 32. minucie znów jęk zawodu rozległ się na trybunach. Łukasz Trałka znalazł w "16" podaniem Pawła Buzały, ale strzał tego ostatniego po długim rogu minął w nieznacznej odległości słupek.

Po tych spięciach podbramkowych tempo meczu spadło. Był jeszcze strzał z blisko 40 metrów z wolnego Mysony, który nie sprawił kłopotów Turinie oraz niecelne próby Łukasz Trałki i Stilicia. Gdy wydawało się, że z bezbramkowym remisem drużyny zejdą do szatni, a sędzia techniczny sposobić się do pokazania jednej doliczonej minuty z pozoru niegroźna akcja Lecha dała gościom prowadzenie. Stilic podał do Roberta Lewandowskiego, a ten z ostrego kąta pokonał Bąka. - Tę bramkę biorę na swoje konto - samokrytycznie przyznał Mateusz.

Druga połowa rozpoczęła się od ataku Lechii. W 48. minucie w polu karnym padł Kowalczyk. Publiczność po interwencji Manuela Arboledy domagała się "jedenastki". Bezskutecznie. Była za to po drugiej stronie boiska. - Zdaniem Maćka, ale także moim powinien być karny. Potem popełniliśmy dwa indywidualne błędy i szansa na korzystny wynik przepadła - podkreślał trener Zieliński.

W 53. minucie piłkę stracił Hubert Wołąkiewicz. Ostro wszedł w niego Grzegorz Wojtkowiak. Sędzia nie dopatrzył się faulu. Prawy obrońca Lecha, kadrowicz Leo Beenhakkera popędził prawym skrzydłem, a następnie dośrodkował do ziemi. Piłka dotarła do Lewandowskiego. Próbował ją wybić wślizgiem Artur Andruszczak, ale trafił w nogo napastnika. Arbiter podyktował karnego.

Do "jedenastki" podszedł Stilić. Bąk kapitalnie wyczuł intencje strzelca. Zdołał odbić pierwszy jego strzał. Szkoda, że bramkarzowi nie pomogli obrońcy. Bośniak poszedł za uderzeniem i poprawił głową. Mateusz znów zdołał dotknąć futbolówki, ale zmieściła się ona w siatce tuż przy słupku.

W 59. minucie ponownie zapachniało bramką dla Lecha. Piotr Reiss i Lewandowski wymienili między siebie piłkę i zostawili ją do strzału Stiliciowi. Jego uderzenie na róg wybił Wołąkiewicz. Z kornera dośrodkował Reiss, piłkę strącił Wojtkowiak i o mały włos nie zdobył gola. Lechię uratował słupek! Dwie minuty później Wojtkowiak uderzył z wolnego. Bąk obronił.

Od 63. minuty Lech grał w "dziesiątkę". Wychodzącego sam na sam z bramkarzem, dwadzieścia metrów od celu sfaulował Ivan Djurdjević. Po tej interwencji Serb zobaczył czerwoną kartkę! Szkoda, że strzał z wolnego Piątka poszybował nad poprzeczką. Zmiana układu sił na boisku od razu zaowocowała zmianami. Franciszek Smuda napastnika zastąpił obrońcą, a Jacek Zieliński od razu dokonał dwóch zmian w drugiej linii.

W 70. minucie po wrzutce Andruszczaka główkował Kowalczyk, ale Turina był na posterunku. Jednak zamiast gola kontaktowego dla miejscowych, zrobiło się 0:3! Tym razem stratę zaliczył Kosznik. Lewandowski ograł jeszcze Jacka Manuszewskiego i wyłożył piłkę Stilicovi. Bośniak nie mógł w tej sytuacji chybić.

Lechia mogła zdobyć gola w 80. minucie. Po dośrodkowaniu Kaczmarka i strzale Kosznika szczęśliwie interweniował golkiper Lecha. Natomiast na pięć minut przed końcem dobrze, że Bąk ubiegł Lewandowskiego, bo byłoby jeszcze gorzej.

Gdańszczanie na własnym boisku byli niepokonani od 26 sierpnia 2007 roku. Wówczas ulegli Odrze Opole 0:2, a posadą za ten wynik zapłacić trener Tomasz Borkowski. Potem nastąpiła passa 14 meczów drugoligowych oraz 5 w ekstraklasie bez przegranej.

Pozostałe wyniki 12. kolejki: Ruch Chorzów - Arka Gdynia 0:0, PGE GKS Bełchatów - Cracovia 3:0 (1:0), Polonia Bytom - Legia Warszawa 1:0 (0:0), Śląsk Wrocław - Piast Gliwice 0:1 (0:0), Wisła Kraków - ŁKS Łódź 0:0, Polonia Warszawa - Jagiellonia Białystok 0:0, Odra Wodzisław - Górnik Zabrze 0:0.

Tabela wprowadzona: 2008-11-09

• JAK ZAWSZE INTELIGENTNE KOMENTARZE PÓŁ MÓZGOWCÓW!! (1)

wystarczy artykuł o Lechi i ci co nie mają mózgów muszą się
    wykazać swoimi prostackimi komentarzami!

żal mi was!!! jedzcie na Wyspa zmywać naczynia bo do tego się nadajecie!

• 1 0

• Jakie drużyny taki poziom dyskusji.

• 0 0

• gdzie na zywo w necie obejrzec mozna ten mecz???????????????

• 0 0

• (1)

ciekawe ledwo się mecz zaczął, a już autor sieje farmazony że widzów 10 tys. Chyba razem z tymi z okolicznych lasów

• 0 0

• jest conajmniej 10 tys. tylko tyle oficjalnie lrechoa moze wpuscic

• 0 0

• gdzie mecz w necie???????

• 0 0

• (4)

Nie znam dokladnych liczb,ale Arka wjechala pod kasy,pozniej wlamala bramki i pogonila Lechie na trybunach i jakies walki z policja są.Okolo 50 zawinietych po wjezdzie psow.