Tytani siłowania na rękę

5 listopada 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
Ponad 140 zawodniczek i zawodników z 19 miast wystartowało w VIII Pucharze Polski w armwrestlingu. Areną zawodów, które przygotowali Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Federacja Armwrestling Polska oraz UKS Złoty Tur Gdynia była Rumia. W klasyfikacji drużynowej triumfował zdecydowanie Tytan Jaworzno. Gospodarze zajęli trzecie miejsce.

Do startu mogli się zgłosić jedynie zawodnicy posiadający licencję zawodniczą Federacji Armwrestling Polska. W ciągu dwóch dni przeprowadzono rywalizację w 20 kategoriach wagowych na rękę lewa i w 20 na rękę prawą (Juniorki: do 52kg, 57 kg, +57 kg, juniorzy: 57 kg, 63 kg, 70 kg, 78 kg, +78 kg, seniorki: 54 kg, 60 kg, +60 kg oraz open, seniorzy:63 kg, 70 kg, 78 kg, 86 kg, 95 kg, +95 kg oraz open, mastersi: open). Stawka była wysoka: medale i dyplomy, puchary w kategorii open, nagrody pieniężne oraz szanse na start w Polskiej Lidze Armwrestlingu w roku 2007.

Największą niespodziankę sprawił Marcin Lachowicz. Atleta z Piaseczna zdobył tytuł najsilniejszego Polaka na rękę prawą. Pojedynki na lewą wygrał zaś Lucjan Fudała z Jaworzna. Wśród kobiet zeszłoroczny tytuł najsilniejszej Polki na rękę prawą obroniła Katarzyna Banach z Koszalina, a do tego dołożyła jeszcze tytuł najsilniejszej na rękę lewą. Dobrze wystartowała debiutantka, Marlena Wawrzyniak z Bydgoszczy (miejsce II w kat. +60 kg na lewą i miejsce II w kategorii Open na prawą), ale zawodów nie ukończyła z powodu ciężkiej kontuzji przy pojedynkach na lewą rękę.

W klasyfikacji klubowej zdecydowanie najwięcej punktów (312) zgromadził Tytan. Gdynianie ze Złotego Tura uzyskali 121 punktów, co dało im trzecią pozycję (jeszcze za UKS 16 Koszalin). Indywidualnie w ekipie gospodarzy najwyższe miejsca zdobyli:

1. Chrystian Rieger - seniorzy 78 kg prawa ręka; Andrzej Głąbała dwukrotnie - masters 70 kg prawa i lewa ręka; Grzegorz Nowak - juniorzy +78 kg prawa ręka,
2. Nowak - seniorzy 95 kg prawa ręka; Rieger - seniorzy 78 kg lewa ręka; Aleksandra Lewandowska dwukrotnie - seniorki open prawa ręka oraz juniorki +57 kg lewa ręka
3. Lewandowska dwukrotnie - seniorki +60 kg lewa ręka oraz juniorki +57 kg prawa ręka; Daniel Gajda - seniorzy 78 kg lewa ręka; Tomasz Piotrowicz - seniorzy 86 kg lewa ręka; Karol Marek - seniorzy 95 kg prawa ręka.