Za nami kolejna odsłona Lotos Akademii Bezpieczeństwa dla dzieci, podczas której najmłodsi poszerzali swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa na drogach. W ciągu dwóch miesięcy przeszkolono ok. 400 dzieci z Trójmiasta i okolic.
tak, ma to w małym palcu, to bardzo istotna kwestia
1%
raczej tak, wielokrotnie się tego uczyło, dałoby sobie radę
33%
raczej nie, myślę, że większość dorosłych miałoby z tym problem
33%
nie, dziecko jest za małe, żeby przyswoić tak trudne zagadnienia
33%
Inicjatorem akcji jest sopocka Fundacja My Space Love Story, która przy współpracy z partnerem strategicznym, Grupą Lotos, po raz kolejny edukowała najmłodszych w kwestii bezpieczeństwa na drogach.
W maju i czerwcu akademia odwiedziła 10 szkół z Pomorza zlokalizowanych w Trójmieście i okolicach. Oprócz Sopotu i Gdyni organizatorzy odwiedzili Szemud, Kosakowo, Pelplin, Wicko, Kolbudy i Rumię. Łącznie w zajęciach wzięło udział
ok. 400 dzieci w wieku 7-14 lat.
Temat bezpieczeństwa na drogach nie jest łatwy, dlatego instruktorzy do edukacji zachęcają poprzez
gry i zabawy.
Jednym z celów fundacji jest budowanie świadomości i pogłębianie wiedzy na temat bezpieczeństwa i uczestnictwa w ruchu drogowym oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Zależy nam także na zwiększeniu motywacji młodych osób do naśladowania prawidłowych wzorców przez kreatywne i innowacyjne metody edukacyjne. Pragniemy nawiązać stałą współpracę ze szkołami w województwie pomorskim na rzecz działania prewencyjnego i upowszechniania tematu bezpieczeństwa drogowego nie tylko wśród młodzieży, ale także ich rodziców - wyjaśnia Anna Oworuszko-Cichowska, prezes fundacji.
Akademia składa się z dwóch części -
teoretycznej i praktycznej, a ich zwieńczeniem jest egzamin na kartę rowerową. Podczas pierwszej części instruktor uczył zasad ruchu drogowego - dzieci poznały m.in. znaczenie znaków drogowych, rodzaje skrzyżowań czy różne zachowania na drodze.
Podczas zajęć pojawiali się goście specjalni: ratownik medyczny oraz strażak, którzy omówili z uczestnikami zasady pierwszej pomocy. Tłumaczyli, jak się zachować, gdy widzimy wypadek. Prezentowali, w jaki sposób poprawnie założyć opatrunek, jak przeprowadzić resuscytację (ćwiczenia na manekinie) czy co zrobić, gdy niemowlę zacznie się dławić.
Następnie uczestnicy rozpoczęli część praktyczną w miasteczku rowerowym. Na placu, gdzie wyrysowane są drogi, skrzyżowania, a przy nich ustawione miniznaki, dzieci poruszały się na rowerach zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
Na sam koniec uczestnicy otrzymali dyplomy i przydatne gadżety (m.in. odblaski).