Asseco bez energii w Słupsku

16 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

"Ciemność, widzę ciemność" ten cytat obrazuje sytuację Asseco w czwartej kwarcie meczu z Energą Czarnimi. Gdynianie wyglądali tak, jakby ktoś odłączył im prąd. "Ciemność, widzę ciemność" ten cytat obrazuje sytuację Asseco w czwartej kwarcie meczu z Energą Czarnimi. Gdynianie wyglądali tak, jakby ktoś odłączył im prąd.

Asseco nie sprostało Enerdze Czarnym i doznało czwartej porażki z rzędu. W meczu w Słupsku trener gdyńskich koszykarzy David Dedek stanął naprzeciwko swojego nauczyciela i szkoleniowca, który w 2003 roku ściągnął go do Polski, Andreja Urlepa. Niestety tym razem uczeń nie pokonał mistrza, a Asseco przegrało 62:77 (20:21, 14:19, 20:19, 8:18).

Energa Czarni: Trice 13 (2x3, 5 zb.), Stutz 13 (5 zb.), Dutkiewicz 10 (2x3), Śnieg 9, Borowski 0 oraz Jankowski 8 (2x3), Mokros 7 (1x3), Hulls 7, Nowakowski 5 (1x3), Wright 5 (6 zb.), Długosz 0

ASSECO: , Walton 18 (6 as.), Szczotka 15 (2x3, 7 zb.), Szymański 8, Seweryn 4 (1x3), Dmitriew 3 (1x3, 7 zb.) oraz Kowalczyk 6, Zekavicić 6, Matczak 2, Kovacević 0, Żołnierewicz 0, Stefanik 0

Asseco przed starciem w Słupsku doznało ligowych porażek z Polpharmą Starogard Gdański, Kotwicą Kołobrzeg i w Pucharze Polski z Anwilem Włocławek. Gdynianie przyzwyczaili wszystkich do tego, że nie potrafią wejść skutecznie w mecz. Przed starciem z Energą było jeszcze jedno zmartwienie. Największy problem mogła stanowić gra w strefie trzech sekund. Tam słupszczanie wydawali się być zdecydowanie mocniejsi, gdyż Asseco ma dwóch niedoświadczonych graczy, którzy nie są specjalistami od defensywy.

Taktycznie drużyna Urlepa mogła jednak nie być tak wielkim zaskoczeniem dla gdynian. Wszystko ze względu na długoletnią znajomość trenera Dedka ze szkoleniowcem Czarnych. Pytaniem pozostawało, czy słoweński sternik Asseco będzie w stanie wykorzystać zdobytą wiedzą przeciwko swojemu rodakowi.

Dedek zaskoczył na początku spotkania dwiema rzeczami. Pierwszą było kontynuowanie zmian w pierwszej piątce. W poprzednim starciu wszedł do niej A.J. Walton, a na ławkę powędrował Sebastian Kowalczyk. W Słupsku miejsce na parkiecie od pierwszej akcji znalazł także Fiodor Dmitriew kosztem Filipa Matczaka. Drugą niespodzianką był obrońca kryjący rozgrywającego Czarnych Tomasz Śniega, który w zeszłym sezonie grał przez chwilę w drużynie Dedka, czyli w Starcie Gdynia. Zajął się nim skrzydłowy Łukasz Seweryn.

Obie rzeczy okazały się skuteczne, gdyż Asseco wreszcie zagrało dobra pierwszą kwartę. Największym zaskoczeniem w niej byli jednak gdyńscy środkowy. Roman Szymański, obsługiwany przez uciekającego defensywie gospodarzy Waltona, zdobył do 10. min. 7 pkt i 2 zbiórki. Filip Zekavicić dołożył dwa trafienia. Dla porównania dwójka centrów Czarnych zdobyła łącznie po 3 pkt i zbiórki. Po pierwszej kwarcie gdynianie przegrywali tylko 20:21.

Punkty spod kosza Piotra Szczotki na początku drugiej części gry dały Asseco prowadzenie 22:21. To były jednak tylko dobre złego początki. Czarni przyspieszyli tempo akcji, a goście przestali być skuteczni w ataku. Celny rzut za dwa punkty plus wolny za faul Keitha Wrighta oraz trójka kolejnego z byłych zawodników Startu Michała Jankowskiego, przedzielone punktami Jordana Hullsa spowodowały, że w 14. min. gospodarze prowadzili 31:24. Chwilę przed ostatnim rzutem kolejne, skuteczne wejście pod kosz zaliczył Walton. Niestety za moment Amerykanin złapał trzeci faul więc trener Dedek posadził go na ławce. Walton był jednak tak pochłonięty meczem, że nie zamierzał na niej zbyt długo siedzieć. Co chwilę instruował kolegów stając przy linii bocznej boiska. Kiedy tłumaczył coś Dmitriewowi czy Kowalczykowi wyglądał jak asystent trenera. Właśnie polski rozgrywający oraz Szczotka, który w drugiej kwarcie trafił drugą trójkę w meczu, pociągnęli wynik Asseco. Punkty Zekavicia, kończącego kwartę również z trzema faulami, ustaliły wynik pierwszej połowy na 40:34 dla Czarnych.

Roderick Trice postanowił w trzeciej kwarcie rozstrzygnąć losy meczu na korzyść Czarnych. Amerykanin zaczął od wejścia pod kosz, następnie trafił za trzy punkty i ponowie za dwa. Po przechwycie chciał zwieńczyć swoją świetną serię wsadem po obrocie w powietrzu dookoła własnej osi. Trice nie doleciał jednak do obręczy, a przy próbie dobitki został sfaulowany. Amerykanin pewnie wykorzystał oba wolne, a Czarni prowadzili 49:39. Na szczęście, rękawicę po stronie Asseco podjął Walton. Wejścia pod kosza rozgrywającego gości były niesamowicie skuteczne. Trener Urlep co chwilę łapał się za głowę, ale jego zawodnicy nie mogli ustawić obrony tak, aby Walton nie znalazł korytarza pod kosz. Trice punkty przestał zdobywać dokładnie w połowie trzeciej kwarty, gdy jego serię przerwał wolnymi Śnieg. Walton rzucał przez całą długość tej części gry, w której uzyskał 10 pkt, a to pozwoliło Asseco przegrywać po niej tylko 54:59.

Czwartą kwartę Walton rozpoczął jednak na ławce rezerwowych, aby zebrać siły na najważniejsze momenty starcia. To zablokowało Asseco. Podobnie było zresztą z Czarnymi. Ale to oni zdobyli w 32. min. pierwsze punkty w tej części meczu, za sprawą środkowego Garretta Stutza. Walton szybko wrócił na boisko, ale zaraz po wejściu popełnił czwarty faul i musiał być nadzwyczajnie ostrożny w defensywie. Po kolejnych punktach Stutza było 63:54 dla gospodarzy. Na początku 35. min. gości odblokował nie kto inny, jak Walton. Punkty dołożył także Szczotka (63:58). Z braku środkowego w Asseco po raz kolejny skorzystał jednak Stutz, a gdy do kosza trafił Hulls (67:58), trener Dedek poprosił o przerwę na żądania. Wpuścił wtedy na boisko Szymańskiego, ale to niewiele zmieniło w grze Asseco. Trójka i punkty z kontrataku Marcina Dutkiewicza (72:59) dobiły gości.

16 listopada 2013, godz. 19:00