Lechia w półfinale Pucharu Polski! Uczeń przerósł mistrza. Wisła pokonana po 54 latach!

23 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

W zeszłym tygodniu w Gdańsku piłkarze Lechii i Wisły zafundowali kibicom nudny, słaby i pozbawiony bramek mecz. We wtorkowym rewanżu w Krakowie już do połowy padły cztery bramki, z czego trzy dla Lechii. Dzięki wysokiej wygranej 3:1 klub z Gdańska awansował do półfinału Pucharu Polski! W zeszłym tygodniu w Gdańsku piłkarze Lechii i Wisły zafundowali kibicom nudny, słaby i pozbawiony bramek mecz. We wtorkowym rewanżu w Krakowie już do połowy padły cztery bramki, z czego trzy dla Lechii. Dzięki wysokiej wygranej 3:1 klub z Gdańska awansował do półfinału Pucharu Polski!

Przed ośmioma laty Tomasz Kafarski był na stażu u... Henryka Kasperczaka w Wiśle. Dzisiaj szkoleniowiec Lechii poprowadził gdańskich piłkarzy do wygranej w Krakowie nad mistrzami Polski 3:1 (3:1). Potwierdziło się przysłowie o uczniu, który przerósł mistrza. Biało-zieloni po raz pierwszy wygrali na wyjeździe z "Białą Gwiazdą" od 54 lat, ale jeszcze ważniejsze jest to, że zdobyli awans do półfinałów Pucharu Polski, bo pierwsze spotkanie zakończyło się remisem 0:0. Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z dzisiejszego spotkania.

Małecki 22 (karny) - Surma 1, Piotr Brożek 10 (samobójcza), Lukjanovs 37

WISŁA: Pawełek - Alvarez, Burliga, Diaz, Piotr Brożek - Łobodziński, Jirsak (46 Mączyński), Ba, Kirm (46 Paweł Brożek) - Boguski (62 Christov), Małecki.

LECHIA: Kapsa - Bąk, Wołąkiewicz, Kożans, Mysona - Laizans, Surma, Nowak (81 Kaczmarek) - Wiśniewski (88 Buzała), Dawidowski (65 Pietrowski), Lukjanovs.

Sędzia; Borski (Warszawa). Żółte kartki: Diaz, Burliga (Wisła), Kożans (Lechia).

90+3' KONIEC MECZU. Lechia po raz trzeci w historii w półfinale Pucharu Polski (poprzednia 1955, 1983). Kolejnego rywala poznamy po losowaniu, które odbędzie się w najbliższy czwartek

90' sędzia doliczył trzy minuty

88' ostatnia zmiana w Lechii. Buzała za Wiśniewskiego

86' Kapsa bardzo dobrze łapię piłkę po strzale Diaza sprzed "16"

81' druga zmiana w Lechii. Kaczmarek zastąpił Nowaka

78' coraz więcej miejsca na boisku. Teraz bliska gola Wisła. Alvarez wbiegł w pole karne i wyłożył piłkę Małeckiemu. Strzał wiślaka z linii bramkowej wybił Bąk!

76' Wisła wygląda na zrezygnowaną, albo zmęczoną. Gdańszczanie coraz łatwiej przedostają się pod bramkę gospodarzy

75' słupek ratuje Wisłę. Strzelał Wiśniewski, a piłka zmieniła jeszcze lot po odbiciu od obrońcy Wisły.

74' Burliga przerwał dobrą kontrę Lechii faulem na Lukjanovsie i otrzymał kartkę

72' znów kapitalnie Lukjanovs. Tym razem popularny "Wania" wyprowadził Nowaka do pojedynku sam na sam z bramkarzem Wisły, ale Paweł strzelił wprost w Pawełka! To była doskonała szansa na czwartego gola.

69' ładny rajd Lukjanovsa, który minął dwóch rywali i zagrał w pole karne do Nowaka. Szkoda tylko, że Paweł następnie źle podawał i piłka trafiła do Pawełkach

67' zamieszanie w polu karnym Lechii po dośrodkowaniu z wolnego Piotra Brożka, ale dobra interwencja Kożansa wyjaśniła sytuację

65' pierwsza zmiana w Lechii. Zwiastuje obronę wyniku, gdyż za napastnika Dawidowskiego wszedł pomocnik Pietrowski

62' ostatnia zmiana w Wiśle. Wszedł Bułgar Christov pozyskany z Lewskiego Sofia. Lechia nadal bez zmian. Kapsa, Bąk, Wołąkiewicz i Kożans rozgrywają trzeci mecz w ciągu sześciu dni w pełnym wymiarze czasu

61' Kapsa wyłapuje kolejne dośrodkowanie. Tym razem Ba "wkręcił" piłkę w pole bramkowe

55' szczęście przy Lechii. Doskonale podanie Ba do Boguskiego. rafał był sam na sam z Kapsą, ale strzelił obok słupka

53' Lechia zaczęła drugą połowę cofnięta, wyraźnie czekając na kontry. Kapsa znów musiał interweniować, tym razem na przedpolu pewnie wyłapał dośrodkowanie.

49' Kapsa ratuje Lechię. Boguski zagrał w pole karne, Brożek przedłużył piłkę do Małeckiego, a ten uderzył z pierwszej piłki. Bramkarz Lechii co prawda odbił piłkę przed siebie, ale zdążył ją złapać zanim doszło do dobitki.

46' Trener Kasperczak w przerwie dokonał dwóch zmian. na boisko weszli Paweł Brożek i Mączyński

"Od początku mieliśmy plan, aby "usiąść" na Wisłę. Wydaję mi się, że kontrolujemy sytuację. Nikt nogi nie odstawia" - zapewnił przed kamerami Orange Sport Dawidowski przed zejściem do szatni.

45+1' KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI 3:1!

45' sędzia doliczył jedną minutę

40' kolejna widowiskowa akcja Lechii, którą rozegrali Surma z Nowakiem. Tym razem jednak Wiśniewski nie miał swobody, aby oddać precyzyjny strzał naciskany przez obrońców i wyszło zbyt lekkie uderzenie, aby zaskoczyć Pawełka.

37' Lukjanovs poprawił na 3:1! Niemal kopia akcji, która dała Lechii drugą bramkę. Znów Wisła straciła piłkę z prawej strony boiska tuż za połową. Poszło natychmiastowe podanie Wiśniewskiego, które zaskoczyło obrońców gospodarzy, stawiających pułapkę ofsajdową. Łotewski napastnik pobiegł sam na sam z Pawełkiem i równiez przerzucił piłkę nad bramkarzem Wisły! Piłka jeszcze poszła po nogach Brożka.

33' po piorunującym początku obfitującym w gole, w ostatnich minutach gra toczy się głównie w środku pola.

27' żółta kartka dla Diaza za faul na Lukjanovsie

24' w polu karnym Wisły po starciu z Burligą pada Dawidowski, ale tym razem sędzia puszcza grę

22' Wisła zmniejsza straty na 1:2. Małecki pewnie strzelił z karnego, posyłając piłkę w lewy róg bramki Kapsy, gdy Paweł rzucił się w prawy.

21' sędzia uznał, że Kożans sfaulował Boguskiego w polu karnym i podyktował jedenastkę dla Wisły. Obaj piłkarze skakali do dośrodkowania z prawego skrzydła Burligi, a wiślak przewrócił się około pięciu metrów od bramki. Protestujący łotewski stoper przeciwko takiej decyzji dostał jeszcze żółtą kartkę.

18' po strzale Burligi piłka minęła już Kapsę, ale drogę do bramki zagroził jej Mysona i pewnym kopnięciem zażegnał niebezpieczeństwo

17' kapsa z trudem broni strzał Kirma

14' dobry strzał Lukjanovsa, ale tym razem broni Pawełek

10' LECHIA PROWADZI 2:0! Lukjanovs zagrał w pole karne do Dawidowskiego. Tomek przerzucił piłkę nad wychodzącym Pawełkiem. Piłkę próbowali wybić Piotr Brożek i Ba, ale czynili to tak nieporadnie, że piłka wpadła do siatki. Samobójcze trafienie zaliczono Brożkowi, który jest dzisiaj kapitanem Wisły.

5' doskonała okazji Wisły na wyrównanie. Akcję rozpoczął Boguski, który podał do Małeckiego, a ten do Jirsaka. Pomocnik w dobrej pozycji znalazł Kirma, ale na szczęście dla Lechii Słoweniec uderzył obok słupka

1' Lechia objęła prowadzenie po strzale Surmy! To była niespełna 50 sekunda meczu. Łukasz uderzył zza pola karnego z woleja z 18. metra po zbyt krótkim wybiciu Burligi, którego naciskał Lukjanovs. Już wiemy, że losy awansu rozstrzygną się po 90 minutach gry. Dogrywki być nie może.

1' rozpoczęła Lechia. Arbiter po raz pierwszy zagwizdał cztery minuty po godzinie 20

0' Lechię awansem do półfinałów premiować będzie zwycięstwo oraz każdy bramkowy remis. Wisła zdobędzie promocję tylko wygrywając. Jeśli po 90 minutach będzie 0:0, zostanie zarządzona dogrywka, a jeśli i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, półfinalistę wyłonią karne.

0' ze składem nieco zaskoczył również Henryk Kasperczak. Szkoleniowiec Wisły zostawił na ławce tak znanych piłkarzy jak Sobolewski, Paweł Brożek i Jop. Na środku obrony, w miejsce pauzujących za kartki Głowackiego i Marcelo, grają Diaz i niedoświadczony Burliga.

0' W porównaniu z wyjściową "11" Lechii z przegranego meczu ligowego z Wisłą 0:3 nowymi piłkarzami są Dawidowski, Lukjanovs, Surma i Laizans. Natomiast w pierwszym pucharowym spotkaniu w ostatnią środę w Gdańsku w podstawowym składzie nie było Mysony, Nowaka i Wiśniewskiego.

0' Trener Kafarski tak jak zapowiedział, tak zrobił. Dzisiejszy skład Lechii jest mieszanką ustawień z dwóch poprzednich meczów z Wisłą. W Krakowie o awans do półfinału Pucharu Polski walczyć będzie "11", w której w porównaniu z ostatnią sobotę zaszło cztery zmiany, a z pierwszym spotkaniem pucharowym dokonały się trzy roszady. Kontuzja wyeliminowała z gry Karola Piątka.

Opinie (460) ponad 100 zablokowanych

• Do boojuu PGE (1)

• 20 85

• PGR..

• 1 6

• xxx (10)

A gdzie jest Arka ???????????????:):):):)

• 78 58

• Arka odpoczywa

Ktoś musi biegać żeby ktoś leżał z piwkiem w ręku!

• 12 20

• jako kibic piłki w trójmieście z gdyni jestem za tym żeby lechia wygrała (2)

• 48 6

• morda zdrajco (1)

• 4 17

• :)

hehe, chlopak dobrze mowi wiec sie nie cisnij frajerze

• 18 1

• Arka już tam wygrała 1-0 więc odpoczywa :)