Udany debiut Amerykanek

26 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Siatkarki Atomu Trefla nie miały problemów z zachowaniem pozycji liderek również po ósmej kolejce PlusLigi. Sopocianki pewnie wygrały na wyjeździe z Pałacem Bydgoszcz 3:0 (25:16, 25:23, 25:18). Alessandro Chappini postawił na eksperymentalny skład, po zaledwie dwóch treningach z zespołem zadebiutowały Amerykanki, ale nie odbiło się to negatywnie na wyniku. Tytuł MVP zdobyła Katarzyna Konieczna

.

PAŁAC: Mazurek zdobyła 2 punkty, Polak 12, Sosnowska 3, Czyżnielewska 8, Martinez 8, Ziemcowa 5, Kuehn-Jarek (libero) oraz Grejman

ATOM TREFL: Glass 4, Ozsoy 14, Dziękiewicz 9, Konieczna 17, Świeniewicz 9, Navarro Fernandez 4, Maj (libero) oraz Sieczka 1, Hodge 5, Tokarska

Alessandro Chappini wystawił eksperymentalny skład. Zaledwie po dwóch treningach z sopocką drużyną na rozegranie wyszła Amerykanka Alisha Glass. Zmiany w stosunku do "żelaznej" ostatnią szóstki były także na pozostałych pozycjach. Wolne dostały w Bydgoszczy reprezentantki Niemiec.

Pierwszy punkt meczu zdobyła Dorota Świeniewicz, która wróciła do podstawowego składu. Przyjezdne szybko odskoczyły, gdyż pod siatką bardzo dobrze spisywała się Amaranta Navarro Fernandez. Natomiast do przerwy technicznej przy 8:3 serwisem doprowadziła Glass.

Przy 12:5 dla Atomu Trefla o czas poprosił Rafał Gąsior, ale nie zdołał namówić podopiecznych do odważniejszych zagrań. Nie było także wsparcia miejscowych kibiców. Dlatego liczna sopocka grupa często krzyczała: "Gramy u siebie". Na drugą przerwę techniczną po już piątym punktowym bloku niebiesko-zielone zeszły z prowadzeniem 16:8.

Wówczas nastąpiła krótkotrwała na szczęście dekoncentracja. Na zagrywce pomyliła się Katarzyna Konieczna, w ataku Świeniewicz, a Magdalena Mazurek oszukała sopocianki kiwką. Złą passę przerwał atak z obejścia Navvaro Fernandez.

Przy 23:15 w PlusLidze zadebiutowała druga z Amerykanek Megan Hodge. Ona też po długiej wymianie zdobyła piłkę setową. Właśnie w kontrataku sopocianki miały najwyższą przewagę. Ten element dał im 13 punktów, gdy zaledwie 2 rywalkom. Także deklasacja była w bloku (7:0).

Natomiast ostatni punkt inauguracyjnej partii bydgoszczanki oddały same, gdyż Zuzanna Czyżnielewska wyrzuciła zagrywkę w aut.

W drugiej części gry dzięki dobrej zagrywce Justyny Sosonowskiej Pałac zdobył dwupunktową przewagę (3:1). Z taką też różnicą, po zepsutej zagrywce Eleonory Dziękiewicz zeszły na przerwę techniczną (8:6).

Po powrocie do gry przy zagrywce Koniecznej sopocianki zdobyły trzy punkty z rzędu. Przejęły prowadzenie (9:8), ale tylko na chwilę. Trener Chappinii po raz pierwszy tego dnia wziął czas, gdy jego drużyna przegrywała 10:14. Bydgoszczanki zagrały odważniej zagrywką i podjęły walkę na siatce.

Ze złego ustawienie Atom Trefl wyprowadził udany atak Koniecznej. Po chwili Ozsoy złapała na pojedynczym bloku eksgedanistkę, Natalię Ziemcową, a Navarro Fernandez zdobyła punkt bezpośrednio z zagrywki. Gra się wyrównała. Przerwa techniczna była przy prowadzeniu Pałacu 16:15.

Atom Trefl odzyskał przewagę, gdy na parkiet weszła Hodge i od razu popisała się blokiem na 17:16. Konieczna poprawiła na 19:17. Wówczas bydgoski szkoleniowiec przerwał grę. Niewiele to dało, bo Mayvelis Martinez Adlun zepsuła atak, a Czyżnielewska została zablokowana przez Ozsoy na 22:19. Turczynka zdobyła też piłkę setową na 24:22 oraz zakończyła seta skuteczną kiwką na 25:23. Neriman obok Koniecznej była wówczas najlepiej punktująca w tym spotkaniu. Obie sopockie skrzydłowe miały na koncie po 10 punktów.

W trzeciej odsłonie więcej szansy na grę otrzymała Hodge, a limit cudzoziemek (co najwyżej trzy jednocześnie) został utrzymany, gdyż Maja Tokarska zmieniła Navarro Fernandez.

Bydgoski szkoleniowiec interweniował już przy 3:5, gdy gospodynie straciły trzy punkty z rzędu. Jednak sopocianki zdekoncentrowała dopiero przerwa techniczna. Atom Trefl oddał wówczas dwa punkty z rzędu i miał niekorzystny wynik 8:9. Tylko przez chwilę na szczęście. Sopocianki ponownie uzyskały przewagę na siatce, co dało im rezultat 14:10. Natomiast druga przerwa techniczna po asie Koniecznej była przy 16:11.

Trener Chappini wolał dmuchać na zimne, zapewne pamiętając o trzecim secie z Łodzi, który został przegrany, mimo właśnie prowadzenia 16:11. Dlatego Włoch zareagował, gdy tylko jego podopieczne straciły trzy punkty z rzędu z 20:13 na 20:16.

Piłkę meczową na 24:18 zdobyła Ozsoy. Natomiast wygraną 3:0 zapewniła Atomowi Treflowi Konieczna. Kasia również zasłużenie odebrała nagrodę MVP spotkania, którą poparła 17 punktami. Atakująca potwierdziła, że może godnie zastąpić Małgorzatę Kożuch.

Pozostałe wyniki 8. kolejki:
PTPS Piła - AZS Białystok 2:3 (25:13, 14:25, 25:14, 22:25, 11:15), Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna - Stal Mielec 3:0 (25:15, 25:13, 25:20), Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Impel Gwardia Wrocław 3:1 (21:25, 25:14, 25:10, 25:17), Aluprof Bielsko-Biała - Organika Budowlani Łódź 3:1 (25:18, 28:30, 26:24, 25:17).

Opinie (12) 3 zablokowane

• A dlaczego komentarz o piknikowych kibicach sponsorowanych przez PGE został usunięty ?? Czyżby prawda bolała ??

• 0 0

• no i co ze wygraly! (1)

wygrana tak, punkty tak, ale gra TRAGEDIA!
    wszystko na stojaco, taka gra jest dobra na jakas bydgoszcz, ale jak przyjdzie muszyna albo bielsko to znowu baty dostana
    moze amerykanki nie sa zgrane, ale u reszty widze generalne rozprezenie (no moze poza Konieczna)
    zobaczymy z silniejszym przeciwnikiem
    teraz trzeba brac je go galopu, bo powtorzy sie zeszloroczny scenariusz - po zachwytach przyszla brutalna rzeczywistosc!!!

• 2 5

• A po co miały się spinać

Spięły się w pierwszym secie i nagle było 16:8 to potem się odprężyły, bo nie było sensu grać mocniej. Pamiętaj one teraz będą mieć mecze co 2-3 dni i tak przez 2 tygodnie. Więc ten mecz trzeba było wygrać jak najmniejszą stratą sił.